ye-logo.v1.2

Біль у спині: які причини та як лікувати

Здоров'я 3080
Масаж у гострий період хвороби не завжди показаний, тому не призначайте його самі собі, а проконсультуйтеся з лікарем
Масаж у гострий період хвороби не завжди показаний, тому не призначайте його самі собі, а проконсультуйтеся з лікарем. Фото: ілюстративне pixabay.com

За статистикою, близько 20 відсотків людей хоча б раз на рік потерпають від болю у спині, каже лікар-невролог.

Причин виникнення больових відчуттів у спині багато. І щоб їх позбутися, слід правильно встановити діагноз.
— Біль у спині посідає друге-третє місце після головного болю та болю у суглобах, — розповідає лікар-невролог Андрій Михайленко. — Й причин цьому дуже багато.

— Андрію Володимировичу, назвіть найпоширеніші причини, чому болить спина.

— Найчастіше біль провокують остеохондроз, протрузії або кили. Що таке остеохондроз? Це — дегенеративні зміни в диску. З часом відбуваються зміни в хребцях, які оточують диск, він починає випинати, тіло хребця заміщується сполучною тканиною. У народі це називають відкладенням солей. При цьому хребець і диск можуть зміщуватися, тобто ядро зміщується від середини, а пульпозне кільце випинає і може тиснути на нервові закінчення, які проходять в кісткових каналах і мають виходи зі спинного мозку. У цьому випадку діагностують протрузію диску. А коли відбувається розрив пульпозного кільця, тоді діагностують килу. При килі вміст диску виходить зовні і ще більше тисне на нервові закінчення. І людина відчуває біль.

— Дегенеративні зміни у хребті — це найчастіша причина болю. Проте є й інші?

— Так, насправді причин болю у спині багато. Спина може боліти через сколіотичні деформації хребта, біль може виникати на фоні стресу, гормональних змін, через запалення м'язів, при важкій фізичній праці тощо. При вимушеному тривалому сидінні, особливо під час роботи за комп'ютером, можуть початися болі в грудному і шийному відділах хребта. Виділяють фізіологічний і патологічний біль у спині. Фізіологічний попереджає людину про те, що слід звернутися до лікаря. Патологічний — це вже хронічна форма. І у 20 відсотків людей фізіологічний біль хронізується. Тому дуже важливо вчасно звернутися до лікаря, визначити причину болю і вже тоді лікувати, адже підходи до лікування різні — залежно від діагнозу.

— Від остеохондрозу ніхто не застрахований. Як відтягнути незворотні зміни?

— Вже після двадцяти років починаються зміни в хребті. Для профілактики корисні помірні фізичні навантаження: гімнастика, легкі асани йоги, плавання, ходьба, зокрема і скандинавська. Взагалі піші прогулянки дуже корисні, а ось біг створює додаткові навантаження на колінні суглоби. Як на мене, то краще пройти коротшу відстань, аніж пробігти довшу. Завдяки усьому цьому відбувається додаткове кровопостачання хребта, покращується його рухливість і відтерміновуються дегенеративні зміни. Стежте, щоб при виконанні вправ чи фізичній роботі не було прямого навантаження на хребет. Якщо вам доводиться тривалий час проводити сидячи, особливо за комп'ютером, не забувайте щогодини робити п'ятихвилинні перерви-розминки. Якщо ви виконуєте важку фізичну працю, чергуйте її з відпочинком.

— Зараз є чимало методів обстеження — рентген, комп'ютерна, магнітно-резонансна томографія, ультразвукова діагностика. Які з цих методів використовуються при діагностиці хвороб хребта і які їхні переваги?

— Рентгенографія — найпростіший і найдоступніший діагностичний метод. Але водночас і найменш інформативний. Інформативнішими є сучасні методи — комп'ютерна та магнітно-резонансна томографії (КТ та МРТ). На сьогодні МРТ найбезпечніше і найінформативніше. Під час цього обстеження ми бачимо зміни на рівні нервових сплетінь, тобто можна побачити потовщення, запалення нерва. А ось КТ хоч й інформативніше за рентген і доза опромінення незначна, проте більша, ніж при звичайному рентгенобстеженні. Щодо ультразвукового обстеження, то для діагностики захворювань хребта воно застосовується рідше. Зокрема — для виключення супутніх патологій, а також при проведенні паравертебральних блокад, які виконуються під контролем УЗД.

— Коли болить спина, ми часто записуємося на масаж. Коли він доречний?

— Масаж у гострому періоді хвороби не завжди показаний, тому не призначайте його самі собі, а проконсультуйтеся з лікарем. Часто масаж створює додатковий набряк, і це може викликати ще більший больовий синдром. Тому спочатку потрібно зняти запальний процес, а потім, у відновлювальному періоді, застосовувати масаж.

— Як лікують біль у спині?

— Лікування залежить від діагнозу. Зазвичай воно комплексне. У гострому періоді призначаються нестероїдні протизапальні засоби, які підбираються індивідуально. Крім того, використовують міорелаксанти, щоб зняти м'язевий спазм, а також вітаміни групи В, препарати для лікування невропатичного болю, застосовують протинабрякову терапію. Часто потрібні легкі заспокійливі засоби. Також призначають фізіотерапевтичні процедури. Хороший ефект дає ударно-хвильова терапія. А у період ремісії рекомендується санаторно-курортне лікування. Є також хірургічні методи, часто малоінвазивні. (Про них ми розповімо в одному з наступних номерів газети — прим. ред.)

— На телебаченні є чимало реклами гелів та мазей від болю у спині та суглобах. Наскільки вони ефективні?

— Їх можна застосовувати, але у комплексному лікуванні, лише гелем чи маззю проблему не вирішити. Віддавайте перевагу тим засобам, які містять компонент нестероїдних протизапальних засобів. Є навіть гелі-міорелаксанти, які знімають спазми, проте їх має призначити лікар. Самостійно застосовувати можна лише раз-двічі в екстрених випадках.

— Часто біль у спині з'являється під час роботи на присадибній ділянці чи при ремонтних роботах. Але одразу потрапити до лікаря немає змоги. Якою є перша допомога?

— Якщо відчули гострий біль, слід залишити роботу, дати хребту спокій — зайняти положення, у якому спина не болить. Гріти болюче місце не потрібно. А ось мазь можна застосувати. Також можна прийняти легкий нестероїдний протизапальний засіб, але якщо не маєте проблем зі шлунком. І зверніться до лікаря.

— У спеку часто доводиться перебувати на протязі. Чим це загрожує?

— Загалом переохолодження провокує болі м'язів та суглобів. І протяг — один з факторів виникнення болю не лише в спині, а й запалення трійчастого чи лицевих нервів. Проте кожен організм індивідуальний і по-своєму реагує на протяги. Кілька хвилин на протязі не зашкодять, але не слід так проводити тривалий час.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую