ye-logo.v1.2
9 Грудня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 10 червня

Юна МІТРАШКО Історія 799
У цьому будинку 10 червня 1919 року заарештували Петра  Болбочана. Хмельницький вулиці Героїв Майдану, 38
У цьому будинку 10 червня 1919 року заарештували Петра Болбочана. Хмельницький вулиці Героїв Майдану, 38. Фото: univer.km.ua

Що про цей день розповідають історичні джерела.

10 червня 1732 року подружжя Чацьких отримало королівську згоду на те, щоб віддати Плоскирівське староство та окремо маєток Гречани на користь Томаша-Антонія Замойського. Ця подія мала місце через "сімейні" стосунки родини Замойських та поділ спадку. У 1699 році після того як турки залишили Поділля. Плоскирів знову переходить до Польщі, і повертається у володіння родини Замойських. Плоскирівське староство виявилося повністю спустошеним, у зв'язку з чим Замойські переселяють сюди селян із польської Мазовії й мазурського Поозер'я. Так у Плоскирові та навколишніх селах (Гречана, Заріччя, Шаровечка) з'явилися «мазури».
Після того як Плоскирівський староста Томаш-Юзеф Замойський помер (1725 рік), його вдова, Антоніна із родини Загоровських, вирішила передати свої права на Плоскирівську державу племінникові — волинському стольникові Міхалові-Гієроніму Чацькому. За недовгий період урядування Чацького в історії Плоскирівської королівщини позначився конфліктами, пов’язаними зі злочинним вирубуванням Меджибізьких лісів. Тоді Міхал-Здислав Замойський (син Марцина Замойського та Анни з Ґнінських), вирішив позиватись до Міхала Чацького, щоб він повернути маєтки Замойської ординації і ті 900 родин, котрі свого часу переселилися до цієї королівщини. Урешті-решт справа закінчилась тим що волинський стольник визнав за краще поступитися усім староством на користь Замойських, аніж витрачатись на судову тяганину.

10 червня 1919 року у Проскурові було заарештовано Петра Болбочана за підозрою в намірах заколоту. В роки Громадянської війни 1917-20 років, коли точилася боротьба за створення Української Народної Республіки (УНР) і Проскурів перебував у центрі цих подій. У будинку № 38 (нині вулиця Героїв Майдану) розміщувався штаб Запорізького корпусу армії УНР. Командував корпусом палкий прихильник української державності, визначний воєначальник, полковник армії УНР Петро Болбочан. Але, за не порозумінням та за збігом обставин він потрапив у немилість до Головного Отамана Симона Петлюри. Саме в цьому будинку, 10 червня 1919 року Болбочана було заарештовано за підозрою в намірах заколоту. Скороспілий військово-польовий суд виніс йому смертний вирок та 28 червня 1919 року, полковника розстріляли. На сьогодні ім’я Петра Болбочана реабілітовано історією, і на будинку №38 в 2007 році встановили пам’ятну дошку з історичною довідкою про будинок, в якій згадується ім'я легендарного українського полковника.

У 1919 році 10 червня до Кам’янця-Подільського прибув голова Директорії Української Народної Республіки Симон Петлюра. Це був його перший візит після взяття Камянця-Подільського (3 червня 1919 року) військами УНР. На наступного дня на його честь відбувся обід на якому були присутні члени Директорії, міністри, представники місцевої влади та громадськості. У своїй промові голова Директорії відзначив, що він бачить Україну тільки демократичною державою, і висловився за твердість влади та прозорість політики.

10 червня 2015 року президент вручив державну нагороду рідним захисника Донецького аеропорту Івана Зубкова. Зірку Героя України прийняли батьки і дружина Івана Зубкова. Він був заступником командира роти вогневої підтримки по роботі з особовим складом окремого аеромобільного батальйону 95 окремої аеромобільної бригади високомобільних десантних військ Збройних Сил України. Загалом серед тих, хто віддав життя при обороні летовища, - семеро наших земляків.

Минулого року 10 червня Хмельницька обласна станція переливання крові отримала від американських партнерів спецавтомобіль для автономного забору донорської крові.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую