ye-logo.v1.2

Грибний сезон стартував: як вберегтися від отруєння

Здоров'я 3472
Гриби потрібно купувати лише на ринках, адже саме там здійснюється ветеринарно-санітарна експертиза продуктів харчування
Гриби потрібно купувати лише на ринках, адже саме там здійснюється ветеринарно-санітарна експертиза продуктів харчування. Фото: з архіву

Небезпечними для здоров’я можуть бути навіть їстівні гриби.

На продуктових ринках Хмельницького у продажі з’явилися перші гриби. Ознайомитися з «асортиментом» лісових дарів вирішила лікар з гігієни харчування Хмельницького міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Валентина Щавінська.

«Пройшовшись ринками обласного центру, я побачила, що не всі гриби, які продавали, були належної якості. Багато з них були перезрілі, старі або поламані. Такі гриби є небезпечні. Особливо таке трапляється, коли їх продають «з асфальту», - розповідає Валентина Валеріївна.

Лікар каже, що гриби потрібно купувати лише на ринках (у Хмельницькому це «Ранковий», «Центральний» та «Дубове»), адже саме там здійснюється ветеринарно-санітарна експертиза продуктів харчування.

«Завжди запитуйте у продавця, де він збирав гриби. Є таке золоте правило: «Гриби збирайте там, де не чути голосу півня». Це значить, що цей продукт не можна збирати вздовж автомобільних трас, якомога далі від цвинтарів та промислових зон. Ніколи не беріть з собою на "тихе" полювання дітей, які ненароком можуть «спробувати» бліду поганку. Пам’ятайте, що у козуб потрібно брати лише ті гриби, які ви знаєте. Ті, що викликають сумнівів – викидайте. Життя значно цінніше за будь-який гриб», - каже Валентина Щавінська.

На щастя, цього року жертв отруєння лісовими дарами на Хмельниччині не зафіксовано. 

«Минулого року ми разів 40 виїжджали на виклики медиків, які діагностували у пацієнтів отруєння грибами. Не завжди потерпілі вживали отруєні гриби. Велика кількість людей, купують лісові дари кілограмами, смажать їх, а потім усе з’їдають. Наш шлунок не в змозі перетравити таку кількість грибів, і наслідком цього часто стає лікарняне ліжко. Необхідно пам’ятати, що гриби є «важкою їжею», яка протипоказана дітям до 12-14 років, людям похилого віку та особам, які мають захворювання шлунково-кишкового тракту», - каже лікар з гігієни харчування.

Симптоми отруєння грибами проявляються через 5-7 годин після вживання (якщо причиною отруєння є консервований продукт, то набагато швидше). Це судоми, гострий біль у животі, нудота, блювання, запаморочення, сповільнений пульс.

При перших ознаках отруєння, навіть легкого, слід негайно звернутись до медиків. До прибуття лікаря хворому необхідно надати першу допомогу:

• Передусім треба очистити шлунок і кишківник постраждалого від їжі, давши йому випити 4-5 склянок прохолодної кип’яченої води або содового розчину (одна чайна ложка питної соди на склянку води) і штучно викликати блювоту, дати проносне.

• Після цього покласти хворого на ліжко на живіт. Залишки грибів або грибних страв треба обов’язково зберегти. Їх лабораторне дослідження допоможе встановити причину отруєння і призначити правильне лікування.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую