ye-logo.v1.2

Каплиця-ротонда в Меджибожі: що відомо про старовинну муровану споруду

Історія 2588
Ротонда оточена з боків людськими садибами, проте помітно вирізняється між приватною забудовою
Ротонда оточена з боків людськими садибами, проте помітно вирізняється між приватною забудовою. Фото: автора

Будівля є пам’яткою архітектури національного значення.

Проїжджаючи Меджибожем в бік села Ярославка не можна не помітити на околиці селища старовинну муровану будівлю. Розташована навпроти цвинтаря, оточена з боків людськими садибами, вона помітно вирізняється між приватною забудовою. Щоб потратити до неї, хочеш-не хочеш, доведеться йти через обжите подвір’я.

Мурована, кругла, з трикутним фронтоном, товстими стінами – ротонда і нині все ще є тією спорудою, яка нагадує про велич колишньої забудови. Утім, нема що приховувати, - руйнується на очах і потребує реставрації.

Старезні дерев’яні двері, якими можна зайти до каплиці-ротонди, зачинені на сякий-такий замок, а в середині варто бути вкрай обережними, ступаючи по закладеній дошками долівці. Колись тут люди тримали сіно. Нині порожньо…

Старезні двері - дерев'яні, з кованими елементами.

Як розповідає Сергій Щур, головний спеціаліст відділу освіти, молоді, спорту, культури і туризму Меджибізької територіальної громади, ця ротонда-каплиця належить до культових споруд. Тут відспівували небіжчиків.

Ротонда-каплиця у смт Меджибіж. З архіву Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного. Автор світлини В. Лащенко, 1983 рік.

«Переказують, що колись тут була територія старого католицького цвинтаря. Нині ротонда-каплиця є пам’яткою архітектури національного значення і потребує консерваційних та реставраційних робіт», - каже він.

Зведена каплиця-ротонда на початку XІХ століття в стилі класицизму. Окремі дослідники вважають, що час її побудови може бути і дещо ранішим.

У 1960-і роки кладовище розпланували під приватну забудову, тож споруда опинилась між двох обійсть.

Ротонда-каплиця є пам’яткою архітектури національного значення і потребує консерваційних та реставраційних робіт. 

В архітектурному плані будівля поєднує в собі каплицю-ротонду, перекриту куполом, і прямокутний притвор з двосхильним дахом. Викладена каплиця-ротонда з вапняку і червоної цегли, а головний фасад оформлено у вигляді античного портику з трикутним фронтоном.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую