ye-logo.v1.2

Вдруге за місяць: на Хмельниччині мародери розграбували ще один скіфський курган

Історія 6100
Курган має пам
Курган має пам'яткоохоронний статус та внесений до переліку об'єктів археології. Фото: Сергія Шпаковського

Не виключено, що в області працює група «чорних» археологів.

Всього кілька тижнів тому неподалік Меджибожа на Летичівщині пам’яткоохоронці зафіксували зруйнований та пограбований древній курган. Та вже днями натрапили на черговий грабіжницький розкоп – біля села Соколівка на Ярмолинеччині. Грабували, не виключено, також за допомогою техніки, повідомляє Сергій Шпаковський, завідувач відділом охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області.

«Скоріше за все, за нашою візуальною оцінкою, курган пограбували наприкінці жовтня – на початку листопада. Орієнтовно, у той же час, як і курган під Меджибожем. Це свідчить про те, що грабує їх організована група злочинців, яким все сходить з рук... Ми не виключаємо, що працювали одні і ті ж мародери», - розповідає Сергій Шпаковський.

Додає, що цей курган відноситься до раннього залізного віку.

«Це скіфський курган. Грабіжники у його центрі викопали дві ями. Глибина – до двох метрів кожна. Проглядається велика кількість обмазки з глини та горілий шар. Вони тут зовсім на невеликій глибині – не більше метра. Також вивернуте назовні каміння з поховальної камери… Не зважаючи на те, що порівняно з іншими, курган невеликих розмірів, цілком можливо, що там могли зберігатися унікальні для науки та історії артефакти», - каже Сергій Шпаковський.

  

Пограбували курган майже під людськими вікнами та поблизу траси.

Додає, що спроби руйнування цього кургану були у 2000-2005 роках. Це пам’яткоохоронці зафіксували у паспорті об’єкта. Курган має пам’яткоохоронний статус та внесений до переліку об’єктів археології. Також документально визначено його межі на місцевості.

Пам’яткоохоронці уже звернулися з відповідною заявою до поліції, сподіваючись на об’єктивне розслідування справи.

«Найголовніше, що на зазначену пам'ятку археології є підписаний охоронний договір з Соколівською сільською радою, який діє до цього часу. Курган буквально за сотню метрів від будинків. Неможливо, щоб хтось з сільчан не бачив, як орудують мародери. Як і неможливо було не побачити розриту могилу до нашого приїзду. Пограбували майже під людськими вікнами та поблизу траси. Однак ніхто ані нас, ані правоохоронців за той час, як курган розграбували, не повідомив. Така байдужість до власних пам’яток вражає. Як і факти руйнування таких об’єктів, які ми фіксуємо останнім часом. Бо ми, на жаль, їх лише констатуємо, а потрібно іти на випередження. І хоч щодо більшості пам’яток є укладені охоронні договори, як бачимо на місцях вони захисту не мають…», - каже пан Шпаковський.

Сьогодні пам’яткоохоронці уже звернулися з відповідною заявою до поліції, сподіваючись на об’єктивне розслідування справи. Та додають, що наразі на місці пограбованого кургану буде доцільно провести рятівні археологічні розкопки.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую