ye-logo.v1.2

Переохолодження, стрес, нерегулярний секс і навіть смажена їжа: що сприяє розвитку простатиту

Здоров'я 6154
«На функціональний стан простати неспиятливо впливають постійний стрес та хронічна втома», - каже лікар
«На функціональний стан простати неспиятливо впливають постійний стрес та хронічна втома», - каже лікар. Фото: надане Олександром Алешком

За статистичними даними, це захворювання частіше діагностують у чоловіків працездатного віку.

Серед симптомів простатиту: тупий біль та дискомфорт у нижній частині живота, біль під час сечовипускання та дефекації, часті позиви до сечовипускання, зниженя потенції. Часто спостерігається і погіршення загального стану, підвищення температури, можливий депресивний стан. Про те, як проявляється захворювання, як його виявляють і лікують, розповідає кандидат медичних наук, лікар-уролог відділення урології обласної лікарні Олександр Алешко.

— Олександре Анатолійовичу, розкажіть, яку роль в організмі чоловіка відіграє простата і що це за захворювання — простатит?

— Простатит — це запалення передміхурової залози (простати). Простата є одним із найважливіших органів для чоловічої статевої системи. Вона являє собою залозу розміром близько двох сантиметрів. Розміщена вона між сечовим міхуром та прямою кишкою. Крізь простату проходить сечовипускний канал у чоловіків. Одна з головних функцій передміхурової залози – вироблення простатичного соку (секрету), який є живильним середовищем для сперматозоїдів. Завдяки цьому секрету забезпечується поживність та транспортування сперматозоїдів на їхньому шляху до яйцеклітини. Крім цього, простата відіграє гормональну функцію, чим забезпечуються статевий потяг та еректильна функція у чоловіків. Простатит — досить поширене захворювання, розповсюдженість якого сягає 8-11 відсотків серед усіх урологічних захворювань. Загальноприйнятою класифікацією захворювання є класифікація Інституту здоров’я США. Згідно з нею виділяють гострий бактеріальний простатит, хронічний бактеріальний простатит (коли є виражене запалення та виділені етіологічні мікроорганізми), асиметричне запалення передміхурової залози, при якому немає вираженого запалення, не виділені етіологічні мікроорганізми. А також — хронічний абактеріальний простатит, при якому виділяють синдром запального хронічного тазового болю (є виражене запалення, але не виділені етіологічні мікроорганізми) та синдром незапального хронічного тазового болю (коли немає вираженого запалення, не виділені етіологічні мікроорганізми).

— Хто перебуває у зоні ризику щодо розвитку простатиту?

— Активація функцій простати відбувається із настанням статевого дозрівання і завершується у віці 50-60 років. Саме на цей вік припадає найбільше випадків простатиту.

— А чому він виникає?

— Основною причиною появи бактеріального простатиту є потрапляння в залозу інфекцій, чому сприяє анатомічна будова передміхурової залози. Інфекція може потрапити у простату з сечівника, прямої кишки, лімфатичним та гематогенним шляхом. Хронічний простатит може виникнути за двома типами причин: біологічними, пов’язаними з анатомічними особливостями простати, і соціальним (спосіб життя, харчування, статеве життя тощо). Соціальні чинники є найпоширенішими.

— Українці вже другий рік перебувають у хронічному стресі. Чи може він бути додатковою причиною розвитку простатиту?

— Так, на функціональний стан простати неспиятливо впливає постійний стрес та хронічна втома.

— Як впливають професія, переохолодження?

— Що стосується способу життя та умов праці, найчастіше простатит діагностують у працівників ІТ-галузі, водіїв, які тривалий час змушені проводити за кермом (сидяча робота), працівників відкритих ринків, військових (постійне переохолодження нижніх кінцівок), священнослужителів та військових (нерегулярне статеве життя або його повна відсутність). Також доведена роль збудників статевих інфекцій у розвитку бактеріального простатиту.

— А харчування?

— Вживання алкоголю, тютюну та наркотиків, смажена їжа, оброблене м’ясо (копчене, ковбасні вироби, консерви), солодкі газовані води – усі ці продукти згубно впливають на функцію простати. І навпаки, здорова їжа, регулярне статеве життя з однією перевіреною партнеркою є успішними заходами профілактики простатиту.

— Як лікують захворювання?

— При своєчасній діагностиці простатиту лікування нескладне і нетривале. При виявленні збудника призначається курс антибактеріальної терапії, після чого потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря та періодично проходити обстеження. Абсолютно протипоказані масажі простати у хворих з гострим простатитом. Без правильного харчування медикаментозна терапія не дасть потрібного ефекту. Тому пацієнтам із запаленням передміхурової залози рекомендована дієта: необхідно зменшити кількість солі та цукру, періодично влаштовувати розвантажувальні дні, збільшити прийом рослинної їжі, багатої на клітковину, мікроелементи (цинк та селен) та вітаміни. Для нормального функціонування простати корисна не тільки дієта, але й гімнастика. Вона повинна включати вправи, які поліпшують стан органів малого тазу, покращуючи їх кровообіг. Особливо корисними в такому випадку можна вважати заняття йогою і тренування за методикою Кегеля.

— Зараз рекламують багато препаратів, які допомагають позбутися простатиту. Яка Ваша думка щодо них?

— Що стосується широкої реклами по телебаченню та в інтернеті ліків від простатиту, то дійсно, серед величезної кількості трапляється реклама ліків з доведеною ефективністю. Але їх у рекламі небагато, певно до 8-10 відсотків. І їх широко призначають лікарі. До усього іншого варто ставитися обережно. Не займайтеся самолікуванням. Добре, якщо такі “ліки” лише полегшать ваш гаманець і не принесуть шкоди здоров’ю. На жаль, буває і навпаки.

— А якщо чоловік затягнув з візитом до лікаря?

— При невчасному зверненні до лікаря можливий важкий розвиток захворювання. В окремих випадках формуються абсцеси простати, що потребують негайного оперативного лікування.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую