ye-logo.v1.2

Хронічний тонзиліт: чи потрібно видаляти мигдалини та як правильно лікувати

Здоров'я 3959 3
Раніше проблему вирішували кардинально: мигдалини просто видаляли. Сьогодні підходи до лікування хронічного тонзиліту змінилися
Раніше проблему вирішували кардинально: мигдалини просто видаляли. Сьогодні підходи до лікування хронічного тонзиліту змінилися. Фото: ілюстративне med-arhiv.com

Близько 20 відсотків дітей, які звертаються по допомогу до отоларингологів, хворіють на хронічний тонзиліт.

Біль у горлі може мати різні причини і свідчити про різні захворювання: ларингіт, фарингіт, ангіну, гастроезофагеальний рефлюкс. І підходи до лікування цих захворювань зовсім різні. Якщо ж лікувати неправильно, можливі ускладнення. Приміром, ангіна (гострий тонзиліт) може стати причиною хронічного тонзиліту. А він, у свою чергу, дати ускладнення на серце, нирки, суглоби.

Взагалі 15-20 відсотків дітей, які звертаються по допомогу до отоларингологів, хворіють саме на хронічний тонзиліт. Тож встановити причину болю у горлі може лише лікар, і консультація отоларинголога не буде зайвою.

Що таке хронічний тонзиліт?

«Це хронічне запалення, яке локалізується переважно на піднебінних мигдалинах (у народі їх називають гландами) і періодично загострюється, — пояснює лікар-отоларинголог, кандидат медичних наук з Хмельницького Герман Брухнов. — Ці мигдалини — потужний імунокомпетентний орган, який разом з лімфоїдною тканиною та іншими мигдалинами створює так званий бар'єр, який захищає наш організм від потрапляння інфекції. Самі по собі піднебінні мигдалини мають досить складну структуру - численні отвори та кишені, які називають криптами. Кожна крипта містить до 30 різних видів мікробів. При потраплянні у горло інфекції ці мікроби активізуються, і починається боротьба між нашими лімфоцитами та мікробами. Якщо лімфоцити гинуть, крипти заповнюються мікробами і утворюються так звані пробки».

Якщо хронічний тонзиліт не лікувати чи лікувати неправильно, він може призвести до таких важких захворювань як ревматизм, міокардит, ураження суглобів та гломерулонефрит. Тому правильне лікування хронічного тонзиліту вбереже дитину від цих важких ускладнень.

Основні симптоми захворювання — біль у горлі, збільшення лімфовузлів, тривале незначне підвищення температури, наявність гнійних пробок у горлі.

«До хронічного тонзиліту можуть призвести часті та недоліковані ангіни, викривлення носової перегородки та стійке порушення носового дихання, поліпи в носі, аденоїдні вегетації, гнійний синусит, зниження імунітету і навіть карієс, — продовжує Герман Васильович. — А взагалі батькам варто пам’ятати правило: якщо у дитини ангіна повторюється п'ять-сім разів на рік, слід обов’язково звернутися до отоларинголога".

Видаляти чи ні піднебінні мигдалики — це найголовніше питання, яке стоїть перед батьками. Раніше проблему вирішували кардинально: мигдалини просто видаляли. Сьогодні підходи до лікування хронічного тонзиліту змінилися, і видалення мигдалин розглядають як крайній метод. Нині лікування спрямоване на те, щоб у більшості випадків зберегти цей орган. Адже мигдалини першими зустрічають хвороботворні організми, які потрапляють з навколишнього середовища, і тим самим забезпечують наш захист. Тож важливо провести правильне лікування.

За словами лікаря, для видалення мигдалин є три причини: неефективність консервативного лікування; ураження інших органів, зокрема серця, нирок; наявність паратонзилярних абсцесів (запалення в клітковині, розташованій навколо мигдалин, а також в ділянці шиї та голови, що виникає внаслідок проникнення до неї інфекції — стрептококу, стафілококу тощо). Але слід визначитися: консервативне лікування справді було неефективним чи ж неправильно призначене? Також слід переконатися, що ураження інших органів, зокрема серця, пов’язане з хронічним тонзилітом.

Оперативному втручанню повинна передувати якісна діагностика. Слід добре подумати перед цією процедурою і зважити всі «за» та «проти». Бо піднебінні мигдалини — важливий імунокомпетентний орган. Якщо у ранньому віці їх видалити, людина частіше хворітиме іншими захворюваннями — фарингітами, ларингітами тощо.

Коментарі:

Anna Smirnova 25.10.2022 14:30

Мені в дитинстві не видаляли, хоча пам'ятаю, що в дитинстві часто хворіла, та й зараз я майже постійний пацієнт у ЛОР, в Києві ходжу до лікаря у Медіком. Зараз у доньки така ж проблема, але ще не наважились на видалення мигдалин. Якщо є досвід з цієї процедури, поділіться, чи варто її робити.

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую