ye-logo.v1.2

3 січня: історія, події та факти

Історія 775
У цей день свою роботу розпочав Хмельницький радіотехнічний завод, нині державне підприємство «Новатор»
У цей день свою роботу розпочав Хмельницький радіотехнічний завод, нині державне підприємство «Новатор». Фото: з архіву

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

3 січня – вважають днем народження соломинки для коктейлів. Саме в цей день 1888 року у Вашингтоні отримали патент на соломинку для коктейлів. Тоді соломинки виготовляли з паперу. Зараз щорічно виготовляється мільярди соломинок для коктейлів та різноманітних напоїв, а першу штучну соломинку для коктейля придумав Марвін Стоун, власник фабрики по виробництву паперових сигаретних мундштуків. Лушпиння від справжньої соломини, які тоді використовували для коктейлів, дратувало його, тому, взявши смужку паперу, Стоун змастив її край клеєм, накрутив «гвинтом» на олівець, а потім зняв отриману трубочку. 3 січня 1888 року у Вашингтоні Стоун запатентував соломинку для коктейля.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1521 рік - Папа Римський Лев Х відлучив від римо-католицької церкви релігійного реформатора Мартіна Лютера за публікацію 95 тез про фінансові зловживання в церкві.

1919 рік - Українська Національна Рада в Києві схвалила постанову про з'єднання Західно-Української Народної Республіки з Українською Народною Республікою.

1924 рік - через два роки після виявлення поховання єгипетського фараона Тутанхамона британська експедиція знайшла головний скарб гробниці - кам’яний саркофаг фараона. Коли саркофаг відкрили, всередині виявилася золота труна з мумією Тутанхамона.

1957 рік - після 11 років розробок компанія Hamilton Watch представила перший у світі електронний годинник.

Цього дня народилися

106 рік до нової ери - Марк Туллій Цицерон, римський оратор, філософ і політичний діяч.

1892 рік - Джон Толкін, видатний англійський письменник, один із фундаторів жанрового різновиду фантастики - фентезі. Автор роману «Володар Перснів».

1895 рік - Борис Лятошинський, український композитор, диригент і педагог, вважається одним з основоположників модерного напрямку в українській музиці.

Цей день в історії Хмельниччини

В 1699 році сейм Речі Посполитої прийняв рішення про ліквідацію козацтва на підпольській Україні. 1702 року представники української шляхти, козаків, міщан та духівництва ухвалили на нараді у Фастові підняти антипольське повстання. У червні того ж року воно розпочалося збройними виступами на Поділлі та Брацлавщині й невдовзі охопило Київщину і Волинь. У січні 1703 року під Летичевом відбувся бій повстанців, які приєдналися до загонів Самійла Самуся зі шляхетськими військами. Коронне військо захопило Летичів, Бар, Вінницю, Новокостянтинів, Меджибіж, Хмільник. Поблизу Старокостянтинова каральне військо зустрів значний загін козаків і повсталих селян на чолі з Самусем. У жорстокому бою повстанці зазнали великих втрат і відступили. В січні-лютому 1703 року повстання на Поділлі було жорстоко придушене.

У цей день 3 січня 1966 року, свою роботу розпочав Хмельницький радіотехнічний завод, нині державне підприємство «Новатор», яке входить у перелік підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки України. Постанову «Про створення Хмельницького заводу «Радіоприлад» Рада народного господарства прийняла двома роками раніше - 6 січня 1964року. На той час це підприємство військово-промислового комплексу було найбільшим підприємством міста.

Протягом усієї діяльності заводу, як складової частини всесоюзного виробничого комплексу, його база використовувалась як експериментальна - для обробки найновіших видів радіоелектронної та радіолокаційної техніки. Деякі вироби виготовлялись в єдиному екземплярі або невеликими серіями.

Наприкінці 80-х років минулого століття через спад обсягів спецзамовлень на оборонну продукцію на підприємстві було відпрацьовано програму «Конверсія», яка передбачала освоєння низки радіотехнічних виробів невійськового призначення. Зокрема, для цивільної авіації, а також побутових, енергоощадний, лікувальних та діагностичних приладів.

Наразі на «Новаторі» хочуть виробляти апарати штучної вентиляції легень за швейцарською технологією. Для їх створення буде використана технологія, розроблена Швейцарським федеральним технологічним інститутом. Відповідний меморандум між урядами України та Швейцарії щодо спільного проєкту «Створення бюджетного апарату штучної вентиляції легень у відповідь на виклики COVID-19» підписали 3 грудня 2020 року.

Раніше керівництво ДП «Новатор» озвучувало плани виробляти власні апарати штучної вентиляції легень. Навесні 2020 року директор Олексій Свістунов продемонстрував неінвазивний апарат ШВЛ, який став власною розробкою державного підприємства.

В січні 1990 року у Гвардійському (колишній Фельштин) парафії повернули костел святого Войцеха. 25 червня 1994 року єпископ Кам'янець-Подільської дієцезії Ян Ольшанський наново освятив храм. У цьому ж 1994 році відзначили 400-ліття фельштинської парафії. На сьогоднішній день споруда відреставрована у своєму первісному вигляді. Храм приваблює туристів пишнотою та розкішшю архітектурного мистецтва.

В січні 1990 року у Гвардійському (колишній Фельштин) парафії повернули костел святого Войцеха. Фото: з архіву

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую