ye-logo.v1.2

Замість пенсії — на роботу

Економіка 5033

Майже 70 тисяч подільських пенсіонерів продовжують працювати

Як повідомляють в управлінні Пенсійного фонду в Хмельницькій області, це – 16,3 відсотка від загальної кількості пенсіонерів області. І це лише офіційна статистика. Адже не всі пенсіонери  афішують свою зайнятість, дехто поїхав заробляти гроші за кордон. Багато хто з цих людей з радістю б «заслужено відпочивав», однак пенсія в 700-800 гривень змушує  у літньому віці думати про хліб насущний.
Бабуся «на замовлення»
У 65-річної Олени Петрівни робочий день розпочинається о 13-ій. В обідню пору пенсіонерка забирає зі школи свою семирічну сусідку. Доки батьки Настусі на роботі, вона разом з бабусею Оленою обідає, гуляє у парку, повторює вивчене на уроках, слухає бабусині казки. І лише після 19-ої Олена Петрівна повертає дівчинку батькам. За послуги гувернантки-бабусі жінка отримує доплату до пенсії. Вийшовши на пенсію, колишня вчителька доглядала за дітьми у Росії та Польщі. «За кордоном саме жінок після 50-и найохочіше наймають нянями, - розповідає Олена Петрівна. – А якщо ще є педагогічна освіта – без роботи не залишишся. Але останнім часом працювати стало важче, здоров’я підводить, та й роки вже не ті. Довелося повертатися додому. Невеликої пенсії не вистачає на життя. Добре, що підвернулася робота. І дівчинка слухняна й розумна, з нею – ніяких клопотів, ніби справжня онучка».
На пенсію... достроково
Однак, роботодавці не  завжди вважають пенсіонерів  конкурентоздатними на ринку праці. Передпенсійний вік працівників для багатьох роботодавців – як червоний прапор для бика. І вони намагаються позбутися «завтрашніх» пенсіонерів. Інші працедавці теж неохоче беруть на роботу цих людей. У законодавстві навіть  передбачена можливість дострокового виходу на пенсію. Щоправда, для цього потрібні чотири передумови. «Законом України «Про зайнятість населення» передбачено право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством терміну, – пояснює перший заступник директора обласного центру зайнятості Сергій Черешня. – Однак, потрібно, щоб для цього були кілька передумов. Перше: людину на роботі мають скоротити. Саме так має бути записано у трудовій книжці (не «за згодою сторін» чи «за власним бажанням»). Друге. Зареєструватися у центрі зайнятості потрібно протягом семи днів після звільнення  Третє. Потрібно мати необхідний для виходу на пенсію трудовий стаж (для чоловіків – 25 років, для жінок – 20). І остання умова – якщо у центрі зайнятості не можуть запропонувати такій людині підходящої роботи».
Але все ж таки пріоритетом для людей передпенсійного віку є не  достроковий вихід на пенсію, а працевлаштування. І українське законодавство   передбачає додаткові гарантії щодо працевлаштування громадян, які нездатні на рівних конкурувати на ринку праці. Це стосується не лише людей передпенсійного віку, а й молодих спеціалістів, одиноких матерів тощо. «Для працевлаштування цих людей місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад  за поданням центрів зайнятості встановлюють квоту робочих місць для підприємств, установ та організацій з чисельністю працюючих понад 20 чоловік для бронювання ними до 5 відсотків загальної кількості робочих місць», – розповідає Сергій Черешня. Протягом минулого року на обліку у службі зайнятості області перебувало 3 046 чоловік передпенсійного віку (це лише 6 відсотків від загальної кількості зареєстрованих у службі зайнятості). Нове місце роботи знайшли 787 чоловік, у тому числі 143 – на заброньованих робочих місцях.
Як зазначає Сергій Сергійович, найчастіше людям старшого віку пропонують низькокваліфіковану роботу – прибиральниць, вахтерів, сортувальників. Мотивують роботодавці це тим,  що старші люди не встигають за науково-технічним прогресом та розвитком сучасних технологій. Тому, щоб не опинитися за бортом, Сергій Сергійович радить постійно підвищувати свою кваліфікацію, брати участь у семінарах, тренінгах. А ще краще — хоча б раз на п’ять років проходити курси підвищення кваліфікації.
За парту – після 50
Підвищити кваліфікацію чи навіть отримати новий фах допоможе і центр зайнятості. Щоправда, зазначає Сергій Черешня, люди після 50 не поспішають сідати за парти. Однак, непоодинокі випадки, коли вони опановували науки і навіть нові професії. Як розповідає Сергій Сергійович, при центрах зайнятості створені своєрідні кабінети самоосвіти, де кожен бажаючий самостійно може опанувати комп’ютерну грамотність. Для цього є комп’ютери і спеціальна література. І є випадки, коли 50-60-літні вивчали комп’ютер, навчалися працювати на ньому, користуватися Інтернетом.
Доморобітниці,
няні та вахтери
А ще – посудомийниці, сиділки, прибиральниці. Саме на ці спеціальності найчастіше беруть пенсіонерів. За словами Сергія Черешні, жінки, переступивши 50-річний рубіж, мають значно більше шансів залишитися без роботи, ніж чоловіки. Але, як зазначають в кадрових агенціях обласного центру, саме цим жінкам легше, ніж чоловікам їхнього віку, знайти роботу. Як повідомляють в агенції «Тюхе», роботодавці, яким потрібні послуги доморобітниць, нянь, більше довіряють 50-60-річним жінкам. «Вони мають досвід, відповідальні, – кажуть в агенції. – А якщо виростили двох-трьох власних дітей, то для роботи нянею чи гувернанткою зовсім не обов’язкова педагогічна освіта».  Працюючи гувернанткою, нянею чи хатньою робітницею, можна заробити за місяць дві  тисячі та більше гривень. За даними хмельницької кадрової агенції «Актив-бізнес», пенсіонерам найчастіше пропонують роботу сторожів, сиділок, доглядальниць, пакувальників та прибиральниць. Як зізнаються в агенції, пенсіонери сьогодні активно шукають роботу. Принаймні, серед їхніх клієнтів майже половина – пенсіонери.
Хто допоможе знайти роботу?
Допомогу у працевлаштуванні пенсіонерам, як і усім іншим, надають кадрові агенції та центри зайнятості. «Більшість сприймають центр  зайнятості як контору, яка реєструє безробітних, –  каже Сергій Черешня. – Насправді ж ми надаємо чимало послуг: юридичну допомогу, навчання, пошук роботи. Якщо надати статус безробітного пенсіонеру ми не можемо, то консультацію та допомогу з працевлаштування він може отримати».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую