ye-logo.v1.2

Що гальмує розвиток сонячної енергетики на Хмельниччині

Економіка 5061
У 2018-у в розвиток відновлювальних джерел енергії на Хмельниччині було інвестовано понад 70 мільйонів доларів
У 2018-у в розвиток відновлювальних джерел енергії на Хмельниччині було інвестовано понад 70 мільйонів доларів. Фото: ілюстративне agro-business.com.ua

У Хмельницькому обговорили потенціал і проблеми відновлювальних джерел енергії.

Сьогодні, 11 червня, в Хмельницькому пройшов енергетичний форум. В його рамках експерти спільно з представниками влади, бізнесу й громадськості обговорили перспективи й проблеми розвитку відновлювальних джерел енергії в області. Особливу увагу присвятили питанню сонячної генерації.

За словами радника голови облдержадміністрації Василя Міракіна, минулого року в розвиток відновлювальних джерел енергії на Хмельниччині було інвестовано понад 70 мільйонів доларів. Зокрема, понад 43 мільйони доларів в області витратив великий бізнес та майже 30 мільйонів спрямували підприємці та громадяни на станції малої генерації.

«Хмельниччина приваблива для подібних інвестицій, адже у нас сприятливий клімат. Наприклад, для роботи сонячних електростанцій потрібно, щоб було сонячно й прохолодно. За такої погоди найбільше генерується електроенергії. Крім того, на Хмельниччині є потенціал висаджувати рослинні культури для виробництва біоенергетики», — зазначив Василь Міракін.

Начальник Управління інвестиційної діяльності у відновлюваній енергетиці Держенергоефективності Валерій Коцюба розповів, що минулого місяця були внесені зміни до Закону України «Про альтернативні джерела енергії». Зокрема, вони передбачають запроваджують з 2020-го року аукціони. Тобто станції великої генерації, які продукують енергію з альтернативних джерел, продаватимуть її на тендерній основі. Таке рішення було прийнято через високі «зелені тарифи», які діють в Україні. Поки що це правило не стосуватиметься середніх і малих електростанцій. Прогнозують, що для них «зелений тариф» діятиме до 2030 року, але він поступово зменшуватиметься.

Валерій Коцюба (ліворуч) позитивно оцінює зміни до Закону України "Про альтернативні джерела енергії", натомість Андрій Зінченко вбачає у ньому загрози для розвитку відновлювальних джерел енергії.

Проте, як зазначив співзасновник Спілки активних споживачів та проз’юмерів Андрій Зінченко, законодавчі зміни принесли й чимало загроз для сонячної енергетики. Одною з найгірших ініціатив стало обмеження власникам домогосподарств встановлювати сонячні батареї на власному дворі. Якщо вони хочуть продавати надлишок електроенергії у мережі, вони повинні монтувати їх на дахах будинків. Проте це не завжди можливо зробити.

«Така законодавча ініціатива гальмує розвиток домашніх сонячних електростанцій. Цю правку лобіювало Міністерство енергетики та вугільної промисловості України. На їх переконання об’єднання багатьох домашніх сонячних станцій в одну мережу становлять загрози для ринку електроенергії. Проте такі висновки не підкріплені належними дослідженнями», — зазначив Андрій Зінченко.

«Домашні сонячні елетростанції розвантажують мережі, адже люди більше споживають власної електроенергії», — Олександр Шпак.

Експерт з питань енергетики й екскерівник «Хмельницькобленерго» Олександр Шпак погодився з такою думкою. На його переконання, домашні станції не несуть серйозної загрози для електромереж. Вони складають лише три відсотки від загальної потужності всіх станцій, які використовують відновлювальні джерела енергії.

«Будь-які розмови, що домашні сонячні електростанції провокують розбалансування мереж — це абсолютне дилетантство. Навпаки вони розвантажують мережі, адже люди більше споживають власної електроенергії», — сказав Олександр Шпак.

За його словами, іншою проблемою, яка гальмує розвиток відновлювальних джерел енергії, є застарілі мережі. Якщо в окремих районах були побудовані нові трансформаторні підстанції, то більшість ліній залишилася нам у спадок від Радянського Союзу. Потенціал для підключення нових потужних станцій відновлювальної енергетики мають Хмельницький, Кам’янець-Подільський та Шепетівка.

«Проте це не єдиний фактор, який стримує розвиток альтернативної енергетики. Насправді, варто розуміти, що вона непередбачувана. Її потрібно балансувати. Найлогічніший вихід — не зменшувати темпи її розвитку, а створювати склади накопичувачів електроенергії. Проте цього досі не розуміють у Кабміні», — наголосив Олександр Шпак.

На форумі громадські активісти підписали меморандум з Агенцією регіонального розвитку області присвячений розробці нової статегії Хмельниччини на 2021-2027 роки.

Крім того, на Енергетичному форумі презентували методику аналізу потенціалу альтернативної енергетики, яку розробили представники ГО «Хмельницький енергетичний кластер» спільно з експертами. Вона має частково увійти в нову стратегію розвитку Хмельницької області на 2021-2027 роки.

«Сьогодні ми підписали меморандум з Агенцією регіонального розвитку області про використання нашої методики й проведеного аналізу перспектив відновлювальних джерел енергії у новій стратегії Хмельниччини. Власне самий аналіз завершимо до кінця цього місця», — зазначив голова ГО «Хмельницький енергетичний кластер» Степан Кушнір.

Читайте також: На Хмельниччині за сім років хочуть розвинути альтернативну енергетику

Коментарі:

Андрій Зубрик 12.02.2020 11:50

Питання стосовно зеленого тарифа, то він ше актуальний для звичайних смертних? просто прочитав тут http://news.stem.if.ua/index. php/shho-ochikuvaty-vid-pryjnyatt ya-zakonu-vid-25-04-19-8449-d-dly a-ses/ що для нього потрібно монтувати панелі на даху свого будинку, гаражу. потім хтось казав що його вроді відмінили, тому я щось заплутався.

Alexander Bell 12.06.2019 10:08

По простому - держава. Набудували промислових СЕС з мегаватними потужностями, і при цьому вставляють палки в колеса домашнім станціям. Це була вигідна справа, тільки гляньте поточні ціни на такі станції - https://prel.prom.ua . Можна було окупити станцію за 4 5 років. Далі би ввели систему аукціонів, ріст би трішки сповільнився, але стабілізувався водночас, що має всі ознаки економічної переваги.

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую