ye-logo.v1.2

У Чорному Острові увіковічнили пам'ять генерала-хорунжого армії УНР

Історія 2640
У селищі Чорний Острів встановили пам
У селищі Чорний Острів встановили пам'ятний знак «Борцям за волю України». Фото: автора

На честь сторіччя бою війська УНР з більшовиками під Чорним Островом встановили пам’ятний знак.

Сьогодні, 6 липня, виповнюється сто років з дня битви під Чорним Островом між вояками УНР та більшовиками, яка закінчилася перемогою українців. З нагоди річниці у селищі встановили меморіал, в якому увіковічнили пам’ять полковника Євгена Мишковського. Саме за цей бій головнокомандувач українського війська Симон Петлюра удостоїв його звання генерала-хорунжого армії УНР. Однак для Мишковського героїчна сутичка стала останньою. У бою він був важкопоранений і за кілька днів помер у шпиталі.

Пам’ятний знак на честь вояків УНР у вигляді двох гранітних каменів з мармуровою таблицею встановили на місці, де смертельно поранили Євгена Мишковського. Поруч на стіні зобразили потяг, у якому пересувався штаб УНР сто років тому, на землі встановили шматок залізничної колії. Тоді червоноармійці підірвали залізничну колію перед переправою до станції Чорний Острів. Внаслідок цього неподалік селища затонули шість вагонів.

Поруч із меморіалом встановили шматок залізничної колії та нанесли зображення потягу.
На відкритті пам'ятника були чинні військові та реконструктори воїнів доби УНР.
Урочистості відбулися у день річниці бою.
Окрім громадськості, на відкриття завітали представники Інституту національної пам’яті
Меморіал освятили священники різних конфесій.
Люди несли квіти до нового пам'ятного знаку.

Сьогодні відбулося урочисте відкриття меморіальної композиції. За словами Чорноострівського селищного голови Михайла Дзіся, реалізували все за два тижні. На місці встановленого пам’ятного знака ще нещодавно була занедбана ділянка поруч з дорогою державного значення. На будівництво комплексу витратили близько шести тисяч гривень, кошти на нього виділили меценати.

«Ми вивчали бій, який відбувся в Чорному острові 6 липня 1920 року. Знайшли карту того бою. Виявилося, що посередині греблі було поранено Мишковського. Його поранили в коліно, потім він встав і його поранили в плече. Йому довелося з греблі повзти до дороги. Своєю відданістю учасники бою внесли свій вклад у боротьбу УНР з більшовиками. Щоб увіковічнити їхній подвиг, прояв патріотизму, ми вирішили створити цей пам’ятний знак», - сказав Михайло Семенович.

За словами керівника Центрального територіального відділу Українського інституту національної пам’яті, військового історика Богдана Галайка, можна навести паралелі із сьогоденням і подіями того часу й побачити певну аналогію. Тому подібні заходи потрібні, щоб відновлювати національну пам'ять.

«Сьогодні продовжується російсько-українська війна. Ворог у нас той самий. Як і сто років тому, їхні імперські апетити залишаються такими ж самими. І ці їхні амбіції ми можемо зупинити тільки рішучим протинаступом. Так, як це робив полковник Євген Мишковський і його бойові побратими сто років тому. Це була насправді невелика когорта людей, які були віддані своїй ідеї і своїм переконанням. Вони чітко знали, що мають відстоювати незалежну, самостійну, соборну державу. Постаті Євгена Мишковського і його бойових соратників нагадують сьогоднішні часи. Він був кадровий офіцер російської імператорської армії, але пам’ятаючи своє українське коріння, козацьке походження, яке прищеплювала мама змалечку, добре знав, якою має бути рідна земля і яким має бути її майбутнє», - сказав Богдан Галайко.

Довідково: На початку 1920 року головний отаман Симон Петлюра та Генеральний штаб армії УНР розташувалися у Проскурові. 5 липня кіннота Будьонного прорвала фронт і виникла загроза оточення Проскурова. Полковник Євген Мишковський наказав евакуювати штаб армії. Потягу головного отамана вдалося пощастило проскочити через найбільш загрозливий Чорний Острів. Сам полковник залишив Проскурів в останньому ешелоні. 6 липня 1920 року під Чорним островом більшовицька кіннота Будьонного несподівано атакувала потяг, в якому перебував штаб армії УНР. І, здавалося б, у безвихідній ситуації начальник штабу української армії Євген Мишковський повів штабних старшин в атаку. У цьому переможному бою Євгена Мишковського було смертельно поранено. Він помер 9 липня. Похований у Тернополі на Микулинецькому кладовищі. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую