ye-logo.v1.2

На Хмельниччині працює мобільна гінекологічна бригада: як до неї звернутися На правах реклами

Здоров'я 1693

Зробити УЗД, пройти плановий профілактичний огляд гінеколога, чи отримати кваліфіковану гінекологічну допомогу в невеликому або віддаленому населеному пункті. Ще рік тому все це зробити було нереально: мешканки віддалених містечок та сіл Хмельниччини мусили їхати в обласний чи районний центр, витрачаючи багато часу та коштів на дорогу. Часто саме це ставало причиною зволікання з візитом до лікаря і, відповідно, причиною хвороб, що прогресують або ускладнень.

Та вже на початку 2023 року за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, у регіоні запрацювала мобільна гінекологічна бригада, що надає медичні послуги з питань сексуального і репродуктивного здоров'я тим, хто в силу різних обставин не може отримати їх в лікарні.

Розповідаємо, де працюють та які послуги надають мобільні бригади, а також як мешканкам Хмельницької області та тимчасово переміщеним жінкам отримати допомогу.

Послуги мобільних гінекологічних бригад

Мобільні гінекологічні бригади працюють уже у 22 областях України. За час їхньої роботи медики провели понад 84 тисячі консультацій, переважній більшості пацієнток вперше встановили діагнози. Отримати допомогу можуть усі українки, насамперед з уразливих груп населення: жінки з інвалідністю, вимушені переселенки, літні люди, малозабезпечені особи, жительки віддалених від обласних центрів громад тощо.

Мобільні гінекологічні бригади надають такі послуги:

  • медичний огляд гінеколога;
  • УЗД-дослідження;
  • електрокардіограма;
  • консультація з питань жіночого здоров'я, зокрема щодо до- та післяпологового періоду (здоров'я матері, грудне вигодовування та догляд за дитиною);
  • консультація з питань ВІЛ-інфекцій та захворювань, що передаються статевим шляхом;
  • медична та соціально-психологічна підтримка постраждалих від домашнього та інших видів насильств, зокрема пов'язаних із війною.

Послуги та консультації такі бригади надають безоплатно та конфіденційно, а ще вони оснащені зручним інклюзивним обладнанням.

На Хмельниччині мобільна бригада працює на базі Хмельницького обласного перинатального центру. Бригада складається з акушера-гінеколога, лікаря ультразвукової діагностики, акушерки та водія. Працівники бригади приїжджають до різних населених пунктів зі своїм діагностичним обладнанням та витратними матеріалами. Також бригада має із собою тести для визначення гепатитів, сифілісу, ВІЛ та рівня цукру в крові.

Заступниця директора Хмельницької обласної лікарні з акушерсько-гінекологічної допомоги, а також регіональна координаторка мобільної гінекологічної бригади на Хмельниччині Лариса Притуляк каже, що медики виїжджають 20 разів на місяць.

«У середньому за один день лікарі приймають від 20 до 30 жінок. Серед пацієнток є такі жінки, які не були на прийомі у гінеколога дуже багато років. Були випадки, коли медики виявляли онкологічні та доброякісні процеси та відправляли жінок на оперативне лікування», — розповіла вона.

Під час оглядів у жінок беруть контактний телефон, аби пізніше повідомити про результати аналізів. Значну кількість патологій виявляють при первинних оглядах. Зокрема, йдеться про захворювання жіночих статевих органів, різні анатомічні опущення, а також хвороби, які не пов'язані зі статевою сферою: шкірні захворювання, гепатити, підвищення рівня цукру.

Важливість профілактичних оглядів

Часто жінки звертаються до гінеколога лише тоді, коли виникаютьп роблеми чи так званий «крайній випадок». Однак слід пам'ятати, що кожнаж інка має проходити профілактичний огляд у гінеколога один чи два рази нар ік. Це надзвичайно важливо, оскільки дозволяє на ранніх стадіях виявитин айбільш розповсюджені проблеми, що загрожують жіночому здоров'ю, вчаснов жити заходів, щоб зупинити розвиток хвороби та запобігти ускладненням.

Як наголошує Вікторія Матевощук, менеджерка з комунікаційб лагодійного фонду «Інститут Розвитку Сім'ї та Дитини», одного зі мплементаційних партнерів проєкту, мешканці селищ не завжди можутьп риїхати в місто для профілактичного огляду. Крім того, іноді у невеликихн аселених пунктах лікарі просто не мають сучасного діагностичногоо бладнання, щоб надати кваліфіковану допомогу людині з їхньої громади.

«Ми бачимо, що через війну у деяких жінок є проблеми, пов'язані зп сихологічним станом, що відображаються на функціях жіночого здоров'я. Вони були позбавлені медичної допомоги ще через Covid-19, потім уже черезп овномасштабну війну.

Такі жінки особливо потребують планових профілактичних оглядівл ікарів різних спеціалізацій. Адже часто вони не мають ані психологічного, аніф ізичного ресурсу, щоб спеціально приїхати на огляд у місто. Важливо, щом обільні бригади можуть приїхати у місце їхнього проживання, щобип ровести профілактичний огляд і вчасно запобігти розвитку хвороби», — зазначає Вікторія Матевощук.

Певне лікування медики мобільної бригади можуть призначити на місці. Однак, якщо мають підозри щодо злоякісних процесів або захворювань, щоп отребують стаціонарного лікування, оперативного втручання чи постійногоо бліку в лікаря, — скеровують жінок до спеціальних медичних закладів.

«Часто жінки звертаються без особливих скарг, але на огляді лікарів иявляють певні проблеми зі здоров'ям. Ми бачимо великий запит на роботуц их бригад в усіх областях, тому медики продовжують працювати і надалі. Віримо, що робота мобільних бригад забезпечить жінкам якісний рівень медичної допомоги в місцях їхнього проживання. Адже добре самопочуття таз доров'я жінки, мами — це добрий стан здоров'я дитини та майбутнє нашоїк раїни», — підсумувала Вікторія.

Контакти та графік роботи мобільних гінекологічних бригад

Виїзд мобільних бригад на Хмельниччині відбувається за графіком, що розпланований на місяць наперед. Ознайомитися з ним можна тут.

Також Фонд ООН у галузі народонаселення створив телефонну лінію сексуально-репродуктивного здоров'я. За номером 3033* можна отримати детальну інформацію про роботу мобільних гінекологічних бригад та первинну консультацію профільного фахівця чи фахівчині щодо здоров'я жінки.

На лінію можуть зателефонувати пацієнтки, які потребують консультації щодо жіночого здоров'я та хочуть дізнатися: до якого лікаря звернутися в конкретній ситуації, де знайти контакти гінекологів чи гінекологічних мобільних бригад у місці перебування, що, зокрема, актуально для вимушених переселенок. Також на телефонну лінію можуть звернутись лікарі різних спеціалізацій, щоб проконсультуватись із провідними акушерками-гінекологинями.

Гінекологічні кабінети безбар'єрного доступу

Нагадаємо, що в Україні також працює 94 гінекологічних кабінетів безбар'єрного доступу. Там місцеві мешканки чи переселенки, що постраждали від гендерно зумовленого насильства, можуть отримати кваліфіковану медичну та психологічну допомогу.

Ці кабінети функціонують на базі приймальних і гінекологічних відділень, жіночих консультацій обласних, районних або місцевих лікарень, міських перинатальних центрів. Вони облаштовані сучасним медичним обладнанням з урахуванням потреб людей з інвалідністю.

Кабінети безбар'єрного доступу працюють цілодобово, допомогу там можна отримати конфіденційно та безоплатно.

Перевагою та особливістю таких кабінетів є сучасне оснащення, необхідні препарати й засоби для захисту репродуктивного здоров'я, профілактики статевих інфекцій та ВІЛ/СНІД.

Ці сервіси допомагають виявити приховані випадки насильства та запобігають їх можливому повторенню, а також полегшують перехід тих, хто постраждав до інших служб, які надають необхідну допомогу.

На Хмельниччині гінекологічні кабінети безбар'єрного доступу працюють за такими адресами:

  • Хмельницький обласний перинатальний центр (м. Хмельницький, вул. Пілотська, 1);
  • Хмельницький міський перинатальний центр (м. Хмельницький, вул. І. Пулюя, 6);
  • Кам'янець-Подільський перинатальний центр (м. Кам'янець-Подільський, вул. Матросова, 17);
  • Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня (м. Старокостянтинів, вул. Захисників України, 47).

Детальну інформацію про роботу цих та інших кабінетів можна отримати у реєстратурі медичного закладу або за номером 3033*.

*Лінія працює щодня з 9:00 до 18:00, дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні.

Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбар'єрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Яна Радченко

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую