ye-logo.v1.2

Про причини зростання цін на цукор й олію та попередні прогнози

Економіка 7556
Ціни на олію продовжують зростати
Ціни на олію продовжують зростати. Фото: з архіву

Державна служба статистики України ще не опублікувала офіційної інформації про те, як змінювалися ціни у липні. Однак її представники зазначають, що впродовж червня найбільше зросли ціни на цукор і соняшникову олію.

Дослідження інтернет-видання «МiнфiнМедiа» показує, що цей процес досі не зупинився. Якщо у липні середня вартість кілограма кристалічного цукру становила 26 гривень 13 копійок, то станом на 1 серпня вона зросла до 27 гривень 30 копійок. Для порівняння: торік у липні кілограм цукру можна було придбати в середньому за 13 гривень 77 копійок.

Щодо соняшникової олії, то цьогорічне стрімке зростання її вартості дещо зупинилося. Залежно від виробника середня ціна нерафінованої олії від початку року зросла з 39,12-41,73 гривні за пляшку до 63,92-58,96 гривні у липні. Натомість станом на 1 серпня середня вартість становить 53,55-63,92 гривні за пляшку.

Чому подорожчали цукор і соняшникова олія

На вартість цукру та соняшникової олії вплинули одразу кілька чинників. Насамперед торік в Україні та світі погода негативно позначилася на врожайності соняшників, цукрового буряку й тростини. Це поєдналося зі зростанням попиту на ці продукти. Як наслідок, ціни пішли вгору.

Представники асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» зазначають, що наша країна є одним з найбільших експортерів соняшникової олії. Тому ціни на внутрішньому ринку залежать від коливань на світовому. Схожа ситуація і з цукром. Оскільки його вартість зростає на світовому ринку, українські виробники збільшують його продажі за кордон. Це створює дефіцит в Україні й подальше зростання цін. Ситуацію ускладнило й те, що впродовж кількох останніх років у нашій країні скорочувалися посівні площі цукрового буряку.

За інформацією Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, світові ціни на продовольство у травні зазнали найбільшого місячного зростання з часів 2010 року. У різних країнах найбільше подорожчали олія, цукор і зернові культури. Але у червні вперше за останні чотири місяці у світі вартість олії впала на 9,5 відсотка. Власне це дещо зупинило її подорожчання в Україні.

Натомість цукор у світі подорожчав ще на відсоток. Як наслідок у липні ціни на нього в Україні підскочили в середньому на понад одну гривню. Додатково на це вплинуло зростання попиту через початок сезону літньої консервації. Однак деякі експерти заявляють про інші причини росту цін. Наприклад, економіст Олександр Хмелевський у телеефірі неодноразово наголошував на змові. За його словами, світове падіння цін на соняшникову олію на 9,5 відсотка мало б спричинити її здешевшання в Україні. Однак цього так і не сталося через змову найбільших вітчизняних виробників.

Про можливість змови говорять і представники Антимонопольного комітету України. У квітні його голова Ольга Піщанська заявила про початок розслідування щодо діяльності кількох вітчизняних компаній, які могли домовитися про необґрунтоване завищення цін на олію та цукор. Втім, досі конкретних результатів цього розслідування орган контролю не повідомив.

В очікуванні на гарний врожай: за яких умов знизяться ціни

Майбутні ціни на соняшникову олію та цукор, як і решту сільськогосподарських культур, залежатимуть він цьогорічного врожаю. Високі показники можуть не лише стабілізувати вартість харчів, а й дещо зменшити її. Питання, чи дозволить погода зібрати гарний врожай, досить залишається відкритим.

За словами міністра аграрної політики та продовольства України Романа Лещенка, нещодавні надмірні опади у деяких регіонах вже на два тижні відклали збір врожаю ранньої групи зернових - ячменю та пшениці. Передусім йдеться про південь країни.

«Натомість на фазу вегетації кукурудзи та для соняшника нещодавні дощі навпаки є ідеальною умовою для повноцінного врожаю. Якщо загалом говорити про кількість опадів за цей календарний рік, то їх достатньо для нормального врожаю на рівні у понад 70 мільйонів тонн», — зазначив міністр.

Роман Лещенко також переконаний, що для майбутньої стабілізації цін на харчові продукти необхідно врегулювати чинне законодавство. Відповідно наприкінці осені вони можуть знизитися на десять відсотків.
Голова Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко теж вважає, що майбутні ціни на олію та цукор залежатимуть від цьогорічного врожаю. Однак на можливе їх падіння можна очікувати не раніше як у жовтні-листопаді.

Читайте також: Продаж сільськогосподарської землі: середня ціна гектара на Хмельниччині перевищує 30 тисяч

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую