ye-logo.v1.2

14 березня: історія, події та факти

Історія 1300
Проскурівський вокзал у 1918 році
Проскурівський вокзал у 1918 році. Фото: khm.gov.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 14 березня, в Україні відзначають День українського добровольця. Цього дня громадяни вшановують мужність і героїзм тих, хто першим добровільно став на захист України.

День українського добровольця почали відзначати у 2017 році. На початку того року Верховна Рада встановила цю пам’ятну дату. 14 березня було обране не випадково, адже саме цього дня у 2014 році перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці (Київська область) для формування першого добровольчого батальйону, з якого згодом був сформований 1-й Батальйон оперативного призначення імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького.

До речі, торік кореспонденти сайту «Є» до цього дня зробили інтерв’ю з учасником Революції Гідності та російсько-української війни Андрієм Дроздою. Він розповів про революцію, АТО й роботу з дітьми.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1839 рік — Британський математик, астроном, хімік, фотограф і ботанік Джон Гершель, виступаючи перед колегами, вперше вжив термін «фотографія».

1923 рік — Рада Послів держав Антанти прийняла остаточне рішення про приєднання Східної Галичини та Західної Волині до Польщі, визнавши їх анексію

1939 рік — Угорщина розпочала війну проти Карпатської України. Та спершу існувала як автономна республіка Підкарпатська Русь у складі Чехо-Словаччини, а з 15 березня до кінця травня 1939 року була незалежною державою.

1990 рік — Стрий Львівської області став першим з українських міст, які підняли національний символ — Прапор України.

Цього дня народилися

1804 рік — Йоганн Штраус, австрійський композитор, скрипаль, диригент.

1879 рік — Альберт Ейнштейн, відомий науковець-фізик, лауреат Нобелівської премії 1921 року.

1897 рік — Василь Атаманюк, український поет, перекладач, літературознавець політичний діяч. Мав псевдонім Василь Яблуненко. Став жертвою сталінського терору.

1908 рік — Олексій Чуприна, кобзар з Чорної гори.

Цей день в історії Хмельниччини

14 березня 1787 року в містечку Ляхівців, яке нині називається Білогір’ям, вдова князя Йосипа Яблоновського княгиня Франциска разом зі сином Миколою-Августом приймала польського короля Станіслава-Августа Понятовського. Монарх їхав у Канів для побачення з імператрицею Катериною Великою.

Цього дня у 1838 році Подільський губернатор заборонив чиновникам і канцелярським служителям ходити вулицями у «мужичих опанчах і сіряках». Сіряком тоді у народі називали чоловічий верхній одяг, який носився зверху по сорочці. На Поділлі сіряки були прикрашені червоними шнурками. А опанчею називали широкий, довгий безрукавний плащ з товстого цупкого сукна.

14 березня 1914 року на станцію Кам’янець-Подільський прибув перший потяг. Пряма залізнична лінія з’єднала місто з Проскуровом. Одночасно почалися роботи з продовження залізничної лінії від Шепетівки до Коростеня, а також прокладання шляху з Ярмолинець до Гусятина.

14 березня 2016 року у на фронті російсько-української війни загинув 28-річний житель Кам’янця-Подільського Андрій Кухар. Трагедія сталась поблизу села Покровське під час виконання Героєм бойового завдання. Воїна у Кам’янці провели в останню путь 17 березня, а наступного дня поховали у селі Кугаївці.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую