ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 1 червня

Історія 4809
Цього дня 1992 року у Кам
Цього дня 1992 року у Кам'янці-Подільському з'явилася вулиця Івана Огієнка. Фото: unr.memory.gov.ua

Від давнини до сьогодення про людей та події.

1 червня 1919 року розпочався наступу Дієвої армії УНР. Третій дивізії під командуванням генерала Олександра Удовиченка було поставлено завдання здобути Кам'янець-Подільський. 1 червня вдалося здобути село Оринин (в Кам'янець-Подільському районі). Його захопили раптово без стрілянини та без жертв з боку армії УНР. Оскільки червоні не здогадувались про присутність українців в Оринині, командир 16-го Загону вирішив дати своїм бійцям відпочинок, аби ранком наступного дня розпочати наступ на Кам'янець-Подільський свіжими силами. Бої за Кам'янець точилися до 6 червня і мали важливе стратегічне та моральне значення для армії УНР, бо Кам'янець-Подільський був першим великим містом Подільської губернії на шляху на схід.

У 1921 році цього дня відбулась реорганізація сільськогосподарського факультету при Кам’янець-Подільському державному українському університеті у Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут, нині Подільський державний аграрно-технічний університет.

1 червня 1992 року вулицю Московську у Кам'янці-Подільському, на якій розташовано університет, очолюваний у 1918-1920 роках Іваном Огієнком, названо його іменем. За довге життя, яке налічує понад 120 років, ця вулиця мала 5 імен: Московська, Університетська, Затонського, Київська, Огієнка. Утім, якщо вибудувати ланцюжок зміни назв, то він матиме аж 8 ланок: Московська -Університетська - Московська - Затонського - Московська - Київська -Московська - Огієнка. Нарешті, 1 червня 1992 року міськвиконком ухвалив надати вулиці ім'я Івана ОГІЄНКА (1882-1972) – видатного українського вченого, політичного, громадського та церковного діяча, фундатора та першого ректора Кам'янець-Подільського державного українського університету.

Мирослав Мошак, - голова Історико-культорологічного Подільського Братства, Віталій Лозовий, - історик, член "Подільського Братства", Олена Отт-Скоропадська, - Її Світлість Ясновельможна Пані Гетьманівна, В'ячеслав Полятинчук, - член Історико-культорологіч. Фото: з приватного архіву В'ячеслава Полятинчука

У 1992 році 1 червня на Хмельниччину зі Швейцарії приїздила донька останнього гетьмана України Павла Скоропадського - ясновельможна пані Гетьманівна Олена Отт-Скоропадська. Зокрема в Кам’янці-Подільському донька гетьмана провела дві зустрічі: з членами Історико-культурологічного Подільського Братства та студентами і викладачами педагогічного інституту. Під час зустрічі вона розповіла свої спогади про Івана Огієнка та про роботу свого батька. Це був другий приїзд пані Олени на Україну, вона спілкувалась українською мовою. "Нам уже давно казали, що необхідно відвідати Кам’янець-Подільський, де під час Гетьманату 1918 року був заснований Український Державний Університет. Ми трохи боялися довгої подорожі, але раді, що поїхали", - ділилась враженнями пані Олена.

1 червня 1995 року створено Центр дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України при Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка. Напрям його діяльності це науково дослідна, науково методична робота, дослідження історії міст і сіл Поділля, історія культури Поділля. Центр успішно працює і донині. З 2001 року, згідно з указом президента, центр фінансується з бюджету Хмельницької області.

1 червня 2012 року у Хмельницькому вперше відбувся парад близнюків. Близько 100 близнят та двійнят святковою колоною під супровід духового оркестру пройшли центральною вулицею нашого міста Проскурівською, від торговельного центру “Дитячий світ” до Хмельницького обласного театру ляльок.

Фото: з архіву

Цього дня минулого року з нагоди Дня захисту дітей у Хмельницькому маленьким містянам підготували святкову програму – від конкурсів та змагань, до ігор та театральних постановок. Зранку у місті відбулися змагання з міні-футболу «Родинний футболфест». Маленькі хмельничани разом із батьками боролися за звання «Найкращої футбольної родини міста». А парку імені Івана Франка стартувала акція «Жива бібліотека просто неба». Окрім цікавих книг, організатори заходу підготували для хмельницьких дітлахів конкурси та розваги.

1 червня 2018 року археологи віднайшли поховання часів Київської Русі на території фортеці в Кам’янці-Подільському. В межах фундаментів вони виявили залишки жіночого поховання, яке попередньо відносять до кінця ХІІ – першої половини ХІІІ століття.


Залишки жіночого поховання. Фото: з фейсбуку Ігоря Старенького

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую