ye-logo.v1.2

24 січня: історія, події факти

Історія 1338
24 січня 2015 року терористи обстріляли Маріуполь
24 січня 2015 року терористи обстріляли Маріуполь. Фото: theglobeandmail.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

24 січня 2015 року терористи обстріляли Маріуполь. В цей день відбулася серія обстрілів житлових кварталів міста Маріуполь із лівобережжя річки Кальміус. Перший обстріл відбувся близько 09:25 за київським часом. Було обстріляно житловий мікрорайон «Східний» та блокпост Збройних сил України в селищі Виноградне. У звіті спеціальної моніторингової місії ОБСЄ щодо теракту в Маріуполі зазначено, що місто було обстріляне бойовиками з території підконтрольній «ДНР» з установок «Град» та «Ураган. За даними ОБСЄ було три хвилі ракетних атак - в 9-15 (тривалість 35 секунд), 13-02 і 13-21 за місцевим часом.

За остаточною інформацією СБУ від 7 травня 2018 року, загинуло 29 людей, поранено 92 громадян, серед загиблих та поранених родини, діти, підлітки. В списку загиблих і військовослужбовець Дмитро Васильович Миколайчук 1993 року народження з села Ломачинці Віньковецького району.

Також 24 січня в Україні відзначають День зовнішньої розвідки. День установлений 22 листопада 2018 року президентом Петром Порошенком ураховуючи значний внесок співробітників розвідувальних органів України у справу забезпечення захисту національних інтересів України від зовнішніх загроз, а також життя, здоров'я її громадян та об'єктів державної власності за межами України, зміцнення обороноздатності держави, з метою відродження національної розвідувальної ідентичності та започаткування сучасних традицій вшанування звитяг зовнішньої розвідки України.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

41 рік - В результаті змови під час Палатинських ігор у Римі преторіанський воєнний трибун Кассій Херея убив 29-літнього імператора Гая Юлія Цезаря Германіка Калігулу з династії Юліїв-Клавдіїв, чотирилітнє правління якого відзначалось жорстокістю, садизмом, екстравагантністю та сексуальними збоченнями, завдяки яким Калігула увійшов в історію як божевільний тиран

1984 рік - У США в продажу по ціні 2495 доларів за штуку з'явились перші комп'ютери «Макінтош». Своєю появою «Макінтош» відкрив нову еру в комп'ютеризації завдяки досить вдалому графічному інтерфейсу і двом нововведенням - мишці і дисководу для маленьких 3,5-дюймових дискет.

2010 рік - фантастичний бойовик «Аватар» Джеймса Кемерона, знятий у форматі 3D, став найкасовішим фільмом в історії, касові збори якого склали понад 2,7 мільярда доларів. Він обігнав камеронівський «Титанік», що мав касу 1,8 мільярда доларів.

2019 рік - Колегія Оболонського райсуду Києва заочно визнала екс-президента Віктора Януковича винним у державній зраді та пособництві в агресивній війні, відхиливши статтю «пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону», і визначила йому покарання у виді 13 років позбавлення волі.

Цього дня народилися

1776 рік -Ернст Теодор Амадей Гофман, німецький письменник («Золотий горщик», «Крихітка Цахес», «Житейські погляди кота Мурра»), художник, композитор — автор першої німецької романтичної опери («Ундіна»).

1961 рік - Олександр Ірванець, український поет, драматург, прозаїк, перекладач.

Цей день в історії Хмельниччини

24 січня 1621 року було затверджено Інвентар маєтків князів Острозьких. Інвентар дає багатий і різноманітний матеріал стосовно поселень, що частково чи повністю належали родині Острозьких. Детальний опис 20 міст і 300 сіл, наявних у них ремесел і промислів, ярмарків і торгів, сільськогосподарських занять, фільварків та їхньої продукції дозволяє проаналізувати стан і рівень розвитку продуктивних сил описаної території. «Інвентар» складався в серпні 1620 року, напередодні укладення угоди про поділ спадщини князя Олександра Острозького між його спадкоємцями. Сама угода про розподіл була укладена 24 січня 1621 року у місті Ярославі. Сьогодні в Києві є скорочена версія «Інвентаря». Сам документ зберігається в бібліотеці Оссолінеум у місті Вроцлав, Польща. На сьогодні він складається з 403 аркушів.

До речі, у замковій Троїцькій церкві в Старокостянтинові, перший камінь у фундамент якої був закладений ще князем Костянтином Острозьким у 1561 році, збереглася унікальна фреска із зображенням похорону Олександра Острозького та зображення герба князя на західній стіні.

Церква Святої Трійці, що в Старокостянтинові, зведена впритул до замку, була закладена засновником міста Костянтином Острозьким у XVI столітті. Фото: з архіву

У 1992 році 24 січня Кам’янець-Подільська міська рада затвердила відроджену символіку міста: герб (на блакитному фоні золоте сонце з шістнадцятьма променями, а над ним золотий хрест) і прапор (на блакитному фоні в центрі прапора золоте сонце з шістнадцятьма променями). Також депутати заборонили без дозволу міської ради використовувати символіку Кам’янця-Подільського з рекламною та комерційною цілями та на товарних знаках. Надалі символіка міста вдосконалювалася, але завжди мала за основу золоте сонце з шістнадцятьма променями.

24 січня 2014 року на вимогу хмельницьких євромайданівців була скликана позачергова сесія Хмельницької обласної ради. На неї прийшли 63 депутати. Вимагаючи від депутатів прийняти звернення про перевибори парламенту та відставку Януковича, активісти штурмом взяли адмінбудівлю. Того дня депутати таки прийняли рішення про перевибори та відставку президента. Та активісти поставили й іншу вимогу - губернатор має написати заяву на звільнення. Однак ні заяви, ні Василя Ядухи того дня так і не побачили. Хмельницьке управління МВС порушило кримінальне провадження за фактом захоплення приміщень державної влади.

24 січня 2014 року активісти штурмом взяли адмінбудівлю Будинку рад. Фото: з архіву

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую