ye-logo.v1.2
10 Квітня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 5 травня

Історія 1381
Документ, яким підтверджується самоуправління Меджибожа на Магдебурзькому праві
Документ, яким підтверджується самоуправління Меджибожа на Магдебурзькому праві. Фото: з фондів Кам'янець-Подільського державного історичного музею-заповідника

Про події краю, які стали історією.

5 травня 1593 року Меджибіж отримав Магдебурзьке право. Початок дії магдебурзького права у Меджибожі визначається документами, які зберігаються у фондах Кам'янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. Відповідно до них, самоврядні права були надані Меджибожу грамотою 5 травня 1593 року володарем міста Адамом-Ієронімом Сенявським. Успадкувавши Меджибіж та належний до нього ключ маєтків від діда та батька, Адам-Ієронім Сенявський декларує, що містяни як теперішні, так і прийдешні на вічні часи робляться "вільними з невільних", звільненими від "стародавніх повинностей, які терпіли від колишніх панів та їх урядників". Громада повинна обрати з-поміж себе бургомістра, радника і присяжних - "і ніякий урядник не може втручатися в будь-яке судочинство та міську юрисдикцію, окрім випадків, які б стосувалися шкоди мені чи непорядку в обороні".

У 1861 році 5 травня (23 квітня за старим стилем) затверджено у чині статського радника подільського губернатора Рудольфа Брауншвейга. Він упродовж чотирьох років був начальником Подільської губернії . Як губернатор Рудольф Брауншвейг брав участь у закладанні Новопланівського моста в Кам’янці-Подільському.

5 травня 1920 року у Вінниці комісар Поділля Євген Колодяжний в наказі "До населення Поділля" сповістив, що край підпорядковується цивільним властям УНР, але в Кам'янецькому, Ушицькому, Проскурівському та Летичівському повітах тимчасово залишається польська цивільна влада. 7 травня в Кам'янці-Подільському на засіданні Ради народних міністрів під головуванням Симона Петлюри розглянуто питання про переїзд 9-13 травня уряду та центральних державних установ у Вінницю.

5 травня 1981 року село Нетішин стало селищем міського типу. З початком будівництва ХАЕС, статус Нетішина неодноразово змінювався. Указом Президії Верховної Ради УРСР від 5 травня 1981 року село Нетішин стало селищем міського типу. Згодом Указом Президії Верховної Ради УРСР від 8 серпня 1984 року селище міського типу Нетішин Славутського району Хмельницької області було віднесено до категорії міст районного підпорядкування.

5 травня 2014 року на церемонії «Герої спортивного року», у рамках якої відзначили найкращих спортсменів України за підсумками 2013 року, нетішинська шаблістка Аліна Комащук отримала одразу дві нагороди. Подолянка перемогла у номінації “Олімпійська надія”. У 2013 році Аліна виграла три медалі чемпіонату Світу: особисте “золото” серед юніорів та дорослих, а також командну юніорську “бронзу”. Ще у 2013 році Комащук здобула європейське командне “срібло” серед дорослих. Також Аліна Комащук разом зі своєю землячкою Галиною Пундик і Ольгою Харлан та Оленою Вороніною отримали звання “Команди спортивного року” за те, що стали володарками командного срібла чемпіонату Європи та командного золота чемпіонату Світу. 

5 травня минулого року у Хмельницькому провели EdCamp відповідальних педагогів. Понад дві сотні учасників, серед яких педагоги з різних областей України, зібралися разом для обміну досвідом, співпраці й вирішення спільних завдань.

 

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Віддалена робота

  Так  Ні, дякую