ye-logo.v1.2

Як обрати пульсоксиметр: пристрій для визначення рівня кисню в крові

Здоров'я 9710
В Україні ціни на портативні пульсоксиметри в середньому коливаються від понад 500 гривень до кількох тисяч гривень
В Україні ціни на портативні пульсоксиметри в середньому коливаються від понад 500 гривень до кількох тисяч гривень. Фото: ілюстративне freepik.com

Про те, чи варто купувати пульсоксиметр, як ним користуватися та як обрати.

Заступниця міністра охорони здоров’я Ірина Микичак нещодавно рекомендувала українцям за можливості придбати пульсоксиметр. Цей пристрій вимірює насиченість крові киснем, тобто сатурацію. Зниження рівня кисню може вказувати на виникнення пневмонії, спричиненої коронавірусом. За таких обставин людина може вчасно звернутися за медичною допомогою. Тому кореспонденти сайту «Є» спробували з’ясувати, чи дійсно варто купувати для власного користування пульсоксиметр та як його обрати.

Спершу коротко про принципи роботи пульсоксиметрів. Фактично їх можна поділити на два види: стаціонарні, які використовують у лікарнях, та портативні. Останні люди можуть придбати в аптеках, які продають медичне обладнання, або в інтернет-магазинах.

Портативні пульсоксиметри відносно недорогі. Зазвичай їх надягають на палець. Такий прилад пропускає крізь його капіляри світло, яке є невідчутним для людини. Таким чином він визначає насиченість крові молекулами кисню. Також пульсоксиметр показує частоту пульсу. У здорової людини норма насиченості крові киснем зазвичай має становити 95-99 відсотків.

Чи варто купувати пульсоксиметр: думка лікаря

За словами головного лікаря Хмельницького міського центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Людмили Головко, нижчий рівень сатурації спостерігається у людей з гострими захворюваннями легеневої системи. Це можуть бути хронічний бронхіт, бронхіальна астма, пневмонія… Тому для лікарів пульсоксиметри завжди були важливою частиною обстеження пацієнта.

«В умовах пандемії коронавірусу рівень насиченості крові киснем є одним з показників, на основі яких приймається рішення про госпіталізацію пацієнта, — розповідає Людмила Леонтіївна. — У наказі Міністерства охорони здоров’я України вказано, що госпіталізації підлягають люди, в яких рівень сатурації становить 92-а або менше відсотків. Це може свідчити про гостру пневмонію».

Лікар зазначила, що «пульсоксиметри — це не термометри». Тому у звичайних умовах людям не потрібно мати при собі такі прилади. Рівень насиченості крові киснем може виміряти й сімейний лікар. Виключенням є люди, які мають хронічні захворювання легеневої системи.

«Однак нині ми живемо в умовах поширення коронавірусу. Тому наявність вдома пульсоксиметру не завадить. Проте його варто купувати, якщо це дозволяє ваш матеріальний стан», — порадила Людмила Головко.

Основні правила користування пульсоксиметром

В одному зі своїх відео лікар і відомий телеведучий Євген Комаровський розповів, що користування пульсоксиметром не вимагає особливих знань. Його просто потрібно надягнути на палець і трішки зачекати поки на його екрані не висвітиться частота пульсу й сатурація.

«Перед вимірюванням сатурації спершу потрібно помити руки. Проте вони не мають бути холодними. А жінкам хоча б з одного пальця варто зняти лак для нігтів. Якщо не дотримуватися таких правил, аналіз насиченості крові киснем може виявитися неправильним. Також низьку сатурацію прилад може показати, якщо у нього розряджається батарейка», — зазначив Євген Комаровський.

Крім того, варто розуміти, що покази портативних пульсоксиметрів можуть мати невелику похибку. Тому медики рекомендують для перевірки його точності спершу виміряти у себе сатурацію, а далі — у здорової людини.

Американський лікар Річард Левітан для видання «The New York Times» розповів, що більшість медиків для вимірювання сатурації використовують вказівний палець. Але деякі дослідження показали, що найточніші результати дає третій палець панівної руки. Тобто, якщо ви правша, то варто використовувати середній палець правої руки. Для лівші — варто теж вдягати пульсоксиметр на середній палець, але вже лівої руки. Втім, різниця між замірами зі середнього та вказівного пальців не надто значуща, тому особливої переваги одному з них можна не надавати.

Як обрати собі пульсоксиметр?

Фактично детальних порад не існує. Головне правило — перед покупкою такого приладу спершу порадитися з власним сімейним лікарем. Те ж стосується придбання решти медичного обладнання та ліків, адже самолікування може зашкодити здоров’ю.

В Україні нині ціни на портативні пульсоксиметри в середньому коливаються від понад 500 гривень до кількох тисяч гривень. У деяких інтернет-магазинах можна знайти прилади навіть за 280 гривень. Тому варто спершу порадитися з власним лікарем, бо дуже дешевий пульсоксиметр може виявитися неякісним. Втім, не варто намагатися купувати дуже дорогі прилади. Висока ціна іноді пояснюється додатковими функціями, які можуть виявитися непотрібними звичайному користувачу.

Крім того, купуючи такі прилади в інтернет-магазинах, варто бути обережним. Потрібно користуватися перевіреними сайтами, щоб не потрапити «на гачок» шахраїв.

Американський лікар Річард Левітан також зазначає, що нині існують додатки до мобільних телефонів, які допомагають визначити насиченість крові киснем. Фактично вони використовують принципи роботи портативного пульсоксиметра. Проте торік у США дослідили їх роботу. Як наслідок, медики виявили високу похибку в показах таких мобільних додатків. Тому поки що західні лікарі рекомендують віддавати перевагу звичайним пульсоксиметрам.

Читайте також: Хмельницька інфекційна лікарня придбала кисневі концентратори, а Городоцька — кисневу станцію

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую