ye-logo.v1.2

Чи буде у хмельничан гаряча вода, а у теплокомуненерго - дешевий газ?

Економіка 2810
Василь Новачок каже, що у хмельничан точно буде гаряча вода до 20 травня
Василь Новачок каже, що у хмельничан точно буде гаряча вода до 20 травня. Фото: ілюстративне freepik.com

Представники уряду та місцевої влади мають різні погляди на це питання.

З 1 травня хмельницьким теплокомуненерго і деяким ОСББ з даховими котельнями мали припинити постачання газу. Відтак частина жителів обласного центру могла залишитися без гарячої води на невизначений термін. Причиною стала урядова постанова, прийнята ще у 2018 році. Але перед вихідними члени Кабміну вирішили дати теплопостачальникам час до 20 травня, щоб укласти нові договори на закупівлю блакитного палива. Якщо цього не буде зроблено, хмельничани знову опиняться перед загрозою залишитися без гарячої води. У цій ситуації спробували розібратися кореспонденти сайту «Є».

Чому виникла проблема з газом для місцевих теплокомуненерго?

У жовтні 2018 року уряд поклав спеціальні обов’язки (ПСО) на постачальників природного газу. Це стосувалося й «Нафтогазу України», у якого купують блакитне паливо теплокомуненерго Хмельницького. Таким чином в умовах створення відкритого ринку виробників тепла мали забезпечити стабільним постачанням газу. Це був тимчасовий захід, дія якого мала завершитися 1 травня цього року. До цього часу виробники тепла мали обрати собі постачальника газу та укласти з ним договір.

Але минулого тижня представники АТ «Хмельницькгаз» (транспортер газу — авт.) повідомили, що деякі виробники тепла області досі не мають жодного постачальника газу. Тому з 1 травня їм мали припинити постачання блакитного палива. До цього переліку потрапили комунальні підприємства «Хмельницьктеплокомуненерго», «Південно-Західні тепломережі», «Міськтепловоденергія» (Кам’янець-Подільський), Красилівське підприємство теплових мереж і низка ОСББ.

Тоді заступник Хмельницького міського голови Василь Новачок розповів сайту «Є», що наразі майже неможливо укласти новий договір з «Нафтогазом» (постачальник газу — авт.). Він вимагає стовідсоткової передоплати за блакитне паливо, але необхідних для цього коштів на рахунках компаній немає. Тому в різних містах країни люди можуть залишитися без гарячої води до кінця літа.

Уряд відтермінував проблему, але не розв’язав її

Тоді ж Асоціація міст України закликала прем’єр-міністра Дениса Шмигаля терміново провести нараду, щоб врегулювати цю проблему. Як наслідок, 30 квітня члени Кабміну прийняли зміни до минулої постанови. Урядовці продовжили дію покладання спеціальних обов’язків на постачальників газу до 20 травня.

«Рішення уряду дасть змогу понад п’ятьом мільйонам громадян користуватися гарячим водопостачанням протягом травневих свят. Водночас зазначена постанова лише тимчасово розв’язує окремі проблеми галузі теплопостачання. Таким чином це лише початок діалогу між органами влади та місцевим самоврядуванням щодо розв’язання системних кризових явищ у галузі комунальної теплоенергетики», — заявили в Асоціації міст України.

Місцева влада може купувати дешевший газ: позиція уряду

Прем’єр Денис Шмигаль написав у фейсбуці, що майбутнє скасування ПСО навпаки є позитивним рішенням. Це дозволить комунальним підприємствам купувати газ за дешевшою ціною. Однак його дію продовжили до 20 травня, щоб дати час теплокомуненерго обрати найкращі пропозиції та укласти необхідні договори.

«Скасування ПСО означає, що місцева влада зможе закупити газ влітку за найнижчими цінами. Далі він зберігатиметься у газосховищах, і під час опалювального сезону комунальні підприємства не будуть залежати від різких стрибків цін на ринку. Це дає місцевій владі механізм, який дозволить самостійно знижувати тарифи для українців на тепло та гарячу воду, не накопичувати борги за спожитий газ, а також нести повну відповідальність за тарифи перед людьми», — заявив Денис Шмигаль.

Чи буде для хмельничан гаряча вода після 20 травня: що каже міська влада

Заступник міського голови Василь Новачок каже, хмельничани точно отримуватимуть гарячу воду до 20 травня. Однак він не може спрогнозувати, що буде далі.

За його словами, місцеві комунальні теплопостачальні підприємства купують блакитне паливо у «Нафтогазу». Наразі вони заборгували йому майже пів мільярда гривень. Поки цей борг не буде погашено, комунальники не можуть обрати нового постачальника газу. Така ситуація стала наслідком невідповідності чинних тарифів на опалення та гарячу воду нинішній вартості блакитного палива. У них також не враховано кошти, які теплокомуненерго платять за транспортування газу. Крім того, посадовець не вважає за можливе придбати газ на зиму за літньою ціною.

«За попередніми підрахунками, Хмельницький одразу має заплатити мільярд гривень. Проте річний міський бюджет — три мільярди гривень. За такою логікою, нам потрібно не платити зарплатню усім бюджетникам. Це заганяння теплопостачальних підприємств і місцевих скарбниць у патову ситуацію», — зазначив Василь Новачок.

«А заяви, що тариф на опалення визначає місто — це маніпуляція. Його для нас затверджує Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)», — додав він.

У новому опалювальному сезоні — нові тарифи

Сайт «Є» вже писав, що Хмельницький досі живе за тарифами на опалення та гарячу воду, яким вже понад два роки. Наприклад, для побутових споживачів КП «Хмельницьктеплокомуненерго» він становить 1 тисяча 480 гривень і 92 копійки за гігакалорію. Тому у листопаді минулого року НТРКП затвердило нові ціни. Однак їх так і не запровадили, адже не набули чинності законодавчі зміни у сфері надання житлово-комунальних послуг.

За словами Василя Новачка, відповідний закон Володимир Зеленський підписав 29 квітня. Тому до наступного опалювального сезону у Хмельницькому запровадять нові тарифи на теплопостачання та гарячу воду. Спершу їх заново обрахують місцеві теплокомуненерго. Опісля їх затвердить НТРКП.

«Чи зростуть тарифи на 30 відсотків, чи на менше — поки важко сказати. Їх ще потрібно обрахувати. Але точно вони не можуть бути такими як нині», — зазначив Василь Пилипович.

Читайте також: Ціна на газ з 1 травня: які річні тарифи для мешканців Хмельниччини пропонують

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую