ye-logo.v1.2

Що дозволить вашому мозку не старіти

Здоров'я 3382
Резервні можливості мозку нескінченні. Головне, розвивати їх
Резервні можливості мозку нескінченні. Головне, розвивати їх. Фото: shutterstock.com

Вчіть вірші, плавайте та релаксуйте.

Головний мозок людини має багато ступенів захисту. Але резервні можливості не нескінченні. Тому резерви мозку потрібно хоча б час від часу задіювати, щоб активізувалися біохімічні та біофізичні процеси. Як це зробити?

Ще лікарі давніх Індії, Китаю та Греції радили своїм пацієнтам щоденно робити щось нове – читати, рахувати, «ламати голову» над головоломками, думати про щось. «Ці рекомендації не втратили актуальності й сьогодні, –
каже обласний невропатолог, кандидат медичних наук Олександр Костюк.– Якщо хочете у майбутньому якомога менше жалітися на «проклятий склероз», прислухайтеся до наступних рекомендацій. Одна умова: усе це має стати не разовим заходом, а стилем життя. Займайтеся плаванням, більше ходіть пішки, їздіть на велосипеді. Під час таких навантажень кров активно насичується киснем. Адже головна причина, через що пам’ять дає збій – погане постачання мозку киснем та поживними речовинами, котре виникає через порушення мозкового кровообігу.

Виконуйте вправи на релаксацію. Коли ми перебуваємо у стані стресу, у крові підвищується рівень гормону кортизону, а при надлишку він погіршує пам’ять. Потрібно вміти вчасно розслабитися. З доступних технік – дихальна гімнастика, йога, плавання, сон. Вчіть напам’ять вірші, адреси, дати народження, номери телефонів та автівок. Ідеальний варіант – вивчати іноземні мови: слова потроху доведеться запам’ятовувати щодня. І не бійтеся перевантажити пам’ять: для мозку корисне тренування. Давно помічено, що люди розумової праці у старості рідше страждають порушенням пам’яті. Розв’язуйте задачки, головоломки, ребуси. Корисні не стільки кросворди, вирішення котрих потребує ерудиції, скільки вправи на кмітливість – головоломки та ребуси. Дуже проста та доступна гімнастика – розв’язувати разом з дітьми та онуками шкільні задачі».

Одночасно людина запам’ятовує сім елементів

Це можуть бути слова чи предмети. Існує навіть такий тест: людині показують десять елементів, і якщо вона запам’ятовує сім з них, вважається, що її пам’ять працює добре. «Це можна враховувати, наприклад, якщо потрібно запам’ятати великий текст – працюйте з ним, розбивши максимум на сім частин, – радить Олександр Володимирович. – Засвоїти потрібну інформацію добре допомагають асоціації. Наприклад, щоб запам’ятати ім’я незнайомої людини, варто згадати знайомого з таким самим іменем. Можна подумки розставляти предмети, які потрібно запам’ятати, в улюбленій кімнаті чи, наприклад, на вулиці. Коли потрібно згадати предмети, подумки пройдіться вулицею чи кімнатою і згадуйте, де що «стоїть». Враховуючи те, що наша пам’ять емоційна, можна пов’язувати потрібну інформацію з яскравими подіями.

Студентам, школярам та усім, кому потрібно запам’ятати великий обсяг інформації, можна користуватися таким алгоритмом: після ознайомлення з текстом зробіть перерву на 40 хвилин і знову перечитайте його. Повторіть це ще через 12 годин і проговоріть. Ця схема дозволить засвоїти удвічі більше, ніж зазвичай».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую