ye-logo.v1.2

Пережити холоди і не захворіти: як зміцнити імунітет та зігрітися, якщо в оселі холодно

Здоров'я 2682
Опалювальний сезон очікується непростий, тож поради лікаря як пережити холоди будуть доречними
Опалювальний сезон очікується непростий, тож поради лікаря як пережити холоди будуть доречними. Фото: ілюстративне pixabay.com

Переохолодження призводить до зниження імунітету, розвитку інфекційних та різних бактеріальних захворювань.

Українців вже давно попереджають про те, що опалювальний сезон цьогоріч буде непростим і температура в оселях очікується на кілька градусів нижчою, ніж зазвичай. Наскільки це небезпечно для здоров’я і як підготуватися до холодного сезону, ми попросили розповісти лікаря-терапевта з Хмельницького Дар’ю Носатову.

— Дар’є Олександрівно, яка температура у приміщенні вважається оптимальною?

— За санітарними нормами, оптимальною температурою в приміщенні вважається 18-22 градуси. Однак все індивідуально, кожна людина по-своєму сприймає температурні коливання. Для когось 18 градусів у кімнаті — це комфортно, а хтось і при 20-ти градусах мерзне.

— А якщо буде 15-16 градусів – це критично?

— Не критично для здорових людей. А ось для дітей, людей похилого віку, людей з хронічними респіраторними захворюваннями, такими як бронхіт, пневмонія, а також серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом така температура може бути небезпечною. Ці категорії перебувають у групі ризику щодо переохолодження при температурі 16 і нижче.

— Чим небезпечне переохолодження?

— Переохолодження призводить до зниження імунітету, розвитку інфекційних та різних бактеріальних захворювань, оскільки імунітет не може правильно і коректно реагувати на зустріч з інфекціями, бактеріями. Тому виникає ризик розвитку гострих респіраторних вірусних захворювань, загострення хронічних, зокрема серцево-судинних.

— Чи може організм адаптувати до нижчих, ніж зазвичай, температур?

— Так, але для цього потрібна попередня підготовка, тобто загартовування. І на це потрібен час — принаймні рік. Починати слід з контрастного душу, обливання холодною водою. Але, на жаль, починати це робити зараз вже пізно. Тут навпаки можна досягти протилежного ефекту — зниження опірності організму.

— Як же підготуватися до холодів, зміцнити свою імунну систему? Чи потрібні додаткові вітаміни?

— Насамперед для зміцнення імунної системи потрібен нормальний сон — 7-8 годин на добу. Ворог здорового імунітету — стрес, він пригнічує імунну відповідь на будь-які захворювання. На жаль, сьогодні ми усі перебуваємо у стресовому стані. Однак важливо вміти відволікатися від негативу, не брати все близько до серця. А якщо не виходить впоратися самостійно — звернутися по допомогу до фахівців. Зміцнити імунну систему можна збалансованим харчуванням. Щодо вітамінів, то задля профілактики можна додатково вживати вітамін С, його добова доза — 500 міліграмів. Також можна збагатити свій раціон продуктами, які містять цей вітамін. Вживати цитрусові, ківі, капусту, болгарський перець тощо. Також для імунітету важливий вітамін D. Профілактична доза — приблизно 2000 одиниць на добу протягом місяця. Також зміцненню імунної системи сприяють такі мікроелементи як цинк, селен,

— А що скажете про імуностимулятори?

— Існують природні і штучні імуностимулятори. Щодо штучних, то я не рекомендую їх приймати. Наша імунна система має самостійно реагувати на віруси й інфекції і виробляти на них імунітет. А ось природні можна застосовувати. Так, восени можна ввести до раціону екстракт ехінацеї, чорну бузину, екстракт женьшеню.

— Якщо у домівках буде холодно, що порадите робити, щоб зігрітися?

— Вдягатися в теплий багатошаровий одяг з натуральних тканин. Він має бути просторим, не обтягувати. Допоможуть зігрітися теплі напої — чай, какао. А ось кава не годиться, бо призводить до звуження судин, тому тепло не віддається організму. Важливе збалансоване харчування. Взимку воно має бути калорійним. Можна перед сном в ліжко класти грілки з теплою водою.

— А чи можна зігріватися алкоголем?

— Вживання алкоголю спочатку розширює судини, завдяки чому справді вдається зігрітися. Але дуже швидко тепло починає втрачатися. Тому алкоголь для зігріву — не вихід. Від цього тільки страждатимуть судини.

— Багато українців запаслися обігрівачами, часто — недорогими тепловентиляторами. Які ризики можуть бути пов’язані з ними?

— Основна проблема у тому, що і тепловентилятори, і масляні обігрівачі пересушують повітря і спалюють кисень. Тому при їхньому застосуванні може боліти голова, спостерігатися запаморочення, через пересушення слизових оболонок можуть виникати риніти, першіння в горлі, сухий кашель, кон'юнктивіти. Тому слід стежити за вологістю у приміщенні, вона має бути 60 відсотків. Щоб виміряти вологість повітря, можна придбати гігрометр. Паралельно з обігрівачами потрібно використовувати зволожувачі повітря. Якщо ж зволожувача немає, можна застосовувати прості методи: на батарею покласти вологі речі, вологий рушник або ж біля джерел обігріву поставити ємності з водою.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую