ye-logo.v1.2
21 Листопада, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 15 червня

Юна МІТРАШКО Історія 1022
Цього дня у 2011 році на майдані Незалежності у Хмельницькому розпочали роботи по встановленню нової скульптури «Віри. Надії. Любові»
Цього дня у 2011 році на майдані Незалежності у Хмельницькому розпочали роботи по встановленню нової скульптури «Віри. Надії. Любові». Фото: з архіву

Про події краю, які стали історією.

15 червня 1839 року російський імператор Микола І підтвердив вердикт братам Шапіро зі Славути, написавши «Быть по сему». Перша стаття вироку говорила: «Шмуль Аба Шапіро та Пінхас Шапіро, по відношенню їх до вбивства Лазаря, внаслідок недостатніх доказів, повинні бути залишені під сильною підозрою, також і за друк ними єврейських книг з недозволеними та незаконними посланнями, а також за підкуп чиновників засуджуються до покарання 1300 ударами шомполом кожен, позбавленню всіх прав і на довічне виселенням у Сибір». Так закінчилась справа з багатьма невідомими, яка тривала майже п'ять років. У підсумку типографії Шапіро в Славуті були закриті, а також десятків інших єврейських типографій. Тривалий час єврейські книги друкувалися лише у Вільно (Литва).
Історики припускають що ця справа мала місце через конкуренцію. В той час друкарня єврейської родини Шапіро була однією з найбільших і найпопулярніших в імперії. Засновник друкарні, раббі Моше Шапіро, син знаменитого цадика (взірець побожності) раббі Пинхаса з Корця, почав друкувати в Славуті єврейські книги в 1792 році. Дозвіл отримав від правителя міста польського графа Євстафія Сангушки. Коли в двадцяті роки 19 століття Моше передав друкарню синам Шмуелю-Абе і Пінхасу, це було успішне підприємство з власною паперовою фабрикою і палітурною майстернею. Видання славутської друкарні славилися навіть в Європі. Існує легенда, що перед набором особливо важливих релігійних текстів брати Шапіро занурювали шрифти в мікву - басейн для ритуальних обмивань. Друкарня грала в Славуті виконувала першорядну економічну роль - мало не все єврейське населення містечка і помітна частина християн були зайняті в друкарні, на паперовій фабриці або в палітурному цеху Шапіро. Та як це часто буває, в успішного комерційного підприємства були недоброзичливці і відкриті вороги, і першими серед них були конкуренти. Тоді в Росії одночасно існувало до двох десятків єврейських друкарень. Більшість з них були невеликими підприємствами. Єдиною великою друкарнею, здатної скласти конкуренцію Шапіро, була друкарня Менахема Мана Ромма і Симхи Зімеля в Вільно.

Цього дня у 2011 році на майдані Незалежності у Хмельницькому розпочали підготовку фундаменту для нової скульптури «Віри. Надії. Любові». Її готувались встановити 24 серпня. Того ж дня Хмельницька міська рада затвердила зміни та доповнення до бюджету, завдяки яким виділили півтора мільйона гривень на цю монументальну споруду.

15 червня 2017 року від поранень під час бойових дій на Сході помер Євгеній Сарнавський, позивний «Юджин». Родом з Кам'янця-Подільського, чоловік був командиром інженерно-саперної роти 72-ї окремої механізованої бригади.

Минулого року 15 червня у Хмельницькому відбулася презентація збірки поезій Наталі Поліщук «Час квітів».

Наталя Поліщук в обласному літературному музеї прензтувала нову збірку поезій. Фото: Миколи Шафінського

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую