ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 31 травня

Історія 2359
Торік 31 травня у хмельницьких школах пролунав останній дзвоник
Торік 31 травня у хмельницьких школах пролунав останній дзвоник. Фото: з архіву редакції

Про суди над повсталими, страйк водовозів, сирий хліб і свято останнього дзвоника.

Історик Андрій Хоптяр у науковій статті «Діяльність конспіративних організацій у Кам’янці-Подільському в першій половині ХІХ ст.» пише, що після поразки Польського повстання (1830-1831 роки) в усіх Південно-Західних губерніях Російської імперії запрацювали слідчі комісії та військово-польові суди. Вони мали виявляти та карати усіх причетних до виступів.

Зокрема, Кам’янецька повітова комісія запрацювала 31 травня 1831 року. З того часу до 19 травня 1832 року вона розглянула 255 справ людей причетних до повстання. Серед них було 115 поміщиків, 107 шляхтичів, десятеро посесорів, семеро чиновників, шестеро ксьондзів та дев’ять селян. Загалом у Подільській губернії було притягнуто до відповідальності близько 1 тисячі 800 повсталих. Більшість з них була засуджена до висилки до Сибіру та рекрутчини, що прирівнювалась до каторги.

31 травня 1907 року газета «Подолія» повідомляла про страйк водовозів у Кам’янці-Подільському. На початку ХХ століття місто не мало свого водогону, тому мешканці отримували воду з міських криниць завдяки водовозам. У повідомленні йшлось: «У Кам'янці-Подільському вже два дні йде страйк водовозів. Застрайкували вони, бо міська управа вимагає від них сплати додаткового податку за право користування міськими колодязями і розвезення води по місту, а для стягнення цього податку проводилася інвентаризація водовозів. Водовози висловили протест проти цих податків і описів страйком, не попередивши містян і позбавили їх води». Тоді страйк кам’янецьких водовозів увінчався успіхом — влада скасувала додатковий податок.

Цього дня 1919 року війська Директорії прорвали фронт на проскурівському напрямі. Ціною великих втрат на початку червня війська вийшли на рубіж Старокостянтинів – Проскурів – Кам’янець-Подільський.

31 травня 1960 року місцева газета «Шлях Жовтня» повідомляла, що у Шепетівці містяни скаржаться на якість хліба. У повідомленні йшлось. що на прилавки шепетівських крамниць потрапляє недопечений, сирий хліб. Часом у деяких буханках знаходили сторонні предмети – волосся, мотузки, недопалки і навіть цвяхи.

31 травня 2016 року під час проведення щорічного параду близнюків у Хмельницькому було встановлено новий рекорд у категорії «Масові заходи»рекорд з найбільшої кількості близнюків двійнят та трійнят, одночасно зібраних в одній локації. Всього було зареєстровано 88 пар близнюків. Тоді це виявилося рекордною кількістю не лише для нашого міста, а й для усієї України.

А торік 31 травня у хмельницьких школах пролунав останній дзвоник. Тоді в обласному центрі до осені зі школою попрощалося понад 32 тисячі учнів. Крім того, у місті нараховувалося чотири тисячі випускників: 2 тисячі 780 дев’ятикласників і майже півтори тисячі одинадцятикласників. А ось цього року через карантин від урочистостей у школах відмовилися — уряд дозволив вітати учнів лише онлайн.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую