ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 13 липня

Історія 3722
Політ Емануеля Малинського над Антонінами, 1911 рік
Політ Емануеля Малинського над Антонінами, 1911 рік. Фото: надане Сергієм Єсюніним виданню denzadnem.com.ua

Історії про графа-авіатора, запеклі бої на околиці Нової Ушиці й трагічні події сьогодення.

До широкого кола захоплень графа Емануеля Малинського, серед яких були кінний спорт, теніс, стрільба з пістолета, література, увійшла й авіація. Саме йому приписують перші польоти на літаку над нинішньою Хмельницькою областю на початку минулого століття. А розпочав граф пробні польоти 13 липня 1911 року над родовим маєтком Журне (нині село Зірне Рівненської області — авт.), де він облаштував злітну смугу і збудував ангар. Про це пише хмельницький історик і краєзнавець Сергій Єсюнін у статті «Перший літак над Поділлям: польоти у небі Проскурова у 1911 році».

За його словами, Емануель Малинський вперше злетів на літаку як пасажир графа де Ламберта. Це сталося у жовтні 1909 року. Вражений таким досвідом Малинський наприкінці того ж року почав у навчання у французькій льотній школі «Farmana», яку успішно закінчив 29 серпня 1910 року. Отримавши диплом і сертифікат, граф став одним з перших польських пілотів. Втім, на цьому його захоплення авіацією не завершилося.

Навесні 1911 року він купив літак «Farman IV» та перевіз його у Журне, а також взяв зі собою у маєток трьох французьких техніків. Саме з 13 липня 1911 року граф розпочав щоденні польоти. А наприкінці серпня 1911 року Емануель Малинський граф почав готуватись до багатоденного перельоту Волинню та Поділлям, який стартував 9 вересня. Спершу, 10 вересня, граф навідався у Славуту та Шепетівку, опісля побував в Антонінах, Проскурові й Волочиську. Наприклад, над Проскуровом літак з’явився о сьомій ранку 15 вересня. На місцевому іподромі зібралися тисячі проскурівчан, які хотіли побачити перший літак у небі над їх містом.

За інформацією видання «Шепетівський вісник», 13 липня 1898 року газета «Киевлянин» почала публікувати дописи Івана Полякова про великих землевласників Волинської губернії, до складу якої раніше входили, наприклад, нинішні Шепетівка та Славута. Згідно з матеріалами дописувача, станом на 1897 року на Волині було 12 тисяч 872 землевласники, з яких 1 тисяча 301 — володіли маєтками. У публікації Івана Полякова також йдеться про ліси Йосипа Альфреда Потоцького, площа під якими на Шепетівщині, у межах так званої Шепетівської лісової дачі, перевищувала 7 тисяч «дореволюційних» десятин, що нині складає 7 тисяч 90 гектар. Для порівняння, в маєтності славутського сусіда Потоцького, Сангушка, ліси росли на понад 5 тисячах гектарах землі.

13 липня 1941 року запеклий бій розгорнувся у селі Філянівка, що на західній околиці містечка Нова Ушиця. Просуванню німецької 22-ї піхотної дивізії та танкових підрозділів з боку Миньковець протистояла група артилеристів 680-го стрілецького полку 169-ї стрілецької дивізії. Важливу позицію займав підрозділ протитанкової 45-міліметрової гармати сержанта Олександра Філова, націлювачем якої був Яків Кольчак. Першим снарядом радянським бійцям вдалося підбити німецький танк, згодом запалав й другий. Тоді нацисти вдарили вогнем по позиції гармати. Від розривів снарядів усі бійці загинули, залишився лише поранений Яків Кольчак. Пілвівшись, самостійно почав підносити снаряди, заряджати гармату, наводити на ціль і вести вогонь. Майже годину Кольчак продовжував бій, поки його гармату не розчавив німецький танк. У Новій Ушиці на місці подвигу Якова Кольчака, мешканці райцентру встановили пам’ятний знак, а також назвали його ім’ям одну з центральних вулиць.

Цього дня 2011 року у Кам’янці-Подільському змагались 28 бригад екстреної медичної допомоги з України, Литви та Польщі. На змаганнях оцінювали швидкість приїзду, встановлення правильного діагнозу та оперативне надання медичної допомоги. Перемогу здобула бригада швидкої допомоги районної лікарні міста Заліщики Тернопільської області.

Не минулося цього дня й без трагічних звісток з російсько-української війни. Так, 13 липня 2014 року на Сході загинув боєць 8-го полку спецпризначення, хмельничанин Сергій Муравський. Військовий загинув від кулі терористів під час прориву колони українських військ до луганського аеропорту.

А 13 липня 2015 році під час виконання бойових завдань у Луганській області загинув Юрій Цісарук з Ізяслава. Під час перевірки рубежів оборони полковник підірвався на розтяжці та помер від отриманих поранень.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую