ye-logo.v1.2

Що мало бути, є і буде побудовано у Хмельницькому

Суспільство 4640
Фото: автора

Місто живе, якщо у ньому щось будується. Хмельницький живе постійно: іноді активніше, а іноді – ледь жевріє.

Однак серце міста завжди ганяє «гарячу кров» його вулицями і то там, то тут виростають нові свідки того, що Хмельницький жив, живе і розвивається, незважаючи на жодну кризу. Більшість об’єктів, які зводяться нині на території міста – це житло, або торгові площі. За словами головного архітектора міста Віктора Дунаєвського, пріоритети у розвитку міста – це будівництво житла, реконструкція старих кварталів, особливо тих, які у центральній частині міста. «Звичайно ж, це наша історія, але вона повинна бути осучаснена, – переконаний Віктор Володимирович. – Реконструкція центральної частини міста передбачена і в генеральному плані». За його словами, центр належить усім, без винятку жителям. Якщо мікрорайони – це території, в основному тих, хто там проживає, то центр має бути таким, щоб вмістити усіх жителів під час загальноміських свят, мітингів чи інших масових заходів.
Заморожені об’єкти
Згідно з генеральним планом забудови міста на вулиці Прибузькій, навпроти нинішнього «Ексімбанку», ще минулого року мав бути збудований спортивний комплекс. Нібито кошти були передбачені і в міському бюджеті, і в обласному. «На жаль, цей об’єкт, який справді важливий для нашого міста, не будується, – каже архітектор. – Поки що почали розробляти технічну документацію». Ще один об’єкт, із спортивної серії, який поки що є лише на папері – це льодовий каток на перехресті вулиць Прибузької та Старокостянтинівського шосе. У цьому ж мікрорайоні мали бути й інші об’єкти. До прикладу, були інвестори, які планували на вулиці Зарічанській збудувати велику танцювальну залу. Але поки, у зв’язку з фінансовою неспроможністю, ця ідея «висить у повітрі». Про зведення вищезгаданих об’єктів, у 1991 році писав ще тодішній голова міськвиконкому Іван Бухал. У його статті, яка розміщена на «Хмельницькому порталі» (proskurov.info) Іван Васильович писав: «До ювілею міста буде завершено будівництво унікального культурно-спортивного комплексу в заплаві річки Південний Буг. В нього входять 2 кіноконцертні зали, льодова арена, що водночас може бути і балетною сценою, і цілорічним катком для юних хмельничан, спортивний комплекс УВС, банно-оздоровчий комплекс, комплекс плавальних басейнів. Без перебільшення, у майбутньому це буде улюблене місце відпочинку хмельничан – особливо молоді». Та не так сталося, як гадалося.
Спорт і розваги – головні напрямки будівництва
Однак не всі заплановані у генеральному плані міста об’єкти, у підвішеному стані. На місці комунально-складської зони, що на вулиці Тернопільській, вже незабаром з’явиться аквапарк. Його територія займає 25 тисяч метрів квадратних. Одночасно він зможе прийняти до 1000 відвідувачів. Власники обіцяли, що будуватимуть його три роки. Перший камінь у його фундамент заклали у березні минулого року. Це об’єкт, який був внесений до генерального плану міста при його розробці, і зведення його відбувається згідно з планом. А вже незабаром, за словами Віктора Володимировича, розпочнеться робота над ще одним, не менш грандіозним проектом – облаштування парку площею майже 65 га., від Старокостянтинівського шосе до вулиці Трудової.
«Схема цього парку була запроектована ще у 60-х роках, – каже Віктор Дунаєвський. – Ми віднайшли її у київських архівах. У той час було заплановано облаштувати цілий комплекс. Від місця, де нинішній дендропарк, через проспект Миру до річки Південний Буг. Уся ця територія мала бути дендро-лісовим парком. На його території планувалося висадити понад півтисячі різних видів дерев, облаштувати озера. Зараз є ідея повернутися до цієї розробки, адаптувавши її до нинішніх умов.
Центрові перебудови
Реалізувати нові ідеї у Хмельницькому, за словами архітектора, вже майже ніде. Вільних ділянок майже немає. Ті, які ще не забудовані, заплановані під об’єкти, які пов’язані з відпочинком, спортом, розвагами… адже це центральна частина міста – території, які не потрапили до охоронної зони Південного Бугу. Ця частина буде віддана під парк і об’єкти, які так чи інакше пов’язані зі спортом.
Переважна більшість об’єктів будується, або планується у центральній частині міста. Мікрорайони ж, за словами Віктора Дунаєвського, вже давно спроектовані і забудовані. Хоча й там були заплановані соціальні, спортивні та розважальні заклади. Але будувалися вони у складний час, тоді й генеральний план не діяв, бо попередній уже застарів, а нового на той час, ще не прийняли. У зв’язку із цим землі роздали, забудували і не все із того, що заплановано, є у мікрорайонах нашого міста. «Ось, до прикладу, був запланований спортивний комплекс. Землю роздали під будівництво, але збудували спортивний майданчик. Така собі програма мінімізації», – жартома, але з сумом зазначає Віктор Володимирович.
Згідно із новим генеральним планом міста, який прийнятий у 2008-му, і діятиме до 2031 року, у Хмельницькому заплановані нові мікрорайони. За словами головного архітектора, у планах продовжити розбудову вулиці Зарічанської та Нижньої Берегової, аж до Західно-Окружної. Також мікрорайон, який паралельно вулиці Трудовій у бік Лезневого за течією Південного Бугу. «На усі ці райони потрібно ще розробити проекти детального планування, – каже пан Дунаєвський. – Саме там і будуть вказані усі необхідні об’єкти, виходячи із кількості населення, яке там проживатиме.
Основна ідея, яка була закладена ще у 50-х роках, коли розробляли попередній генеральний план розвитку міста – це збудувати комфортне і прекрасне місто. Віктор Дунаєвський переконаний, що незважаючи на кризи, фінансові негаразди та інші чинники, наше місто розвиватиметься динамічно і лише у кращий бік.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую