ye-logo.v1.2

В селах Хмельниччини стрімко росте кількість інфікованих невиліковною хворобою

Здоров'я 4750
Головний лікар Хмельницького обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом  Олександр Касяндрук
Головний лікар Хмельницького обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом Олександр Касяндрук. Фото: Євгенія Дорофєєва

За словами головного лікаря обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом Олександра Касяндрука, в останні роки спостерігається тенденція до збільшення виявлення ВІЛ-інфікованих саме на селі.

За словами Олександра Петровича, від “епідемії ХХІ” невеличкі населені пункти не вберегла ані мораль, ані ментальність.

“За останні шість років частка інфікованих на ВІЛ в селі збільшилася майже втричі. І складає 31 відсоток. І цьому є декілька причин. По-перше, сільське населення позбавлене можливості вчасно діагностуватися на вірус імунодефіциту, - розповідає Олександр Петрович, - я не кажу вже про повноцінне лікування, яке наразі доступне лише жителям обласного центру. Не кожний дозволить собі дістатися з села до Хмельницького, витративши кілька десятків гривень, щоб здати аналіз... Крім того виявилося міфом й інформація про якусь особливу мораль на селі. Тут так само вживають наркотики, займаються незахищеним сексом. Є рішення, що у 2012 році в області з'явиться ще п'ять регіональних центрів профілактики і боротьби зі СНІДом, де люди зможуть проходити повноцінне обстеження та лікування, у Деражні, Шепетівці, Дунаївцях, Кам'янці та Ізяславі. Саме у цих містах є непогана база та підтримка від влади”.

- Декілька років поспіль Хмельниччина залишалася лідером за кількістю ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД в західному регіоні...

- Цю позицію ми й цьогоріч не втратили. Загалом за поширеністю ВІЛ-інфекції у нас 16 місце в Україні. Хоча, це свідчить лише про те, що у нас в області просто краще виявляють ВІЛ-інфікованих. Лише у 2011 році на Хмельниччині було проведено 79 тисяч скринінгових обстежень на антитіла до ВІЛ. Це більше на 2 %, ніж у минулому році. Також намагаємося проводити профілактичну роботу для того, щоб населення було зацікавлене у тому, щоб прийти до центру та провести анонімне обстеження. В обласному центрі у нас стали традиційними виїзди пересувної лабораторії до навчальних закладів, де повнолітні студенти можуть здати експрес-аналіз за допомогою спеціальних тестів.

- Я знаю, що перший випадок ВІЛ-інфекції на Хмельниччині був зафіксований у 1996 році в обласному центрі. Тоді інфекцію виявили у ін'єкційної наркоманки. Зараз споживачі наркотиків все ще залишаються основним джерелом передачі ВІЛ?

- Практично у 2008 році частка інфікованих статевих шляхом зрівнялася з часткою інфікованих через шприци. У 2011 році частка інфікованих вірусом саме через сексуальні контакти навіть збільшилася. Зокрема, найбільша поширеність ВІЛ зареєстрована у Хмельницькому, Кам'янці-Подільському, Нетішині та Полонському районі. Загалом за 10 місяців 2011 року лише за даними диспансерного обліку в області було зареєстровано 248 хворих на ВІЛ-інфекцію (в минулому році було 245 осіб), а рівень захворюваності на СНІД зріс до 140 осіб і це ще не кінець року. При цьому серед ВІЛ-інфікованих, які перебувають на обліку, переважна частина людей репродуктивного та працездатного віку 18 — 49 років. Їх частка складає 92 відсотки від загальної кількості.
- А який портрет середньостатистичної ВІЛ-інфікованої людини?
- Приблизно 85 відсотків - це люди, які ведуть асоціальний спосіб життя: наркомани, особи, які часто міняють статевих партнерів, та які перебувають чи перебували в місцях позбавлення волі. І ще цікавий момент: останнім часом ВІЛ-інфекцію частіше можна виявити у заробітчанина, який працював у Москві, ніж у повії. Останні за своїм здоров'ям намагаються пильнувати ретельніше, бо ж здогадуються про ризик своєї професії.
- То що, користуватися презервативами?..
- А ви впевнені, що вони на 100 відсотків можуть вас захистити? Останні дослідження показали, що деякі з них навіть сперматозоїди пропускають. Кращий спосіб захистити себе від “Чуми ХХІ століття” - дотримання моральних принципів.
- Олександре Петровичу, а чи доводилося вам стикатися з випадками інфікування у побуті?
- Один раз, і то лише зі слів самого інфікованого. А точніше, - подружньої пари. Вже після того, як проходили лікування у нашому центрі, вони випадково зустріли людину, яка і стала, за їх словами, причиною їх інфікування. Виявилося, що вони ходили до одного майстра тату, і той чоловік завжди записувався перед ними.
- А як на рахунок професій з підвищеним ризиком? Наприклад, лікарів?
- Серед них також є ВІЛ-інфіковані, проте усі вони були інфіковані зовсім не під час виконання своїх професійних обов'язків. До речі, у 2011 році в області 34 людини мали травматичний контакт з ВІЧ-інфікованим. Серед них був й 21 медпрацівник. Проте, жодного захворювання від цього зафіксовано не було, завдяки проведеній вчасно постконтактній профілактиці.
- Ну, а як же ситуації, коли людина випадково могла, скажімо, вколотися використаним шприцом?
- Такі випадки також мають місце. За час існування центру у нас їх було кілька сотень. Та й тут можна зарадити. В цій ситуації у пацієнта є 48 годин, щоб звернутися до обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом. Краще, коли людина прийде до нас з шприцом, яким вона вкололася. Ми проведемо усі необхідні дослідження і, в разі необхідності, назначимо курс безкоштовної спеціальної терапії. Вона триває приблизно місяць і є ефективною.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую