ye-logo.v1.2

Найвищий рівень незапланованих вагітностей спостерігається серед дівчат-підлітків

Здоров'я 9734
За даними Міністерства охорони здоров
За даними Міністерства охорони здоров'я, торік 118 дівчаток, молодші 14 років, стали матерями. Фото: shutterstock.com

Фахівці переконані, що ця проблема напряму пов'язана з невмінням батьків розмовляти з власними дітьми.

Обговорити цю проблему ми вирішили з Наталею Овчарук, лікарем акушер-гінекологом, та Ольгою Пухляковою, завідувачкою обласного центру планування сім’ї.

- Ольго Олексіївно, чи часто дівчата переривають вагітність у юному віці?

- Донедавна більшість небажаних вагітностей завершувалася абортом або відмовою від дитини. Але сьогодні, з поширенням знань і засобів планування сім'ї, зменшилась кількость небажаних вагітностей, а отже знизилася і кількість абортів.

- Проте й зараз статистика підліткової вагітності шокує, - приєднується до розмови Наталя Василівна. - За даними Міністерства охорони здоров'я, торік 118 дівчаток, молодші 14 років, стали матерями, до 14-ти років; у віці від 15 до 17 років народили понад 5 700 дівчат.

- Взагалі протягом тисячоліть дівчата ставали жінками в 12-14 років, - каже Ольга Олексіївна. - Проте потрібно також згадати, що в минулому через ускладнення вагітності та пологів спостерігалась надзвичайно висока материнська смертність, а середня тривалість життя жінок становила лише 30-35 років. Сьогодні вік жінок, які виходять заміж і вперше народжують дітей, у багатьох країнах - близько 30 років. У той же час найвищий рівень незапланованих вагітностей зберігається саме серед дівчат-підлітків (12-19 років), а тому і рівень абортів серед них найвищий.

- Чи існує залежність ранньої вагітності і соціальних умов, у яких живе дівчина?

- Безперечно, - відповідає Ольга Олексіївна. - Найчастіше незапланована вагітність трапляється серед підлітків, які живуть в поганих соціально-економічних умовах, бо вони не мають грошей на придбання методів контрацепції, у них низький рівень освіти та більший шанс бути зґвалтованими, частіше переживають насильне спонукання до статевих зносин.

- Наталю Василівно, за якими ознаками дівчина має запідозрити вагітність?

- Це: затримка місячних, нудота й блювота, часті сечовипускання, набряк та болючі відчуття в грудях, запаморочення, зміни апетиту...

- Коли дівчина має звернутися до лікаря, якщо є підозра на вагітність?

- Важливо це зробити при перших ознаках, особливо якщо тест на вагітність позитивний. Загалом же слід звертатися до лікаря, коли на фоні регулярних менструальних циклів і наявності статевого життя (навіть нерегулярного) виникає затримка менструації довше семи днів, коли є сумнів за умови невживання надійних методів контрацепції.

- Вагітність в ранньому віці супроводжується багатьма негативними факторами, – підхоплює розмову Ольга Олексіївна. – Не повністю дозрілий організм несе велике фізичне навантаження. Важке моральне навантаження щодо нових обов’язків та відповідальності перед майбутньою дитиною. Підліткова вагітність частіше супроводжується ускладненнями. Часто відсутня підтримка як моральна, так і фінансова з боку батьків, друзів, партнера. Багато дівчат змушені припинити навчання. Вагітні підлітки частіше стикаються з насильством як словесним (вербальним), так і фізичним від найближчих людей. Щодо медичних ускладнень ранньої вагітності, то це підвищений кров’яний тиск, передчасні пологи, внутрішньоутробна затримка росту плода, мала вага новонароджених. Також чимало підлітків вагітніє внаслідок випадкових зв’язків з невідомими або маловідомими партнерами, тому мають вищий рівень інфекцій, які передаються статевим шляхом, що є небезпечним для майбутньої дитини.

Роман СІКОРА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую