ye-logo.v1.2

Сіль, гречка та бензин: чому в Україні ростуть ціни

Економіка 3609
Експерти закликають українців не скуповувати сіль, щоб не створювати штучний ажіотаж
Експерти закликають українців не скуповувати сіль, щоб не створювати штучний ажіотаж. Фото: ілюстративне pixabay.com

На зростання цін вливають не лише об’єктивні причини, а й панічні настрої.

Україна входить у п’ятірку країн, які є найбільшими експортерами продовольства. Тому через масштабну війну з російськими окупантами його вартість на світових ринках невпинно зростає. Україні попри це суттєвий дефіцит продуктів не загрожує, але продовження росту цін уникнути скоріш за все не вдасться. Щоправда, іноді за це відповідальні самі покупці.

За інформацією Державної служби статистики України, у квітні проти березня харчі й безалкогольні напої подорожчали загалом на 4,2 відсотка. Найбільше ціни підскочили на рис, фрукти й продукти переробки зернових. Також зросла вартість макаронних виробів, овочів, риби, продуктів з неї, безалкогольних напоїв, соняшникової олії, масла та сала. А яйця у квітні навпаки здешевшали на 28,4 відсотка. Подібні тенденції спостерігаються й у травні. Зокрема, підстрибнули ціни на сіль та гречку.

Гречка — не показник, або Що впливає на ріст цін

Помітно, що деякі продукти дорожчають швидше за решту. У їх перелік входить гречка, яку українці традиційно змітають з полиць під час різноманітних криз. Раптове збільшення попиту спричиняє тимчасовий дефіцит і ріст цін. Також на ситуацію вплинула війна. Директор Міжнародної асоціації гречки у телеефірі розповів, що Україна забезпечувала свої потреби у гречці лише на половину. Решта — фактично імпортувалася з росії. Тож до нового врожаю вона надалі дорожчатиме.

Однак експерти не радять оцінювати за гречкою загальну ситуацію. Як пояснила виконавча директорка Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко для видання «Finance.ua», гречка є нішевою культурою та не може бути показником. Натомість потрібно відстежувати ціни на пшеницю, цукровий буряк, кукурудзу, ріпак і соняшник. Якщо вони дорожчають, дорожчає все — від хліба до м’яса. Хоча через війну їх висадили дещо менше, ніж торік, дефіцит в Україні не очікується. Однак ціни на харчі можуть підскочити ледь не на 70 відсотків через інші чинники: вартість пального, обробки землі, логістики.

Можливе погіршення курсу гривні та подальший ріст цін на продовольство на світових ринках вплинуть на вартість імпортних продуктів. Наприклад, через окупацію росіянами частин Херсонської та Запорізької областей на полицях магазинів ймовірно збільшиться кількість сезонних овочів і фруктів з-за кордону. А відповідно — їх ціна.

Пальне влітку може подорожчати 

Поки що спрогнозувати точні цифри майже неможливо, як і ситуацію з пальним. Нині в Україні спостерігається його дефіцит через блокаду окупантами наших портів і ракетні удари по Кременчуцькому нафтопереробному заводу. Перша віцепрем’єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко запевняє, що держава працює над розв’язанням проблеми. Вже вдалося збільшити експорт нафтопродуктів з Європейського Союзу, але знадобиться ще деякий час для подолання дефіциту.

Втім, розв’язання цієї проблеми не означає, що пальне буде дешевим. Насамперед його вартість залежить від світових цін на нафту та курсу долара. За прогнозом завідувача відділу Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Олександра Захарчука для видання «Агро Перспектива», у літній період і під час збирання врожаю очікується здорожчання палива на 20-25 відсотків.

Не скуповуйте сіль

Державне підприємство «Артемсіль», яке працює у Соледарі Донецькій області, є чи не найбільшим в Європі видобувником солі. Потреби українського ринку воно забезпечує приблизно на 90 відсотків. Однак російських окупантів підприємство місяць тому було змушене припинити свою роботу.

Виконувач обов’язків директора ДП «Артемсіль» Віктор Юрін в ефірі «Вільного радіо» розповів, що підприємство не може відновити свою роботу через постійні обстріли. Крім того, зі Соледара не можливо транспортувати залізницею готову продукцію. Щоправда, основні запаси вдалося вивезли ще у квітні та забезпечити торговельні мережі країни. Після завершення активних бойових дій виробництво можна швидко відновити. Поклади солі не мають постраждати, адже залягають глибоко під землею.

Однак експерти закликають українців не панікувати та масово не скуповувати сіль. Нині вона зникає з полиць магазинів не через реальний дефіцит, а через паніку. Такої думки дотримуєтеся й перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України, член Української ради бізнесу Михайло Непран.

В ефірі «Українського радіо» він пояснив, що зупинка ДП «Артемсіль» не має спровокувати дефіциту кухонної солі. По-перше, нині активізується її видобування в Дрогобичі Львівської області й Солотвино Закарпатської області. По-друге, Україна може імпортувати польську сіль. Тому Михайло Непран радить українцям без потреби не скуповувати сіль, щоб не створювати штучний ажіотаж. А відповідно — зростання цін.

Читайте також: Завод, готель, торговельна нерухомість: топ-5 бізнесів від мільйона доларів, які продають на Хмельниччині

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую