ye-logo.v1.2

Зйомки кіно в Кам'янці-Подільському та перше народження від сурогатної матері - 4 січня в історії

Історія 3643
2020 року в Кам
2020 року в Кам'янці-Подільському знімали історичний історичний детектив «Максим Оса». Фото: надане Національним історико-архітектурним заповідноком «Кам'янець»

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 4 січня, у світі відзначають Всесвітній день азбуки Брайля. У грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН постановила, що щорічно це день відзначатимуть саме 4 січня з метою підвищення обізнаності про значення азбуки для реалізації прав слабозорих людей.

Шрифт Брайля - це рельєфно-крапковий шрифт для написання і читання людьми з порушенням зору, розроблений французом Луї Брайлем. В основі шрифту лежить комбінація шести крапок. Для нього Брайль використав порядок букв латинського алфавіту.

Луї Брайль був французьким тифлопедагогом. Осліп у 3-річному віці. У 1829 році розробив шрифт для незрячих, що нині використовується в усьому світі.

Першою книгою, котра була надрукована за системою Брайля, стала «Історія Франції» (1837 рік). Крім букв і цифр, Брайль на основі тих же принципів розробив написання нот. Адже сам був талановитим музикантом та викладав музику для сліпих.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1493 рік - Христофор Колумб почав шлях з Америки в Європу під час свого першого плавання. Відкривши Америку, він попрямував назад до Іспанії. Із трьох кораблів у його розпорядженні залишився найменший – «Нінья».

1912 рік - Місяць опинився на найкоротшій відстані від Землі в XX сторіччі (348 249 кілометрів).

1919 рік - Рада Східної Галичини прийняла рішення про приєднання до України.

1985 рік - в одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у Кім Коттон - першої у світі сурогатної матері.

2004 рік - американський марсохід «Спіріт» здійснив посадку на Марсі й передав перші фотознімки

Цього дня народилися

1643 рік - Ісак Ньютон, визначний англійський фізик, математик і астроном.

1785 рік - Якоб Грімм, німецький філолог, один із братів, відомих обробкою та публікацією казок із німецького фольклору.

Цей день в історії Хмельниччини

103 роки тому були зроблені перші кроки для заснування Кам'янець-Подільського державного університету. 4 січня 1918 року Кам’янець-Подільська міська дума заслухала пропозицію Олександра Павловича Шульмінського про заснування в місті університету. Її підтримали майже одноголосно. Того ж дня обрали спеціальну делегацію для поїздки до столиці, щоб звернутися до Української Центральної Ради з проханням відкрити у місті філію університету Святого Володимира.

Щоб зацікавити Генеральне секретарство народної освіти УНР ініціювали виділення з міських коштів позики в розмірі 1 мільйон карбованців для облаштування закладу. Головними аргументами стало те, що Кам'янець є давнім історичним містом, який відіграє важливу роль в культурному житті регіону і вчені вищого навчального закладу зможуть взятися за систематичне дослідження природних багатств і культури Поділля, що становить загальнонаціональне завдання.

В той час у місті було вісім середніх навчальних закладів. Ініціатори проекту вважали що, випускники маючи змогу отримати вищу освіту за місцем проживання або неподалік від дому, будуть залишатись і розвивати регіон. І так, згодом місто отримає «кілька десятків люда з найвищою інтелектуальністю, кілька сот молоді інтелігентної, енергійної, що підвищило б його цивілізований рівень».

Попри зміни влади та інші політичні процеси того часу історія університету все ж почала свій відлік. У серпні 1918 року гетьман України Павло Скоропадський підписав Закон про заснування Кам'янець-Подільського державного українського університету. Першим ректором університету було обрано відомого вченого-мовознавця, професора Івана Огієнка.

103 роки тому були зроблені перші кроки для заснування Кам'янець-Подільського державного університету. На фото відкриття закладу 22 жовтня 1918 року. Фото: library.kpnu.edu.ua

У 1965 році 4 січня Указом Президії Верховної Ради УРСР внесено зміни в адміністративне районування України. На Хмельниччині було створено 16 районів: Білогірський, Волочиський, Городоцький, Деражнянський, Дунаєвецький, Ізяславський, Кам'янець-Подільський, Красилівський, Летичівський, Новоушицький, Славутський, Старокостянтинівський, Хмельницький, Чемеровецький, Шепетівський, Ярмолинецький. Місто Дунаївці віднесене до міст районного підпорядкування. Міста Хмельницький, Кам'янець-Подільський і Шепетівку залишили містами обласного підпорядкування.

Потім від 8 грудня 1966 року було утворено в Україні ще 81 новий район у тому числі по Хмельницькій області: Віньковецький, Полонський, Старосинявський, Теофіпольський.

Від того часу і аж до 2020 року до складу Хмельницької області входило 20 районів. Внаслідок реформи їх було ліквідовано, а область поділено на три райони: Кам’янець-Подільський, Хмельницький та Шепетівський.

У 2020 році Хмельниччину поділили на три райони.

А в 2020 році в цей день сайт «Є» писав про те, що у Кам’янці-Подільському знімали епізоди до історичного детективу «Максим Оса». Зйомки тривали декілька днів і проводилися на території Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець».

Зокрема, знімали на території пам’ятки архітектури XVI-XVIII століть Руська брама. Тут, внутрішньому дворі, який має назву барбакан, було створено екстер’єр замку князя Пшелуцького.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую