ye-logo.v1.2

Чому сало стало дорожчим, ніж м’ясо

Економіка 19516
За кілограм сала на ринках вже просять від 120 до 170 гривень
За кілограм сала на ринках вже просять від 120 до 170 гривень. Фото: автора

Нині ціна на сало - найвища за останні роки. І, схоже, «стратегічний» продукт українців дешевшати не буде.

На ринках України сало продають дорожче, аніж м’ясо. Така тенденція зберігається вже декілька місяців. І цей національний продукт навіть не думає дешевшати. Принаймні, ані продавці, ані фахівці галузі не бачать для цього підстав.

Чому склалася така ситуація, і чим пояснюють здорожчання цього продукту фахівці, дізнавалися кореспонденти сайту «Є».

Сала «на чотири пальці» задешево не купиш

Ціни на сало почали підніматися з осені. Продавці розповідають, що влітку сало коштувало дешевше і його можна було купити за 90-110 гривень. Але вже три місяці поспіль воно дорожчає і врешті перегнало за вартістю м’ясо.
За даними Державної служби статистики, за рік сало у ціні додало приблизно 20 відсотків, і в листопаді в середньому по Україні коштувало близько 100 гривень за кілограм.

Утім, офіційна інформація далека від реальності, бо на ринках такої ціни на сало нині не знайдеш. За кілограм цього продукту вже просять від 120 до 170 гривень. І це тоді, коли ціна на м’ясо коливається від 110 до 140 гривень. Найдорожче коштує добірний продукт - сало «на чотири пальці» та зі свині, вигодованої на домашніх кормах.

Однак продавці кажуть, що поросят, вирощених на домашній картопельці та молоці, нині все менше, адже нішу в свинарстві зайняли інтенсивні технології вирощування – на комбікормах та біодобавках, завдяки яким поросята швидше набирають вагу. А вигодувати підсвинка удома зовсім недешево, тож вартує такий продукт відповідно.

Чому сало стає нішевим продуктом

Як пояснюють в асоціації «Свинарі України», основна причина здорожчання сала в тому, що виробникам, як-то кажуть, не на руку займатися вирощуванням свиней на сало. Розводити м’ясні породи вигідніше, бо швидше. До того ж попит на м’ясо все ж переважає потребу в салі. Поголів’я свиней скорочується вже декілька років поспіль, а виробники все більше віддають перевагу м’ясним породам та інтенсивним технологіям вирощування.

«Подорожчання сала спостерігається останніми роками, і в середньому щорічно його ціна зростає на 15-20 відсотків», — кажуть в асоціації. До того ж стрімко подорожчали і комбікорми, а новий урожай зернових зниження цін не приніс. Разом з тим дорожчими стала ветеринарія, оплата праці та енергоносії.

«Пропозиція сала зменшується, і це сприяє підвищенню ціни на продукт, — пояснюють в асоціації. — Але це зовсім не означає, що сало скоро зникне з прилавків. Воно буде, але відповідною буде і ціна. Просто загальна тенденція ринку свинини — розвиток м’ясного напрямку. А сало нині — вже нішевий продукт, який виробляють переважно ті, хто утримує свиней на власних господарствах. Або невеликі фермерські господарства, які вигодовують спеціальні сальні породи свиней. Основна ж частина виробництва свинини в Україні представлена агропідприємствами, які вирощують м’ясні породи свиней».

Завозимо втричі більше, ніж виробляємо

Про те, що виробники переорієнтувалися на м’ясний напрямок в свинарстві, кажуть і в Національній академії аграрних наук України.

«Нині виробники віддають перевагу м’ясній породі свиней, які швидко набирають вагу, — пояснює віце-президентка Національної академії аграрних наук України Ануш Балян. — Ми вже практично втратили породу свиней Українська степова біла».

Саме її, а також Миргородську, традиційно в Україні розводили для гарного та смачного сала. Окрім того, як пояснюють фахівці, свиню на сало потрібно відгодовувати довший термін, аніж на м’ясо. І, мовляв, небагато українців нині на продаж ризикнуть годувати свиней до 150-ти та більше кілограмів, щоб тварина наростила гарний прошарок сала. Бо це – і додаткові корми, і догляд, а відтак і витрати.

Свиню на сало потрібно відгодовувати довший термін, аніж на м’ясо. Фото: з архіву

Тому, окрім зростання ціни на сало, каже експертка, спостерігається ще одна тривожна тенденція — скорочення його вітчизняного виробництва. За словами Ануш Балян, лише цього року Україна імпортувала в чотири рази більше сала, ніж виробила. Так, наприклад, за дев’ять місяців господарствами було вироблено 6,5 тисячі тонн сала (на 2 відсотки менше, ніж за 9 місяців минулого року), а імпортовано — 25 тисяч тонн. З цього обсягу 14 тисяч тонн — з Польщі. «Таким чином лише 20 відсотків сала на полицях вітчизняних магазинів українське», — каже віце-президентка академії аграрних наук.

У селах все менше вирощують свиней, бо дорого

Офіційно, за даними Держстату, чисельність поголів’я свиней в Україні нині зростає. Збільшення його кількості фіксують в спеціалізованих сільськогосподарських підприємствах, які націлені на прибутки, а відтак застосовують інтенсивні технології вирощування.

«Порівняно з 2020-м роком зростання поголів’я зафіксували на понад 300 тисяч. Це найвища «стартова» кількість свиней у сільськогосподарських підприємствах з 2017-го року», — коментують в аналітичному відділі асоціації «Свинарі України».

Але додають, що другий рекорд, за даними статистики, з префіксом «анти» в тому, що кількість свиней, які селяни вирощують у своїх господарствах, сягнула мінімальної позначки і лише за останній рік зменшилася на 8,5 відсотка, або ж на понад 200 тисяч голів.

І найголовніший чинник, який прискорює «згортання» присадибного свинарства, - висока ціна на корми, зокрема зернові, - запевняють представники галузевого об’єднання. А без них свиней не виростиш.

Читайте також: Тариф на доставку газу змінили: скільки платитимуть мешканці Хмельниччини
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую