ye-logo.v1.2

Хмельниччина святкує 80-річчя. Історія становлення області

Історія 5666

Олександр Завальнюк розповів, як історично утворювалась область.

Учора, 22 вересня, Хмельницька область відзначала 80-річчя від дня створення. До 4 лютого 1954 року вона називалася Кам’янець-Подільською. Пізніше – Хмельницькою.

Як відбувалося історичне становлення області, під час урочистостей з нагоди свята, в обласній філармонії, розповів Олександр Завальнюк, доктор історичних наук, професор Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

"Історичний шлях області дуже тривалий і складний. Територія формувалась за часів не завжди продуманої радянської політики, яка цілком ігнорувала цінні напрацювання у підготовці територіальної реформи в добу української революції 1917-1921 років. Після припинення існування УНР і встановлення компартійної диктатури більша частина сучасної території області входила до Подільської, менша - до Волинської губернії», - зазначив Олександр Михайлович.

За його словами, 12 квітня 1923 року у Харкові, Всеукраїнський центральний виконавчий комітет УСРР скасував повіти і волості, та запровадив новий устрій за схемою — губернія - округ - район -сільрада. На сучасній території нашої області, замість 6 повітів, з'явилися 3 округи — Кам'янецький, Проскурівський і Шепетівський, в кожному з яких нараховувалось відповідно 17, 16 і 14 районів.

«Наступним кроком до реформування, стала ліквідація губерній. Відповідно до рішення сесії від 19 лютого 1925 року, схема врядування стала такою — центр - округ - район - сільрада. Найвищою територіально-адміністративною одиницею став округ. Політики, які дбали про запровадження тотального контролю, вирішили зробити ставку не на округи, а на райони, як вузлові пункти реалізації партійних директив пов'язаних із підготовкою до проведення колективізації, так званого розкуркулення. У зв'язку з цим, почали укрупнюватися економічно слабкі райони», - додав професор.

Олександр Завальнюк розповів, як утворювалась Хмельницька область

Олександр Завальнюк зазначив, що у 1930 році відбувся перехід на двоступеневу систему управління - центр-район. Після цього були ліквідовані округи та укрупнювалися райони. Для прикордонної території залишалася попередня система - центр- округ- район.

«Учені довели, що двоступенева адміністративно-територіальна система призвела до перевантаження центру, який не встигав реагувати на запити з місць. Тому в Україні запозичили досвід з сусідніх республік і взялися за створення областей. У 1932 році одна із 5 новостворених областей, Вінницька, поглинула округи, які діяли на території нинішньої Хмельницької області. Проте наявність обласного поділу аж ніяк не захистила українців від голодомору 1932-33 років», - каже історик.

22 вересня 1937 року утворилась Кам’янець-Подільська область. До неї увійшли 33 райони, що відділилися із Вінницької. 15 березня 1941 року раднарком УРСР вирішив центр області перенести з Кам’янця-Подільского до Проскурова, який був більш населеним.

«У роки нацистської окупації територія області насильно ввели до складу райхскомісаріату Україна, його Генеральної округи Волинь-Поділля, яка виникла на базі кількох довоєнних українських областей і частини Білорусі. Нижчими ланками нового територіально-адміністративного поділу були ґебіти, райони, і волості. Окупаційний новий порядок зберіг межі колишніх районів», - розповідає історик.

Олександр Михайлович зазначає, що уже після Другої світової війни влада взялася за перейменування населених пунктів. У 1945 році змінили назву 93 села і хутори Кам'янець-Поділської області. Продовжувалися експерименти щодо адміністративно-територіального устрою, хоча загальна площа території області залишалася незмінною, а кількість районів зменшувалась через їх укрупнення.

«Так тривало до 1962 року, коли залишилося всього 10 адміністративних районів, з майже з 1500 сільських населених пунктів. У 1965 році Верховна рада УРСР збільшила кількість районів Хмельниччини до 16, а через 2 роки, до 20. Це районування зберігається і досі», - каже доктор історичних наук.

Олександр Завальнюк стверджує, що з 1980-их років наша область увійшла в довготривалу руйнівну демографічну криз. Станом на 1 червня 2017 року на Хмельниччині мешкали 1 мільйон 280 тисяч осіб, що на 47,7 тисячі менше, ніж 2010 року.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую