ye-logo.v1.2

3 лютого: історія, події та факти

Історія 638
Перший Конгрес українських націоналістів у Відні 1929 року
Перший Конгрес українських націоналістів у Відні 1929 року. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

3 лютого вважається днем заснування Організації українських націоналістів (ОУН). Саме цього дня у 1929 році у Відні завершив роботу Конгрес представників націоналістичних організацій. На ньому було проголошено створити ОУН, яку очолив полковник Євген Коновалець. Фактично вона виникла внаслідок об’єднання Української військової організації (УВО) та студентських націоналістичних спілок.

На цих же зборах українські націоналісти також озвучили світоглядні та політичні засади ОУН. Зокрема, вони вирішили, що їхня організація буде рухом, а не партією. Представники ОУН осуджували всі легальні на той час українські партії Галичини, вважаючи їх колабораціоністськими.

Для боротьби з ворогами України члени ОУН використовувала тероризм і політичні вбивства. У 1941 році вона фактично розділилася на дві частини: більшість старших членів продовжували підтримати тогочасного голову Андрія Мельника, а прихильники революційних змін стали на бік Степана Бандери.

Попри жорсткі репресії, знищити ОУН не вдалося ні польській, ні радянській владі. Й таким чином вона діє досі. Легальний статус Організація українських націоналістів отримала лише у 1993 році. Тоді вона була зареєстрована як громадська організація.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1815 рік — у Швейцарії засновано першу у світі фабрику з виробництва твердого сиру.

1966 рік — радянська непілотована космічна станція «Луна-9» здійснила посадку на поверхню Місяця й першою передала на Землю панорамні фото поверхні супутника нашої планети.

2009 рік — Міжнародний суд у Гаазі виніс рішення, яке стосувалося щодо статусу українського острова Зміїний та шельфу в Північно-Західному Чорномор’ї. Згідно з рішенням суду, Зміїний визнано саме островом, як на тому наполягала Україна, а не скелею за твердженням румунської сторони.

2019 рік — у соборі Святої Софії в Києві під час божественної літургії пройшла церемонія інтронізації настоятеля Православної церкви України, митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Цього дня народилися

1809 рік — Фелікс Мендельсон-Бартольді, німецький композитор, автор весільного маршу та засновник першої німецької консерваторії.

1864 рік — Володимир Самійленко, український поет-лірик, сатирик, драматург і перекладач.

1872 рік — Іван Фомін, архітектор, один із засновників неокласицизму, автор будинку Кабінету Міністрів у Києві.

1874 рік — Гертруда Стайн, американська письменниця, авторка вислову «втрачене покоління».

1887 рік — Ґеорґ Тракль, австрієць, визнаний одним із найкращих поетів минулого століття.

1906 року — Сергій Кукуруза, знаний український художник-графік. Народився він у селі (нині Подільське Кам’янець-Подільського району).

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня 2014 року на під час Революції Гідності у Києві активіст з Хмельниччини Євген освідчився дівчині з Криму Насті, яка допомагала на кухні Майдану. Юнак домовився, щоб друзі влаштували йому музичний супровід, щоб він зміг освідчитись коханій. Сталось все дуже несподівано, але дівчина без вагань погодилась на пропозицію. Історію Євгена та Насті, ще довго переповідали на Майдані, кажучи, що це перша приємна новина за тривалий час.

3 лютого 2017 року в боях під Авдіївкою Донецької області загинув капітан Анатолій Заремський з Новоушицького району. Герой потрапив під обстріл «Граду». В Анатолія Заремського залишилася дружина та двоє дітей. Указом президента України від 8 лютого 2017 року його посмертно нагородили орденом Богдана Хмельницького III ступеня.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую