ye-logo.v1.2

Святвечір та повернення реліквії до храму в Красилові - 6 січня в історії

Історія 3218
Напередодні або й у перший день Різдва звечора починали колядувати. На Східному Поділлі переважали обходи із зіркою
Напередодні або й у перший день Різдва звечора починали колядувати. На Східному Поділлі переважали обходи із зіркою. Фото: з архіву Сергія Єсюніна

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні в Україні відзначають Святвечір — вечір напередодні Різдва Христового, яке за юліанським календарем святкують 7 січня. У цей час збирається уся родина. Наприклад, на Поділлі заведено починати вечеряти після того, як зійде перша зоря. На столі має бути дванадцять страв. Але найголовнішою є кутя.

До речі, у 2021 році  подільську кутю внесли до енциклопедії української гастрономічної спадщини.

Про традиції відзначення Святвечора на Поділлі початку минулого століття згадує історик та краєзнавець Сергій Єсюнін: «Вечеряти починали з куті. Поклавши в рукавицю гроші, господиня несла кутю на покуть, а діти під час цієї ходи завзято мекали, мукали, іржали, квоктали, крякали: щоб уся свійська живність плодилася, щоб курчата й каченята водилися. Перша ложка куті була для бджіл. Її кидали до стелі, щоб рої велися. Друга — для самого морозу, щоб він не чинив збитків, не морозив посівів. До того ж серед подолян широко побутувало повір'я, що душі померлих родичів беруть участь у святковій трапезі, їх обов’язково згадували добрим словом. Також для них після вечері залишали рештки їжі на столі. На ніч усі члени родини клали свої ложки у горщик з кутею. Це робилося для того, щоб святої каші могли поїсти предки».

Натоміть християни, які живуть за григоріанським і новоюліанським календарями, 6 січня відзначають інше свято — Богоявлення. Воно присвячене хрещенню Ісуса Христа у річці Йордан, у якій Христос об’являє себе людям як Месію та Спасителя.

Цей день в історії Хмельниччини

6 січня 2015 року поблизу села Нікішине Донецької області в бою від кулі снайпера загинув Петро Бойко з Ярмолинецького району.

6 січня 2017 року сайт «Є» писав про те, що до католицького храму в Красилові повернули відреставровану чашу, яка зникла майже 100 років тому.

Коли у 1921 році на подвір’ї храму більшовики вбили римо-католицького священника Казимира Мазура та зачинили святиню, парафіяни заховали у своїх домівках найбільш цінні речі, врятовані з храму. І лише кілька років тому, граючись на горищі своєї померлої бабусі, хлопчик Сергій Мазуркевич знайшов дивний пакунок з церковною чашею. Вона була дуже брудна та запилена. Знайдену реліквію принесли до храму.

6 січня 2017 року сайт «Є» писав про те, що до католицького храму в Красилові повернули відреставровану чашу, яка зникла майже 100 років тому.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1845 рік — у Переяславі в маєтку свого друга Андрія Козачковського Тарас Григорович Шевченко закінчив написання «Заповіту». Раніше у різних списках і виданнях цей вірш мав різні назви: «Завіщаніє», «Заповіт», «Думка», «Остання воля». А з 1867 року за ним закріпилася назва «Заповіт».

1896 рік — у Парижі відбулася прем’єра німого короткометражного фільму «Прибуття потягу на вокзал Ла-Сьота», який є одною з перших у світі кінострічок, але чи не найвідомішою з них. Режисерами цього кіно стали брати Огюст і Луї Жан Люм’єри. Тривалість стрічки склала лише 50 секунд. Вона зображувала прибуття потяга на вокзал, але побачене спершу викликало паніку серед глядачів, адже вони не були до цього готовими.

2019 рік — Православна церква України отримала Томос про автокефалію. Напередодні у Стамбулі його підписав вселенський Патріарх Варфоломій.

Цього дня народилися

1412 рік — цей день вважається можливим днем народження Жанна Д’Арк (уроджена Дарк), національної героїні Франції.

1745 рік — Жак-Етьєн Монгольф’є, французький повітроплавець і винахідник повітряної кулі.

1833 рік — Степан Руданський, український поет, перекладач, громадський діяч, лікар. Він також вважається винахідником нового поетичного жанру в українській поезії — віршованої гуморески-співомовки.

1898 рік — Володимир Сосюра, український радянський письменник, поет-лірик.

1938 рік — Василь Стус, визначний український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, дисидент і політв’язень.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую