ye-logo.v1.2
16 Жовтня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 22 вересня

Юна МІТРАШКО Історія 580
22 вересня, Хмельницька область відзначає 82 від дня створення
22 вересня, Хмельницька область відзначає 82 від дня створення. Фото: з архіву

Про події краю, які стали історією.

22 вересня 1699 року Турецький комендант Кам’янця-Подільського передав місто польським комісарам. Згідно з умовами Карловецької мирної угоди Поділля було знову увійшло до складу Польщі, цим самим завершилося 27-річне панування турків (1672—1699 роки). Після османського панування населення міста скоротилося майже в 10 разів: із 700 будинків лише в 100 жили люди. Також під час окупації турки здійснили чимало відбудовчих робіт, але головним чином на фортифікаціях. Водночас вони довели місто до небаченої руйнації. Особливо постраждали християнські святині і житлова забудова. Османи перетворили усі костели Кам‘янця на мусульманські мечеті, а православні храми віддали в користування католикам, що викликало протести українського населення міста. Під владою Польщі місто і частина Поділля перебували довгий час, а у 1793 році перейшли під владу Російської імперії.

22 вересня, Хмельницька область відзначає 82 від дня створення. У 1937 році була утворена Кам'янець-Подільська область (з 1954 року – Хмельницька) із центром у Кам'янецьПодільському. При цьому ліквідовано прикордонні округи, утворено 36 районів. Міста Кам'янець-Подільський, Проскурів та Шепетівка отримали статус міст обласного підпорядкування. Утворення нової області збіглося з репресіями радянської тоталітарної системи. з вересня по грудень 1937 року було заарештовано понад 2 тисячі осіб новоутвореної області, серед яких в основному керівники підприємств, голови сільрад, інтелігенція, селяни. Репресивні акції проти населення Хмельниччини мали певну особливість в порівнянні з іншими регіонами країни. Найголовніше з них було те, що вони, як правило, проводились під гаслами "чистки прикордонної смуги", оскільки до 1940 року область була прикордонною. Всього за роки "сталінських репресій" в Проскурові було розстріляно понад 12 тисяч проскурівчан та мешканців Проскурівського округу. Майже всі ці люди були реабілітовані. У роки нацистської окупації територія області насильно ввели до складу райхскомісаріату Україна, його Генеральної округи Волинь-Поділля, яка виникла на базі кількох довоєнних українських областей і частини Білорусі. 15 березня 1941 року центр області перенести з Кам’янця-Подільского до Проскурова, який був більш населеним, зберігши за областю первісну назву — Кам’янець-Подільська. А вже від 1954 року це Хмельницька область.

22 вересня 2011 року у Хмельницькому відкрили монумент «Віри. Надії. Любові», авторам якої є скульптори Микола та Богдан Мазури. Відкриттю ж споруди передувала святкова кавалькада, в якій взяли участь представники усіх районів області та міст обласного підпорядкування. Заходи відбулися з нагоди  74 річниці створення області.

 

Підписатися на канал "Є" в Youtube

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую