ye-logo.v1.2
21 Січня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 1 січня

Юна МІТРАШКО Історія 1407
Старовинний триповерховий млин графа Мархоцького у селі Притулівка
Старовинний триповерховий млин графа Мархоцького у селі Притулівка. Фото: turist.km.ua

Від давнини до сьогодення про людей та події.

Перший день нового року в різні часи став початком подій та змін в історії області. Від перших кроків до визволення від кріпацтва та загарбників - до новорічного Євромайдану і тяжких втрат.

Однією з непересічних подій в українській та польській історії стало виголошення Ігнацієм Мархоцьким конституції "Миньковецької держави". 1 січня 1792 року стало відправною точкою початку реформ Мархоцького. Саме тоді він оголосив першу складову основного зводу законів майбутньої «Миньковецької держави» (тепер Дунаєвецький район Хмельницької області). Поляк за національністю, 34-річний граф Ігнатій Мархоцький у 1790 році став єдиним та законним нащадком містечка Миньківці й 18 довколишніх сіл. Свої землі він проголосив «Миньковецькою державою». Як справжня держава, вона мала свої кордони, тут випускали власні гроші, а відносини між мешканцями базувалися на законодавчих актах, які створював сам Мархоцький.

Він першим у Східній Європі у своїх володіннях скасував кріпацтво. Про це йшлося в особливому акті, урочисто проголошеному 1 січня 1795 р. Цей акт скасовував панщину і натомість запроваджував обов'язок селян платити податок. Помер Ігнацій Мархоцький у 1827 році. Державу очолив його син Кароль. Та за участь у польському повстанні 1831 р. його етапували в Курськ, а все майно конфіскували. Селяни знову стали кріпосними. Так завершилася історія незвичної держави, яка протрималася 40 років. Деякі будівлі, зведені Ігнатієм, і досі стоять у містечках і селах колишньої держави та бережуть таємниці століть

138 років тому у Кам’янці вийшла газета «Подольській листок».
Це була громадсько-літературна газета. Перше в місті, неофіційне періодичне видання, виходило тричі на тиждень починаючи з 1 січня 1881 року і до 6 лютого 1882 року. Газета вигідно відрізнялася від багатьох провінційних видань 1880-х років грунтовністю та різкістю критики деяких сторін суспільно-політичного життя та економічних відносин у Росії. Газета критикувала місцеве чиновництво, суд, негативно відгукувалася про «розумово-моральний рівень» сільського духовенства.

Вихід газети припинився через борги перед кредиторами. Видавець і редактор видання, Борис Сторожевський - російський журналіст і письменник, утік із міста.

Сьогодні виповнюється 28 років з часу виходу першого номера міської газети «Кам’янець-Подільський вісник» (1 січня 1991 року). Ця газета виходить по сьогоднішній день. 

75 років з часу визволення села Ганнопіль Славутського району.
В перші дні нового 1944 року в ході Житомирсько-Бердичівської операції (стратегічний наступ радянських військ на Правобережній Україні) війська 60-ї армії розпочали наступальні дії на півночі нашого краю. 1 січня було визволено перший пункт області – село Ганнопіль.

В ніч на 1 січня значна частина подолян зустріли Новий 2014 рік на Євромайдані у столиці. Тисячі українців та гостей після того, як стрілки годинника ознаменували перші секунди Нового року, на майдані Незалежності в Києві заспівали національний гімн. Польова кухня штабу Хмельниччини, того дня частувала євромайданівців святковим олів'є.

В перший день Нового 2016 року на Сході загинули військовий з Нетішина Назар Голюк та військовий з Старокостянтинова Руслан Погончук.
Назар Голюк був бійцем ударної роти батальйону "Айдар", загинув від кулі снайпера.  Руслан Погончук ніс службу під Артемівськом, помер від раптової зупинки серця.

Коментарі:

До теми

Популярні новини

Новини Хмельниччини

Останні оголошення

Останні фото та відео