ye-logo.v1.2

17 січня: історія, події та факти

Історія 2922
17 січня 1861 року відбулися урочисті збори Товариства подільських лікарів. Саме цей триповерховий будинок із садом став місцем зустрічі лікарів
17 січня 1861 року відбулися урочисті збори Товариства подільських лікарів. Саме цей триповерховий будинок із садом став місцем зустрічі лікарів. Фото: з фейсбуку НІАЗ «Кам'янець».

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні відзначають Всесвітній день снігу. Для багатьох з нас сніг не є якоюсь дивиною. Ми його бачимо щороку взимку, хоча останнім часом він випадає все рідще, ходимо по ньому, не задумуючись що ж він собою представляє. Насправді ж є чимало фактів про сніг, які вас можуть здивувати. Інтернет-видання «Звідусіль» зібрало найцікавіші з них, а ми ділимося з вами.

Виявляється, більше половини жителів Землі жодного разу у своєму житті не бачили снігу. Вченим так і не вдалося знайти хоча б дві однакових сніжинки. Найбільша сніжинка, що була виявлена за всі часи, була в діаметрі 38 сантиметра. Один кубічний метр снігу містить в собі більше трьох мільйонів сніжинок. Сніжинки, що падають на поверхню води, створюють високочастотний звук, який люди не чують, але він є неприємним для риб.

Сніг відзеркалює до 90% сонячного світла. Він хрустить у нас під ногами через деформацію кристалів сніжинок. Високо в горах і в полярних районах сніг іноді буває червоного або рожевого відтінку через водорості, що мають назву сніжна хламідомонада. Такий сніг на смак нагадує кавун. Сніг є не лише на Землі, але і на Марсі, і на Титані, супутнику Сатурна. Правда, на Марсі сніг не з води, а з вуглекислоти, а на Титані – з метану.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1605 рік – уперше опублікований роман Мігеля Сервантеса «Дон Кіхот».
  • 1861 рік – американець Томас Креппер запатентував біде.
  • 1921 рік – у Відні створено Український вільний університет, який восени того ж року був переведений у Прагу.
  • 1966 рік – американський стратегічний бомбардувальник B-52 під час дозаправки в повітрі зіткнувся над Іспанією з літаком-заправником. В результаті катастрофи загинуло сім осіб, а бомбардувальник втратив чотири водневі бомби. Дві з них при ударі об землю розпалися, одна не постраждала, а четверта упала в море.
    У результаті американці вивезли з Іспанії півтори тисячі тонн заражених землі і помідорів, а пошуки четвертої бомби затяглися до квітня. Був великий міжнародний скандал з протестами проти розміщення на території Іспанії американських баз.
  • 1992 рік – група «Queen» випустила знаменитий сингл «The Show Must Go On».
  • 2001 рік – компанія «Monsanto» оголосила про початок польових випробувань першого на планеті генетично модифікованого сорту пшениці.

Цього дня народилися:

1706 року народився Бенджамін Франклін, визначний американський громадський і політичний діяч, учений, журналіст, винахідник; один із лідерів війни за незалежність США. Він єдиний із засновників, який скріпив своїм підписом усі три найважливіші історичні документи, що лежать в основі утворення Сполучених Штатів як незалежної держави: Декларацію незалежності США, Конституцію США та Версальський мирний договір 1783 року, що формально завершив війну за незалежність тринадцяти британських колоній у Північній Америці. Один з авторів американської Конституції (1787 року).

1813 року у Кам’янці-Подільському народився Сильвестр Гогоцький — філософ, історик філософії, представник київської духовно-академічної філософської школи, магістр богослов’я, доктор філософії та філології. Він навчався у Кам’янець-Подільському духовному училищі, закінчив Подільську семінарію та Київську духовну академію, у якій згодом (у 1841—1850 роках) викладав філософію. Гогоцький став автором першої вітчизняної філософської енциклопедії — чотиритомного «Философского лексикона» (1857–1873). Помер філософ 11 липня 1889 року.

1820 року народилася Анна (Енн) Бронте — англійська письменниця, одна з трьох сестер Бронте, авторка роману «Незнайомка з Вілдфел-Холу».

1907 року народився Григорій Китастий – український бандурист, композитор, диригент, громадський діяч на еміграції.

1942 року народився у США Мухаммед Алі — американський боксер-професіонал, який виступав у важкій ваговій категорії; один з найвідоміших боксерів в історії світового боксу. Помер 3 червня 2016 року.
Чемпіон XVII Літніх Олімпійських ігор 1960 року в напівважкій ваговій категорії, абсолютний чемпіон світу у важкій вазі.

Володар звання «Боксер року» і «Боксер десятиріччя» (1960-ті) за версією журналу The Ring; «Спортсмен року» за версією журналу Sports Illustrated (1974), був визнаний «спортсменом століття» за версією кількох спортивних видань. Його рекорди за кількістю переможених бійців за титул чемпіона світу у важкій вазі (21) і перемог в боях за об'єднаний титул незалежно від вагової категорії (14) не були побиті протягом 38 років. Після закінчення кар'єри був включений в Зал слави боксу (1987) і Міжнародний зал боксерської слави (1990).

Цей день в історії Хмельниччини

У 1859 році інтелігенція Камянця-Подільського створила перше на Поділлі науково-лікарське товариство. Лікарі збирались у відомого доктора медицини Олександра Кремера. Найбільш палким та активним пропагандистом створення лікарського товариства був доктор Андріян Баранецький, який мешкав у Ярмолинцях, а в 1858 році був одним із засновників Товариства польських лікарів в Парижі. Саме він опрацював проекти статуту та програми товариства.

За матеріалами Хмельницьких краєзнавчих студій, в грудні 1860 року губернатор затвердив статут Товариства. Хоча затверджений статут дещо відрізнявся від поданого проєкту та обмежував поле діяльності Товариства, але саме це стало прогресом у відносинах уряду і Товариства, легалізувало його діяльність. Тому 17 січня 1861 року з цієї нагоди відбулись урочисті збори Товариства подільських лікарів. Згідно зі статутом, Товариство переймалося стеженням за розвитком медичних наук і впровадженням їх досягнень у практику, вивченням і поліпшенням санітарно-гігієнічного стану Подільської губернії, створенням професійної бібліотеки та медико-краєзнавчого музею, наданням матеріальної допомоги лікарям, які втратили заробіток по старості або у зв’язку з погіршенням стану здоров’я, видавничою діяльністю для оприлюднення наукових і популярних праць. Товариство проіснувало до 1917 року, зосередивши свою роботу не лише на санітарно-гігієнічних та медичних питаннях, а й охопило краєзнавчу діяльність.

17 січня 1796 року за Кам'янцем-Подільським було закріплено статус губернського та повітового центру. Тут почали діяти губернська канцелярія, губернське правління, казенна палата, приказ громадської опіки, палати кримінального і совісного судів, губернський магістрат і губернська розправа.

У 1961 році 17 січня в Кам’янці-Подільському почали транслювати перші місцеві радіопередачі. У місті почала працювати районна редакція радіомовлення на громадських засадах. До її складу ввійшли місцеві журналісти, партійні працівники, спеціалісти промисловості та сільського господарства. У 1961 році, 27 січня про це повідомила газета «Радянська Україна», що видавалася в Києві. Загалом у Хмельницькій області тоді було створено п’ять редакцій радіомовлення.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую