ye-logo.v1.2

Ботулізм: як не заразитися та що робити при симптомах

Здоров'я 3790
Збудник ботулізму часто міститься у неякісній рибі
Збудник ботулізму часто міститься у неякісній рибі. Фото: ілюстративне pixabay.com

Ботулізм вважається найнебезпечнішим токсичним інфекційним захворюванням, яке вражає нервову систему. А важка форма хвороби може призвести до смерті.

Про ботулізм, який ще називають «хворобою з банки», мабуть, чули всі. А ще збудник ботулізму часто міститься у неякісній рибі. Зараження людини відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження: забруднених фруктів і овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену рибу. Бактерії ботулізму містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг. Потрапляючи до травного тракту, ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і розноситься по організму, «осідаючи» у різних відділах нервової системи.

Про шляхи зараження, симптоми, методи профілактики ботулізму розповідає провідний фахівець відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Альона Римлянська.

— Альоно Іванівно, чи можна на зовнішній вигляд визначити, що продукти заражені ботулотоксином?

— Ні, відрізнити інфіковані продукти від якісних неможливо. У зоні ризику – в'ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м'ясні та рибні консерви і домашня ковбаса. В Україні випадки ботулізму спричинені, в основному, споживанням в'яленої риби. Найчастіше збудник ботулізму міститься в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає у м’ясо. Тому найнебезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер, а також ікру, адже ці частини можуть бути найбільше уражені інфекцією.

— Як проявляється ботулізм, і наскільки ця хвороба небезпечна?

— Ботулізм вважається найнебезпечнішим токсичним інфекційним захворюванням, адже вражає нервову систему. А важка форма хвороби може призвести до летальних наслідків. Перші симптоми можуть з'явитися як через кілька годин після вживання зараженої їжі, так і через десять днів. Симптоматика розвивається, так би мовити, «зверху донизу»: людина починає погано бачити, двоїться в очах, не може читати дрібний шрифт, виникає сухість сльозових оболонок, а далі приєднуються інші симптоми – м'язова слабкість, зникнення рефлексів аж до дихальних розладів. Серед основних симптомів: нудота, блювота, біль у животі, рідке випорожнення без патологічних домішок, порушення зору, відчуття спраги, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, запаморочення, безсоння, загальна слабкість, підвищення температури тіла. Може змінитися тембр голосу, сильний головний біль, відчуття нестачі повітря, тягар у грудній клітці.

— Що головне у профілактиці?

— Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання в їжу неякісно приготованих, зіпсованих продуктів, найголовнішим у профілактиці є ретельне дотримання технологій домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м'яса. Для руйнування ботулотоксину перед вживанням консервів доцільно їх прогрівати до 100 градусів протягом 30 хвилин. У жодному випадку не можна вживати в їжу м'ясні та рибні консерви, якщо залізна банка роздута, деформована.

Щоб вберегтися від ботулізму, не варто споживати в’ялену, копчену, солону та консервовану рибу, м'ясні та грибні консерви, особливо домашнього виготовлення, якщо не впевнені, що продукти зберігалися належним чином, а також якщо є сумніви у якості цих продуктів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую