ye-logo.v1.2

Фахівець застерігає: що може спричинити рак шкіри

Здоров'я 3199
Сонця має бути вміру
Сонця має бути вміру. Фото: ukr.life

З відпустки потрібно приїхати не «шоколадним», а здоровим і відпочилим.

«Якщо звернутися до лікаря на ранніх стадіях хвороби, то рак шкіри можна повністю вилікувати», — запевняє завідуючий хірургічним відділенням № 1 обласного онкологічного диспансеру Ігор Дробнер. Ми попросили Ігоря Гаррієвича детальніше розповісти про причини розвитку раку шкіри та методи його лікування.

— Усі новоутворення на шкірі можна розділити на дві основні групи — доброякісні та злоякісні, — пояснює Ігор Гаррієвич. — До перших належать усі невуси, папіломи тощо. Злоякісні утворення шкіри – це і є рак. Серед пухлин другої групи найнебезпечнішою вважається меланобластома. Власне, це – найзлоякісніша пухлина серед відомих на сьогодні. Доброякісні утворення нібито і не несуть загрози здоров’ю. Однак існує небезпека їх переродження у злоякісні.

— Чому виникає рак шкіри?

— Причин його розвитку дуже багато, і на шпальтах газети усі їх перераховувати не варто. Звичайна людина має знати, що основним ризиком щодо раку шкіри є сонячне випромінювання. Особливо небезпечні сонячні опіки. Зазначу, що лише один сонячний опік підвищує ризик виникнення меланобластоми та раку шкіри у декілька разів. Шкідливо впливають на нашу шкіру будь-які хімічні речовини, у тому числі й засоби для миття посуду, вікон.

— Попереду — літо, так хочеться більше бувати на свіжому повітрі, гарно засмагнути. Як це зробити без шкоди для шкіри?

— Просто потрібно правильно засмагати. Тобто – поступово. Не намагайтеся за сім-десять днів «увібрати» усе сонце. Починайте приймати сонячні ванни з п’яти-десяти хвилин. Тим, у кого світла шкіра, світлі очі та руде волосся, берегтися треба особливо, адже вони «згоряють» набагато швидше, ніж чорняві та смагляві. І саме світлошкірі частіше хворіють на рак шкіри. А у пік сонячної активності – десь з 11-ї до 16-ї години — на сонце виходити нікому не бажано, тим паче – смажитися на пляжі. Взагалі дотримуйтеся головного правила: з відпустки потрібно приїхати не «шоколадним», а здоровим і відпочилм.

— Серед факторів ризику Ви назвали навіть засоби для миття посуду. Невже, очищаючи від бруду та жиру каструлі, можна отримати у подарунок рак? Як вберегтися від цього, адже відмовитися від миття посуду ми не
можемо.

— Не тільки засоби для миття посуду, а усі речовини, які містять хімічні добавки, шкідливі для шкіри. Вони її подразнюють, сушать, тим самим викликають різні захворювання шкіри. Як захистити свої руки? Дуже просто: коли миєте посуд, натираєте меблі чи підлогу, перете, пораєтеся на городі — працюйте у гумових рукавичках.

— Влітку майже кожен з нас більше чи менше часу проводить на пляжах. Що робити, якщо все-таки обпекли шкіру?

— Краще опіків не допускати. Для цього існують сонцезахисні засоби. Людям зі світлою шкірою потрібно обирати засоби з вищим рівнем захисту. Поступово переходьте на слабші. І краще купуйте їх в аптеках і сертифікованих відомих виробників. Сонячні опіки потрібно лікувати залежно від їх важкості. При незначних достатньо буде скористатися народними методами, або ж – фармакологічними мазями. При важких опіках зверніться по медичну допомогу.

— Що має людину насторожити, змусити піти до лікаря?

— Будь-яке утворення на шкірі. Це – раз. По-друге, якщо вас бентежать існуючі утворення – родимки, папіломи. Якщо вони змінюють форми, колір, кровоточать.

— Але ж з кожним прищиком до лікаря не підеш?

— Якщо протягом місяця цей прищик не зникає, змінює форму чи колір або від нього ви відчуваєте дискомфорт, негайно йдіть до лікаря. Якщо не одразу до онколога, то хоча б покажіться дерматологу, а він вже скерує, якщо це потрібно, до іншого фахівця.

— Чи обов’язково видаляти родимки, бородавки чи папіломи?

— Якщо виникають хоч найменші сумніви – так.

— Які сьогодні існують методи лікування пухлин шкіри?

— Це – два основні методи: хірургічний та радіотерапія. При деяких видах пухлин додатково застосовують ще хіміотерапію чи імунотерапію. І дуже важливо, щоб людина потрапила до фахівця. Адже при деяких видах пулин не можна виконувати таку діагностичну процедуру як біопсія. Тому якщо ви звертаєтеся не у спеціалізований заклад, не соромтеся попросити у лікаря сертифікат, який би підтверджував, що він – онколог (який займається онкологічними захворюваннями шкіри). І все-таки навіть якщо ви вирішили видалити якесь утворення у косметичному кабінеті чи приватній клініці, підіть на додаткову консультацію до онколога.

— В хірургії викорстовуються малоінвазивні сучасні методи?

— Звичайно, цих методів дуже багато – з використанням лазера, кріотерапії тощо. У процесі будь-якого хірургічного втручання ми дотримуємося принципу радикальності з урахуванням косметичних цілей. Тобто, сьогодні замало лише радикально видалити пухлину, також важливий і косметичний ефект.

— Процес лікування тривалий?

— Це залежить від багатьох нюансів. Якщо потрібні радіо-, хіміо- та імунотерапія, то процес лікування може розтягнутися навіть на рік. Але більшу частину лікування хворий отримує амбулаторно. А от хірургічний процес займає зовсім мало часу Часто пацієнт може того ж дня або наступного йти додому.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую