ye-logo.v1.2

Загадкове Святе озеро на Ізяславщині (ВІДЕО)

Історія 13477

Водойма групи заславських озер оповита легендами та повір’ями.

Святе озеро – найбільше озеро у Хмельницькій області , яке знаходиться в Ізяславському районі. Його площа 8,2 гектари. Глибина в різних місцях становить від 4 до 9 метрів, але в результаті засухи нині воно обміліло. Святе озеро унікальне для наших країв тим, що знаходиться в заповіднику. «Тут дуже багато є тварин, птахів, рослин, які входять в Червону книгу України, - говорить історик Ігор Петраш. - Це озеро утворилося в результаті льодовикового сходу між волинським плато і подільською височиною. Тут є досить великий ареал для рослин, тварин і ми знаємо, що назва дана йому не спроста».

По-перше, озеро живиться тільки артезіанськими джерелами із дна. Звідси не витікає жодна річка і жодна річка не втікає і при цьому тут є риба.

Як розповідає Ігор Петраш, є дуже багато легенд, які говорять про походження самої назви та озера. Говорять, що тут раніше було велике село – це одна із легенд – яке пішло в свій час під воду. Залишилася тільки церква. І місце від церкви – посередині озера знаходиться острів.

Є легенда і про те, що тут мешкала дівчинка з батьком. Батько правив в церкві. Він був священиком. Дівчина була веселою, життєрадісною, любила людей. І одного разу обступили це місце татари, а дівчинці було заборонено плакати. Місцеві жителі готувалися до того, щоб захищати своє поселення. І почалася битва. Вороги були чисельнішими: почали перемагати і поступово в таку погожу днину над цим місцем появився туман, який згущувався. І коли він розсіявся, то всі побачили: посередині залишився острів, а все село пішло під воду. Там, де були діти, з’явилися лілії. А там, де були вороги, з’явилася осока.

Ще є повір’я, що тут було досить раннє капище і тут правили волхви. І саме ось ця легенда про те, що вони пішли під землю. Відкрився вогонь і вони поступово зійшли під землю для того, щоб через певний час повернутися. І легенда говорить про те, що коли озеро висохне, волхви повернуться, щоб спасти нашу землю.

Насправді, легенд дуже багато. Ось ще одна - в свій час тут було село, яке під час паводку пішло під воду. Під водою опинилися й церква. Потім озеро трохи обміліло. Залишилося тільки місце. І якщо на великі релігійні свята пірнути під воду, то можна почути з-під землі дзвін.

Вадим ВАСИЛИШИН

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую