ye-logo.v1.2
27 Січня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 1 червня

Юна МІТРАШКО Історія 1218
Мирослав Мошак, - голова Історико-культорологічного Подільського Братства, Віталій Лозовий, - історик, член
Мирослав Мошак, - голова Історико-культорологічного Подільського Братства, Віталій Лозовий, - історик, член "Подільського Братства", Олена Отт-Скоропадська, - Її Світлість Ясновельможна Пані Гетьманівна, В'ячеслав Полятинчук, - член Історико-культорологіч. Фото: з приватного архіву В'ячеслава Полятинчука

Від давнини до сьогодення про людей та події.

1 червня 1919 року розпочався наступу Дієвої армії УНР. Третій дивізії під командуванням генерала Олександра Удовиченка, було поставлено завдання здобути Кам'янець-Подільський. 1 червня вдалося здобути село Оринин (в Кам'янець-Подільському районі). Його захопили раптово без стрілянини та без жертв з боку армії УНР. Оскільки червоні не здогадувались про присутність українців в Оринині, командир 16-го Загону вирішив дати своїм бійцям відпочинок, аби ранком наступного дня розпочати наступ на Кам'янець-Подільський свіжими силами. Бої за Кам'янець точилися до 6 червня і мали важливе стратегічне та моральне значення для армії УНР бо Кам'янець-Подільський був першим великим містом Подільської губернії на шляху на схід.

У 1921 році цього дня відбулась реорганізація сільськогосподарського факультету при Кам’янець-Подільському державному українському університеті у Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут, нині Подільський державний аграрно-технічний університет.

У 1992 році 1 червня на Хмельниччину зі Швейцарії приїздила донька останнього гетьмана України Павла Скоропадського - ясновельможна пані Гетьманівна Олена Отт-Скоропадська. Зокрема в Кам’янці-Подільському донька гетьмана провела дві зустрічі: з членами Історико-культурологічного Подільського Братства та студентами і викладачами педагогічного інституту. Під час зустрічі вона розповіла свої спогади про Івана Огієнка та про роботу свого батька. Це був другий приїзд пані Олени на Україну, вона спілкувалась українською мовою. "Нам уже давно казали, що необхідно відвідати Кам’янець-Подільський, де під час Гетьманату 1918 року був заснований Український Державний Університет. Ми трохи боялися довгої подорожі, але раді, що поїхали", - ділилась враженнями пані Олена.

1 червня 1995 року створено Центр дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України при Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка. Напрям його діяльності це науково дослідна, науково методична робота, дослідження історії міст і сіл Поділля, історія культури Поділля. Центр успішно працює і донині. З 2001 року, згідно з указом президента, центр фінансується з бюджету Хмельницької області.

1 червня 2012 року у Хмельницькому вперше відбувся парад близнюків. Близько 100 близнят та двійнят святковою колоною під супровід духового оркестру пройшли центральною вулицею нашого міста Проскурівською, від торговельного центру “Дитячий світ” до Хмельницького обласного театру ляльок.

Минулого року цього дня археологи віднайшли поховання часів Київської Русі на території фортеці в Кам’янці-Подільському. В межах фундаментів вони виявили залишки жіночого поховання, яке попередньо відносять до кінця ХІІ – першої половини ХІІІ століття.


Залишки жіночого поховання. Фото: з фейсбуку Ігоря Старенького

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую