ye-logo.v1.2

Чому виникає інсульт та як його розпізнати

Здоров'я 6022
При інсульті дуже важливо якнайшвидше встановити діагноз, визначити вид інсульту і надати медичну допомогу
При інсульті дуже важливо якнайшвидше встановити діагноз, визначити вид інсульту і надати медичну допомогу. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про причини виникнення інсультів, лікування та особливості реабілітації після хвороби розповідає лікар-невролог.

Ця патологія посідає друге місце щодо смертності після серцевої. Дослідження свідчать, що 75 відсотків українців, які перенесли інсульт, до кінця життя мають різні порушення: слабкість руки чи ноги, порушення мови, ковтання, зору. Тож проблема інсультів дуже серйозна: висока смертність, значна втрата працездатності. І від того, наскільки швидко людина отримає кваліфіковану медичну допомогу, залежить те, чи подолає вона хворобу і які наслідки інсульт залишить по собі. Про причини виникнення інсультів, лікування та особливості реабілітації після хвороби розмовляємо з лікарем-неврологом Андрієм Михайленком.

— Андрію Володимировичу, що таке інсульт і чому він виникає?

— Інсульт — це раптове порушення кровопостачання ділянки головного мозку людини. Його спричиняють дві основні патології: блокування судини, при цьому певна ділянка не отримуватиме кисню і поживних речовин, та розрив судини, кров з якої пошкоджує частину мозку, яка має контакт з нею. Це призводить до того, що страждає та функція, за яку відповідала дана ділянка. За характером перебігу інсульти поділяють на ішемічні і геморагічні, а за видами розрізняють ішемічний інсульт, внутрішньомозковий крововилив і субарахноїдальний крововилив. Значно частіше трапляється ішемічний — так званий інфаркт головного мозку.

— Які ознаки вказують на інсульт?

— Порушення мови, слабкість руки, ноги чи однієї зі сторін тіла, опущення кутиків рота, неможливість усміхнутися, порушення зору. Крім того, може підвищуватися тиск. Якщо з'явилися такі симптоми, слід негайно звертатися по медичну допомогу.

— Що може передувати інсульту?

— Передвісником інсульту може бути порушення мозкового кровообігу, яке минає. Це напад, схожий на інсульт, але усі функції швидко відновлюються. Також може зменшуватися або зникати зір на одне око, а потім знову поновитися. Таким чином людина заспокоюється і до лікаря не звертається. Однак через деякий час напад повертається, вже значно сильніший, з більшими ураженнями.

— Які захворювання впливають на виникнення інсульту?

— До патологій, які напряму впливають на виникнення інсультів, належать:

* артеріальна гіпертензія. Якщо тиск вищий за 139-140 на 90, потрібно звертатися до лікаря і отримувати гіпертензивну терапію;
* цукровий діабет;
* проблеми з серцем, приміром, миготлива аритмія;
* шкідливі звички;
* наявність холестеринових бляшок.

— Яка перша допомога?

— При інсульті дуже важливо якнайшвидше встановити діагноз, визначити вид інсульту і надати медичну допомогу. Тому перш за все слід негайно викликати «швидку» або самостійно везти хворого у лікувальний заклад. А ось тиск краще самостійно не збивати, бо таким чином ще більше посилюється ішемія в головному мозку. Слід зрозуміти: інсульт потребує негайної госпіталізації, лікувати в домашніх умовах його не можна! До приїзду медиків слід обережно покласти хворого в горизонтальному положенні, забезпечити спокій. Я не раджу приймати будь-які лікарські препарати без призначення лікаря.

— Як лікують хворобу?

— Зазвичай для встановлення точного діагнозу потрібна магнітно-резонансна томографія (МРТ), консультація невролога, кардіолога. Тому важливо потрапити у лікарню, яка має необхідне обладнання та фахівців. За статистикою, близько 80 відсотків усіх інсультів спричинені блокуванням судини кров’яним згустком — тромбом. Його можна розчинити за допомогою ліків, застосувавши тромболітичну терапію. Важливо таке лікування виконати у перші чотири-шість годин після виникнення інсульту. Крім того, призначаються інші лікарські препарати. Усе це потрібно приймати тільки під наглядом лікаря.

— Існує думка, що хворих з інсультом не можна перевозити. Дехто через це навіть відмовляються їхати до лікарні.

— Людей з інсультом можна і треба транспортувати в медичний заклад, де їм можуть надати кваліфіковану допомогу. Так, треба намагатися не рухати хворого, не садити, а якнайшвидше відвезти у лікарню.

— Через який час після інсульту потрібно розпочинати реабілітацію?

— В лікарні знімають гострий стан, у відділенні з перших днів перебування розпочинається реабілітація. Тут важливо все — починаючи з положення тіла, ноги, профілактики пролежнів. Для відновлення найкращий період — до трьох місяців-пів року. Потрібно виконувати спеціальні фізичні вправи, знадобиться і фармакологічна підтримка. Реабілітацією можна займатися самостійно, але рекомендації з відновлення має дати фахівець. Також в Україні працюють реабілітаційні центри, існують спеціальні помічники: механічна рука, вело- та різні відновлювальні тренажери. Та насправді для реабілітації не обов'язково мати дороге обладнання, відновитися можливо і в домашніх умовах. Для цього стануть у пригоді звичайні побутові предмети, спортивне знаряддя. Можна виконувати вправи лежачи, сидячи, потім — стоячи. Щодня заняттям слід приділяти до трьох годин. Важливо змушувати рухатися хвору частину, щоб відновити функції м'язів, суглобів, сухожилля. Потрібно ставити конкретні цілі і поступово, крок за кроком, досягати їх. Багато залежить від самого хворого та його родичів. У цей процес потрібно включатися усім разом. До того ж часто додається ще й психологічна проблема: ще недавно людина ходила на роботу, вела активний спосіб життя, а після інсульту все змінилося. Тому часто з'являється депресивний настрій як у самого хворого, так і у його рідних. У деяких випадках може знадобитися навіть допомога психолога чи психотерапевта.

— Чи можливо повністю відновитися?

— Усе залежить від локалізації інсульту, зони ураження, від того, коли людина отримала допомогу, яку супутню патологію мала. А також — як згодом пройшов відновний період.

— Можна після інсульту повернутися до звичного життя?

— Цього треба прагнути. На жаль, лише 20 відсотків людей, які перенесли інсульт, повертаються до праці. Тим, хто переніс ішемічний інсульт, потрібно за призначенням лікаря, майже пожиттєво, приймати препарати для розрідження крові. Також слід постійно контролювати тиск і лікувати гіпертонічну хворобу, дотримуватися режиму роботи і відпочинку, утримуватися від важких фізичних навантажень, менше перебувати на сонці.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую