ye-logo.v1.2

На інтернет-аукціоні продали унікальну знахідку з Хмельниччини

Історія 10599
Такі знахідки дуже важливі для наукового дослідження, оскільки пов
Такі знахідки дуже важливі для наукового дослідження, оскільки пов'язують наші терени з історією Римської імперії I-IV століття. Фото: зі сторінки інтернет-аукціону

Вона датується І-ІV століттям.

На сайті відомого інтернет-аукціону, де торгують старовиною та предметами колекціонування, продали унікальну знахідку – уламок бронзового диплому римського легіонера. Як зазначалося в описі, знахідка походить з Хмельниччини, а саме з Деражнянського району. Нині аукціон скінчився і лот уже продано за понад 5 тисяч гривень. Втім, місцеві археологи, історики та науковці стурбовані таким фактами торгівлі унікальними знахідками. Зазначають, що торгують історією переважно чорні археологи та мародери.

«Нормативних документів, які б чітко регулювали питання заборони торгівлі артефактами, в Україні немає. Ця прогалина в законодавстві наразі дозволяє грабіжникам, які обкрадають пам’ятки та об’єкти археології, масово і безкарно продавати унікальні для історії знахідки. Свого часу був поданий до Верховної ради законопроект про скарбошукацтво та навіть пройшов затвердження комітету культури та духовності, але, на жаль, його було відхилено», - каже Сергій Шпаковський, заступник директора з питань охоророни культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва

Тож, за його словами, по суті, нині можна притягнути до відповідальності лише тоді, коли є наслідковий процес. Тобто, якщо доведено, що артефакт украдений з пам’ятки археології. Тоді передбачена кримінальна відповідальність. Бо хоч і є прийняті міжнародні хартії, в тому числі й про охорону археологічної спадщини, але законів, які б відповідали цим нормам, немає.

«На прикладі грабування курганів на Летичівщині та Ярмолинеччині, які були зафіксовані наприкінці осені минулого року, бачимо, що досі нікого не знайдено. Слідство не просунулося практично ні на крок. Сподіваюся, що з часом таки запрацює законодавча база, яка врегулює усі ці питання», - каже Сергій Шпаковський.

Продавець зазначив, що уламок диплому римського легіонера знайдено на Деражнянщині.

Зазначає, що такі знахідки, як диплом римського легіонера, датуються І-ІV століттям нашої ери. Вони вкотре підтверджують присутність на наших теренах римських легіонів та є одним з доказів того, що тут проходила межа Римської імперії.

Перше право придбати такий артефакт мала б мати держава

«Такі знахідки дуже важливі для наукового дослідження, оскільки пов’язують наші терени з історією Римської імперії I-IV століття. І саме такі римські військові дипломи є високоінформативними джерелами. Відомо, що такий військовий диплом фактично був свідоцтвом про почесну відставку легіонера і гарантував отримання відповідних привілеїв, зокрема римського громадянства», - каже Олег Погорілець, директор державного історико-культурного заповідника «Межибіж».

Раніше на території сучасної України так знахідки фіксували у Північному Причорномор’ї, де достеменно було відомо про перебування римських легіонів. Але за останні роки більше десятка таких знахідок зафіксовано і на території Хмельниччини, що ще раз доводить римську присутність у нас.

«Ми фіксуємо інформацію про такі знахідки, навіть якщо вони до нас не потрапляють, а продаються і осідають в приватних колекціях. Консультуємося з британськими та німецькими спеціалістами і публікуємо інформацію про них в наукових статтях. Наступного року має вийти монографія, присвячена саме цій тематиці. Цікаві ці знахідки тим, що кожен фрагмент такої пластини – це наша історія. А таких незаконних скарбошукачів, які торгують цією історією, я називаю відверто - мародерами. На рівні держави мають бути розроблені механізми захисту культурних цінностей, коли навіть при випадковій знахідці перше право придбати такий артефакт мала б мати держава – для наших музеїв», - зазначає Олег Погорілець.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую