ye-logo.v1.2

Холодову травму можна отримати і за плюсової температури: як вберегтися

Здоров'я 2204
Взимку важливо розуміти, як за потреби надати першу допомогу собі чи тому, хто поруч
Взимку важливо розуміти, як за потреби надати першу допомогу собі чи тому, хто поруч. Фото: ілюстративне pixabay.com

Переохолодження лікувати вдвічі довше, ніж опік.

Взимку існує ризик холодової травми або, як її частіше називать у побуті, переохолодження. Актуальність цієї проблеми посилюється через постійне нищення цивільної інфраструктури терористичними військами російської
федерації.

Важливо не ігнорувати цей вид травми, оскільки тривалість її лікування удвічі перевищує тривалість лікування опіків. Фахівці Міністерства охорони здоров’я підготували поради, як уникнути переохолодження та як правильно надати домедичну допомогу потерпілому.

Переохолодження, крім низької температури, можуть спровокувати такі чинники:

– висока вологість: навіть тривале перебування при температурі 5-8 градусів, але за високої вологості, може спричинити холодову травму;
– вітер: наявність вітру значно збільшує втрату тепла;
– хронічні захворювання чи надмірна втома;
– вживання алкоголю;
– належність до певних груп (діти й люди похилого віку особливо чутливі до дії низьких температур через особливості теплообмінних процесів в організмі);
– носіння тісного незручного взуття, легкого одягу.

Комбінація кількох чинників значно посилює ризик розвитку холодової травми.

Загальне переохолодження розвивається так: спочатку з’являються лихоманка, слабкість, втома й сонливість, розвивається дрібне (холодове) тремтіння м’язів і «гусяча шкіра». Якщо несприятливі фактори продовжують діяти, холодове тремтіння досягає максимуму, з’являється поверхнева гіпотермія (зниження температури), сонливість починає переходити в розлад свідомості.

Якщо ж холодове тремтіння припиняється, це свідчить про дуже небезпечну гіпотермію, яка може призвести до зупинки дихання та серця. При цьому стан постраждалого вкрай важкий, він може знепритомніти. На цьому етапі вкрай важливо терміново надати допомогу – без неї людина може померти.

Як уникнути переохолодження

* Обмежити час перебування надворі в холодну, сиру або вітряну погоду.
* Одягатися в кілька шарів вільного теплого одягу. Повітря, що потрапляє між шарами одягу, діє як ізоляція від холоду. Варто носити вітрозахисний і водонепроникний верхній одяг, щоби захиститися від вітру, снігу та дощу.
* Змінювати мокрий одяг якомога швидше.
* Носити шапку або пов’язку, яка повністю закриває вуха. Важкі вовняні або вітрозахисні матеріали є найкращими головними уборами для захисту від холоду.
* Надівати рукавиці, вони забезпечують кращий захист.
* Носити зручні шкарпетки та устілки, які відводять вологу та забезпечують ізоляцію.
* Шукати тепле укриття, якщо ви помітили ознаки обмороження.
* Відмовитися від алкоголю, коли плануєте бути на вулиці в холодну погоду. Алкогольні напої змушують організм швидко втрачати тепло.
* Їсти добре збалансовану їжу й пам’ятати про водний баланс. Це допоможе зігрітися навіть перед тим, як вийти на мороз.
* Не перебувати довго в одній позі чи нерухомо. Фізичні вправи можуть допомогти зігрітися.

Перша допомога

Взимку, особливо під час війни, важливо розуміти, як за потреби надати першу допомогу собі чи тому, хто поруч. Перед наданням допомоги переконайтеся у відсутності небезпеки для себе, оточення, постраждалого. Припиніть дію низької температури – перемістіть потерпілого у тепле приміщення, заспокойте його. Викличте екстрену медичну допомогу та дотримуйтеся вказівок диспетчера. Зніміть з людини холодний вологий одяг. Якщо вона при тямі, дайте їй безалкогольні теплі напої. За можливості зберіть у постраждалого чи тих, хто був поруч, інформацію щодо обставин отримання травми. Все, що дізналися, передайте фахівцям бригади «швидкої допомоги» або диспетчеру.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую