ye-logo.v1.2
16 Липня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 1 січня

Юна МІТРАШКО Історія 1872
Старовинний триповерховий млин графа Мархоцького у селі Притулівка
Старовинний триповерховий млин графа Мархоцького у селі Притулівка. Фото: turist.km.ua

Від давнини до сьогодення про людей та події.

Перший день нового року в різні часи став початком подій та змін в історії області. Від перших кроків до визволення від кріпацтва та загарбників - до новорічного Євромайдану і тяжких втрат.

Однією з непересічних подій в українській та польській історії стало виголошення Ігнацієм Мархоцьким конституції "Миньковецької держави". 1 січня 1792 року стало відправною точкою початку реформ Мархоцького. Саме тоді він оголосив першу складову основного зводу законів майбутньої «Миньковецької держави» (тепер Дунаєвецький район Хмельницької області). Поляк за національністю, 34-річний граф Ігнатій Мархоцький у 1790 році став єдиним та законним нащадком містечка Миньківці й 18 довколишніх сіл. Свої землі він проголосив «Миньковецькою державою». Як справжня держава, вона мала свої кордони, тут випускали власні гроші, а відносини між мешканцями базувалися на законодавчих актах, які створював сам Мархоцький.

Він першим у Східній Європі у своїх володіннях скасував кріпацтво. Про це йшлося в особливому акті, урочисто проголошеному 1 січня 1795 р. Цей акт скасовував панщину і натомість запроваджував обов'язок селян платити податок. Помер Ігнацій Мархоцький у 1827 році. Державу очолив його син Кароль. Та за участь у польському повстанні 1831 р. його етапували в Курськ, а все майно конфіскували. Селяни знову стали кріпосними. Так завершилася історія незвичної держави, яка протрималася 40 років. Деякі будівлі, зведені Ігнатієм, і досі стоять у містечках і селах колишньої держави та бережуть таємниці століть

138 років тому у Кам’янці вийшла газета «Подольській листок».
Це була громадсько-літературна газета. Перше в місті, неофіційне періодичне видання, виходило тричі на тиждень починаючи з 1 січня 1881 року і до 6 лютого 1882 року. Газета вигідно відрізнялася від багатьох провінційних видань 1880-х років грунтовністю та різкістю критики деяких сторін суспільно-політичного життя та економічних відносин у Росії. Газета критикувала місцеве чиновництво, суд, негативно відгукувалася про «розумово-моральний рівень» сільського духовенства.

Вихід газети припинився через борги перед кредиторами. Видавець і редактор видання, Борис Сторожевський - російський журналіст і письменник, утік із міста.

Сьогодні виповнюється 28 років з часу виходу першого номера міської газети «Кам’янець-Подільський вісник» (1 січня 1991 року). Ця газета виходить по сьогоднішній день. 

75 років з часу визволення села Ганнопіль Славутського району.
В перші дні нового 1944 року в ході Житомирсько-Бердичівської операції (стратегічний наступ радянських військ на Правобережній Україні) війська 60-ї армії розпочали наступальні дії на півночі нашого краю. 1 січня було визволено перший пункт області – село Ганнопіль.

В ніч на 1 січня значна частина подолян зустріли Новий 2014 рік на Євромайдані у столиці. Тисячі українців та гостей після того, як стрілки годинника ознаменували перші секунди Нового року, на майдані Незалежності в Києві заспівали національний гімн. Польова кухня штабу Хмельниччини, того дня частувала євромайданівців святковим олів'є.

В перший день Нового 2016 року на Сході загинули військовий з Нетішина Назар Голюк та військовий з Старокостянтинова Руслан Погончук.
Назар Голюк був бійцем ударної роти батальйону "Айдар", загинув від кулі снайпера.  Руслан Погончук ніс службу під Артемівськом, помер від раптової зупинки серця.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Популярні новини

Останні оголошення

Останні фото та відео