ye-logo.v1.2

«До організму потрібно прислуховуватися, але не потурати його забаганкам», -

Здоров'я 10048
Головний лікар-дієтолог Хмельницької області Альона Брянцева
Головний лікар-дієтолог Хмельницької області Альона Брянцева. Фото: з архіву

радить головний лікар-дієтолог області Альона Брянцева

Проблеми зайвої ваги турбують кожного другого українця. Й, мабуть, кожна жінка хоч раз у житті сідала на дієту, намагаючись довести своє тіло до ідеальних 90-60-90. Але якщо для когось пара зайвих кілограмів — просто косметичний дефект, то дехто має значні проблеми зі здоров'ям саме через велику вагу. Про те, чим відрізняється зайва вага від ожиріння і як подолати цю проблему, ми попросили розповісти головного лікаря-дієтолога області Альону Брянцеву.

- Альоно Леонідівно, як визначити: має людина зайву вагу чи страждає ожирінням?

- Є спеціальна формула — індекс маси тіла (ІМТ). Він розраховується так: вагу у кілограмах ділимо на зріст у метрах квадратних. Якщо ІМТ до 20 — це свідчить про дефіцит маси тіла. Від 20 до 24,9 — нормальна вага, від 25 до 29,9 — зайва вага, від 30 до 34,9 - перша стадія ожиріння, від 35 до 39,9 — друга, а за 40 — третя стадія ожиріння.

- Худнути потрібно вже на стадії зайвої ваги?

- Я не рекомендую худнути жінкам, які мають зайву вагу. Особливо — жінкам репродуктивного віку. Хіба що пропоную фізичні навантаження та розвантажувальні дні, щоб зберегти своє здоров'я та природну красу.

- Чому?

- Наукою доведено, що жирова тканина — це не просто запасний резерв енергії. Виявляється, що жирові клітини виробляють низку гормонів та речовин, які контролюють деякі органи і системи організму. Дослідження, які проводилися в різних країнах, довели, що жінки із зайвою вагою менше хворіють на рак молочної залози, ішемічну хворобу серця, гіпертонічну хворобу, ревматоїдні захворювання. А стається це через те, що жирові клітини у постклімактеричний період частково беруть на себе функції ендокринної системи.

- Ожиріння — це вже хвороба?

- Так. Вона характеризується зайвим накопиченням жиру в організмі. Причин ожиріння кілька: захворювання центральної нервової чи ендокринної систем. У цьому випадку ожиріння є наслідком цих захворювань і називається вторинним. Але це - п'ять-шість відсотків усіх ожирінь. Первинне ожиріння називається аліментарним і виникає внаслідок переїдання — навіть незначного. Але якщо постійно з'їдати більше, ніж вам потрібно, і не використовувати цю енергію, то ожиріння вам гарантоване.

- Чим загрожує велика вага?

- Якщо зайва вага, як з'ясувалося, навіть дещо корисна, то ожиріння — це вже загроза здоров'ю, навіть у першій стадії. Адже внаслідок переїдання починає змінюватися метаболізм (обмінні процеси) у бік накопичення жиру. Цей жир змінює ендокринну систему. І виходить замкнуте коло: вже гормони «хочуть» побільше жирових клітин. Ожиріння провокує низку захворювань. Найважчі з них: цукровий діабет, ішемічна хвороба серця, порушення жирового обміну. Крім того, велика вага — це додаткове навантаження на хребет, тому остеохондроз вам гарантований. Деформуються великі суглоби — колінні, кульшові. Через велику вагу тіла відбуваються негативні зміни у печінці та усьому шлунково-кишковому тракті, виникають хвороби нирок. Практично, я не знаю жодного органу, на який би ожиріння не мало негативного впливу. До речі, тут відіграє роль не лише стадія ожиріння, а те, як жир розподіляється. У жінок, здебільшого, він розподіляється на стегнах, сідницях та животі. У чоловіків жир відкладаєтсья на верхній частині тулуба: руках, плечовому поясі та животі. І навіть при незначному ожирінні у чоловіків значно зростає ризик розвитку ішемічної хвороби серця, цукрового діабету та гіпертонії. Як визначити небезпеку? Дуже просто: за об'ємом талії. Об'єм талії у жінок більше 80 сантиметрів, а у чоловіків — 88 свідчить про наявність ожиріння. Якщо у жінки об'єм талії більше 90, а у чоловіка — 104 сантиметра, ризик виникнення хвороб, які я назвала, зростає у декілька разів.

- З ожирінням людина сама не впорається. До кого їй іти за допомогою?

-До мене, лікаря-дієтолога. Я приймаю в обласній лікарні у вівторок та четвер. Попередньо про прийом можна дізнатися за номером уХмельницькому: 79-47-37.

- Якщо ожиріння — хвороба, то її доведеться лікувати пігулками?

- Насамперед — здоровим харчуванням, посильними фізичними навантаженнями. Можна додавати лікарські засоби, але вони мають чимало побічних ефектів і досить дорогі. А приймати їх потрібно тривалий час. Найкраще піддається корекції перша стадія ожиріння, другу стадію лікувати важче. А от третю — дуже важко, тут краще застосовувати хірургічні методики, але не забувати принципи раціонального харчування і про зміну ритму життя.

- Здорове харчування необхідне тим, хто хоче схуднути. Але воно так само необхідне здоровим людям. Які його принципи?

- У раціоні людини обов'язково мають бути білкові продукти. Це — м'ясо, риба, молоко та інші молочні продукти, яйця. Все це має бути не знежиреним, але нежирним. А от сосиски, сардельки, ковбаси, копченості потрібно виключити з раціону. Картоплю і макарони краще замінити кашами. Ну і, звичайно, більше вживайте овочевих салатів, фруктів. Жири організму теж потрібні, але «правильні» - рослинна олія, а не майонез, сметана не двадцяти-, а десятивідсоткової жирності. Не заправляйте фруктовий салат сметаною з цукром, а додайте до нього йогурт або трішки лимонної кислоти та дрібочку перцю — це дуже смачно. Але не ходіть голодними, просто трішечки недоїдайте.

- Реклама, яка лине звідусіль, розповідає про різні чудодійні способи схуднення. Яке Ваше ставлення до біологічно активних добавок?

- Учені доводдять, що жоден БАД не може спалювати зайві жири. Хоча реклама саме це й стверджує. Що таке БАД — це біологічно активна добавка до їжі, яка має властивості, наближені до ліків. На жаль, на БАДах, здебільшого, заробляють їх виробники та розповсюджувачі. Усі БАДи, призначені начебто для схуднення — це просто виправдання для людської ліні. Варто усвідомити, що схуднення — це важка робота. Просто схуднути неважко. Важливо — утримати вагу. Власне, якщо ви хочете схуднути, потрібно скоригувати свій раціон і дотримуватися його протягом усього життя. Це важко. Тому люди намагаються знайти легший шлях: щось з'їсти чи випити і схуднути без будь-яких зусиль. На жаль, такого чудодійного засобу не існує. До складу чаїв для схуднення, біодобавок, в основному, входять сечогінні, послаблюючі, деколи — седативні трави. Й коли ви добре прочистите кишківник, то відчуваєте себе добре, легко. І думаєте, що у вас спалюється зайвий жир. Але насправді усі ці трави ніяк не впливають на внутрішній жир, вони лише чистять кишківник і трішки стимулюють нирки. Зараз увійшов у моду зелений чай, який також нібито сприяє схудненню. Одразу зазначу: ніякого впливу на внутрішній жир він не має. Для схуднення використовують різноманітні пігулки — тайські, наприклад. Однак, до їхнього складу входить речовина, яка має велику психотропну дію. І були випадки, що після прийому таких пігулок людям доводилося лікуватися у психіатра. Останнім часом бачила багато реклами препарату «Турбослім». До його складу справді входять речовини, які трішки активізують обмінні процеси в організмі. Але внутрішні жири цей препарат спалювати не може. Чудодійні властивості приписують бромелайну. Наукою доведено, що насправді він теж не спалює жир, а лише трішки покращує обмінний процес білка у кишківнику.

- До Вас зверталися пацієнти, які спочатку лікувалися БАДами та пігулками?

- Звичайно. Наведу один приклад. Нещодавно до мене звернулися три дівчини. Одна важила 110 кілограмів, інша — 100, третя — 120. Вони приймали один розрекламований препарат. Й мало того, що ніякого ефекту схуднення не відчули, вони отримали багато проблем зі здоров'ям: порушення роботи печінки та нирок, стрибки артеріального тиску. Щоб не мати подібних проблем, будьте дуже обережними з БАДами, не ведіться на рекламу і не випробовуйте на собі сумнівні препарати. А для схуднення зробіть акцент на раціональному харчуванні, запроваджуйте розвантажувальні дні та активніше займайтеся фізкультурою. Так ви зможете поступово змінювати обмінні процеси організму та залишатися здоровими.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую