Гаряча тема:
- Війна
Зйомки кіно в Кам'янці-Подільському та перше народження від сурогатної матері - 4 січня в історії
Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.
Сьогодні, 4 січня, у світі відзначають Всесвітній день азбуки Брайля. У грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН постановила, що щорічно це день відзначатимуть саме 4 січня з метою підвищення обізнаності про значення азбуки для реалізації прав слабозорих людей.
Шрифт Брайля - це рельєфно-крапковий шрифт для написання і читання людьми з порушенням зору, розроблений французом Луї Брайлем. В основі шрифту лежить комбінація шести крапок. Для нього Брайль використав порядок букв латинського алфавіту.
Луї Брайль був французьким тифлопедагогом. Осліп у 3-річному віці. У 1829 році розробив шрифт для незрячих, що нині використовується в усьому світі.
Першою книгою, котра була надрукована за системою Брайля, стала «Історія Франції» (1837 рік). Крім букв і цифр, Брайль на основі тих же принципів розробив написання нот. Адже сам був талановитим музикантом та викладав музику для сліпих.
Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні
1493 рік - Христофор Колумб почав шлях з Америки в Європу під час свого першого плавання. Відкривши Америку, він попрямував назад до Іспанії. Із трьох кораблів у його розпорядженні залишився найменший – «Нінья».
1912 рік - Місяць опинився на найкоротшій відстані від Землі в XX сторіччі (348 249 кілометрів).
1919 рік - Рада Східної Галичини прийняла рішення про приєднання до України.
1985 рік - в одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у Кім Коттон - першої у світі сурогатної матері.
2004 рік - американський марсохід «Спіріт» здійснив посадку на Марсі й передав перші фотознімки
Цього дня народилися
1643 рік - Ісак Ньютон, визначний англійський фізик, математик і астроном.
1785 рік - Якоб Грімм, німецький філолог, один із братів, відомих обробкою та публікацією казок із німецького фольклору.
Цей день в історії Хмельниччини
103 роки тому були зроблені перші кроки для заснування Кам'янець-Подільського державного університету. 4 січня 1918 року Кам’янець-Подільська міська дума заслухала пропозицію Олександра Павловича Шульмінського про заснування в місті університету. Її підтримали майже одноголосно. Того ж дня обрали спеціальну делегацію для поїздки до столиці, щоб звернутися до Української Центральної Ради з проханням відкрити у місті філію університету Святого Володимира.
Щоб зацікавити Генеральне секретарство народної освіти УНР ініціювали виділення з міських коштів позики в розмірі 1 мільйон карбованців для облаштування закладу. Головними аргументами стало те, що Кам'янець є давнім історичним містом, який відіграє важливу роль в культурному житті регіону і вчені вищого навчального закладу зможуть взятися за систематичне дослідження природних багатств і культури Поділля, що становить загальнонаціональне завдання.
В той час у місті було вісім середніх навчальних закладів. Ініціатори проекту вважали що, випускники маючи змогу отримати вищу освіту за місцем проживання або неподалік від дому, будуть залишатись і розвивати регіон. І так, згодом місто отримає «кілька десятків люда з найвищою інтелектуальністю, кілька сот молоді інтелігентної, енергійної, що підвищило б його цивілізований рівень».
Попри зміни влади та інші політичні процеси того часу історія університету все ж почала свій відлік. У серпні 1918 року гетьман України Павло Скоропадський підписав Закон про заснування Кам'янець-Подільського державного українського університету. Першим ректором університету було обрано відомого вченого-мовознавця, професора Івана Огієнка.
103 роки тому були зроблені перші кроки для заснування Кам'янець-Подільського державного університету. На фото відкриття закладу 22 жовтня 1918 року. Фото: library.kpnu.edu.ua
У 1965 році 4 січня Указом Президії Верховної Ради УРСР внесено зміни в адміністративне районування України. На Хмельниччині було створено 16 районів: Білогірський, Волочиський, Городоцький, Деражнянський, Дунаєвецький, Ізяславський, Кам'янець-Подільський, Красилівський, Летичівський, Новоушицький, Славутський, Старокостянтинівський, Хмельницький, Чемеровецький, Шепетівський, Ярмолинецький. Місто Дунаївці віднесене до міст районного підпорядкування. Міста Хмельницький, Кам'янець-Подільський і Шепетівку залишили містами обласного підпорядкування.
Потім від 8 грудня 1966 року було утворено в Україні ще 81 новий район у тому числі по Хмельницькій області: Віньковецький, Полонський, Старосинявський, Теофіпольський.
Від того часу і аж до 2020 року до складу Хмельницької області входило 20 районів. Внаслідок реформи їх було ліквідовано, а область поділено на три райони: Кам’янець-Подільський, Хмельницький та Шепетівський.
У 2020 році Хмельниччину поділили на три райони.
А в 2020 році в цей день сайт «Є» писав про те, що у Кам’янці-Подільському знімали епізоди до історичного детективу «Максим Оса». Зйомки тривали декілька днів і проводилися на території Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець».
Зокрема, знімали на території пам’ятки архітектури XVI-XVIII століть Руська брама. Тут, внутрішньому дворі, який має назву барбакан, було створено екстер’єр замку князя Пшелуцького.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: