ye-logo.v1.2

Що залишили по собі турки в Кам’янці-Подільському: перші кав’ярні в Україні

Туризм 11993

Перші кав’ярні з’явилися в місті раніше ніж у Львові, та навіть раніше, ніж у Відні…

Сайт «Є» продовжує розповідати про те, які наслідки мав для Кам’янця період турецького панування у 1672 – 1699 роках, та які пам’ятки того періоду збереглися в місті. Раніше ми розповіли про завоювання міста османами та Турецький бастіон – пам’ятку, що має прямий стосунок до турків-османів. А нині мова піде про кав’ярні.

Ще донедавна Кам’янець-Подільський не асоціювали з кавою. Та археологи довели, що перші кав’ярні з’явилися тут якраз в період турецького панування, коли Кам’янець був провінцією Османської імперії. А це раніше ніж у Львові, та навіть раніше, ніж у Відні… Про це сайту «Є» розповів Ігор Старенький, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.

«Якщо брати з історичної точки зору, то справді, кавовою столицею України має вважатися все ж не Львів, а Кам’янець-Подільський. Що ж до найдавніших кав’ярень Європи, то, звісно, були й раніші: зокрема у Венеції, Римі, Лондоні… Але ми можемо говорити про те, що кав’ярні в Кам’янці - одні з найраніших в Європі і точно найдавніші в Україні», - розповідає Ігор Старенький.

Звідки така інформація, запитаєте?

«Ми маємо податковий реєстр османів 1681-1682 років, в якому чітко зазначається, що на той час в Кам’янці функціонувало 10 кав’ярeнь. До прикладу перша Львівська кав’ярня була відкрита через 126 років, тобто значно пізніше. Довгий час ми мали документальні згадки про це, але не було, власне, археологічного матеріалу, який доводив їхнє існування», - каже науковець.

Та декілька років тому археологи Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічні експедиції здійснили справжнє відкриття - під час археологічних досліджень виявили кав’ярню османського періоду. Це було неочікувано, тож відкриття стало сенсацією не лише для Кам’янця чи України, для загалом Європи. Оскільки саме тут, поруч з площею Польський ринок, вдалося дослідити одну з найбільш ранніх кав’ярень на території Європи.

«Про те, що це кав’ярня, свідчили різноманітні знахідки. Зокрема, тут було виявлено понад тисячу керамічних люльок. Це найбільша на сьогоднішній день колекція з одного розкопу на теренах України. Друге, звісно ж, що вказувало на кав’ярню, - наявність кавових чашечок. Вони були китайського, турецького та перського походження. Їх під час цих досліджень також зібрана велика колекція. А ще було знайдено багато османських монет. Це і монети Сулеймaна ІІ мангіри - мідні монети константинопольської чеканки, і османські пара Мехмеда IV - срібні монети, котрі ще називають медіні. Вони чеканилися на території Єгипту. Саме в цих монетах отримували зарплатню яничари. Чому? Їх виготовляли зі срібла високої проби. А яничари відмовлялися брати платню низькопробними монетами, які чеканилися у Стамбулі. І після спроб видати їм зарплатню іншими монетами, піднімали бунти. Тож те, що під час розкопок було знайдено достатньо багато таких срібних монет, свідчить, що основними відвідувачами кав’ярні були саме яничари. Загалом, значну частину своєї зарплатні вони витрачали саме на каву», - розповідає Ігор Старенький.

Поряд, де були знайдені залишки кав’ярні, археологи також розкопали найстарішу в місті та одну з найдавніших на теренах України бруківку. Це мощення площі Польський ринок 1760-х років.

Власне, поряд на площі, де були знайдені залишки кав’ярні, археологи також розкопали найстарішу в місті та одну з найдавніших на теренах України бруківку. Це мощення площі Польський ринок 1760-х років. На сьогодні воно законсервоване та доступне для огляду під скляною пірамідою.

Сама кав’ярня, зазначає Ігор Старенький, була розташована дещо східніше. Усі знахідки передали до музею-заповідника, а сам розкоп закрили. І, можливо, колись тут також зроблять павільйони, щоб відкрити цей комплекс кав’ярні для огляду.

Пізніше, під час досліджень в Кам’янці, археологи знову ж таки знаходили турецький матеріал, фрагменти чашечок та османські монети. Наприклад, було знайдено майже цілу кавову перську чашечку з коричневою поливою і зображенням хризантеми.

Чи збереглась кавова традиція після того, як турки пішли з Кам’янця?

«В таких масштабах, вона, звичайно, не збереглась. Каву, звісно, пили, проте такого типу закладів як кав’ярні, вже не було. Фактично, ми можемо говорити про те, що з відходом турків втрачається і традиція пиття кави, хоча на побутовому рівні вона ще зберігалася. Та ось такий тип закладів як кав’ярні – відійшов», - каже Ігор Старенький.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую