ye-logo.v1.2

30 березня: історія, події та факти

Історія 1907
Сучасний вигляд Новозбаразького замку
Сучасний вигляд Новозбаразького замку. Фото: Sakateka / wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

30 березня 1430 року датується перша згадка про древнє поселення Ожигівці, яке нині входить до складу Волочиської міської громади. Саме того дня великий князь литовський Свидригайло подарував його пану Івану Макосікевичу, нащадки якого стали називати себе князями Збаразькими. До складу Ожиговецького маєтку входили населені пункти Нова Гребля (нині Збручівка), Соболівка хутір Почапинці, а також приєднаною Пригородок, який нині є селом Токи на Підволочищині.

Документи 1463 року свідчать, що Ожигівці пізніше були названі Новим Збаражем. У містечку була розвинена торговельна сфера. У ньому проводилися великі ярмарки, на які з’їжджались закордонні купці. Але згодом Новий Збараж поступово перетворився у ремісничо-торговельний осередок та адміністративний центр волості, до складу якої входило кілька сіл і замок на півострові, який омивався з трьох сторін водами Збруча.

Спорудження Новозбаразького замку, який мав стратегічне значення, згадується в історичних джерелах кінця XVI — початку XVII століття. Щоб надати споруді могутності та неприступності, перед замком вибрали стільки землі й каменю, що води річки підступили до самих кам’яних скель, які були йому за фундамент. Башти замку з’єднувалися між собою оборонними мурами.

Його східну башту до основи розібрали під час Першої світової війни, а західну — у 1950-х роках. Збереглися перекази про підземний перехід до замку від Яхновецького лісу. Ще й досі у різних місцях Ожигівців дають про себе знати ями, льохи та підземні ходи.

У 1613 році власниками Новозбаразької волості стали князі Вишневецькі. Вони й відновили назву стару назву містечка — Ожигівці.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1856 рік — Підписання Паризького мирного договору, який ознаменував завершення Кримської війни 1853-1856 років. Його підписантами стали Російська, Британська, Османська, Австро-Угорська, Французька імперії та ще кілька сторін цієї війни. Згідно з Паризьким договором, росіяни повернули османам фортецю Карс, яка розташована на північному сході Туреччини, в обмін на Севастополь та інші міста зайняті союзниками Османської імперії. Крім того, Чорне море було оголошено нейтральними водами.

1858 рік — Американський інженер Гаймен Ліпмен отримав патент на винахід олівця з гумкою на торці.

1867 рік — США придбали в Російської імперії Аляску й Алеутські острови. Відповідна угода між представниками двох держав була підписана цього дня у Вашингтоні. За нову територію американці заплатили 7 мільйонів 200 тисяч доларів. Фактично кожен акр землі (один акр дорівнює понад 4 тисячам 46 метрам квадратним — авт.) коштував по два центи.

1922 рік — У Києві створений театр-студія «Березіль», який з часом був перетворений на Харківський академічний український драматичний театр імені Тараса Шевченка.

Цього дня народилися

1746 рік — Франсіско-Хосе де Гоя, іспанський живописець і гравер.

1844 рік — Поль Верлен, французький поет-символіст і літературний критик.

1853 рік — Вінсент ван Гог, нідерландський художник-постімпресіоніст.

1894 рік — Микола Барабашов, український астроном. Його іменем було названо астероїд «2883 Барабашов», розташований між орбітами Марса та Юпітера, і один з кратерів на Марсі.

1963 рік — Олексій Михайличенко, український футболіст київського «Динамо», а пізніше — тренер цього футбольного клубу. До речі, Олексій Олександрович володарем Кубка Кубків УЄФА 1986 року, срібним призером чемпіонату Європи 1988-го, Олімпійським чемпіоном 1988-го…

1979 рік — Анатолій Тимощук, український футболіст, півзахисник збірної України.

Цей день в історії Хмельниччини

30 березня 1938 року військова комісія, яка займалась розслідуванням справи братів Шапіро зі Славути, винесла їм вирок. Їх звинувачували в тому, що вони належали до «секти хасидизму», й маючи великий вплив на єврейську громаду, друкували книги без належної цензури. Відтак, згідно з винесеним вироком, братів Шапіро засудити до «політичної смерті»: позбавлення всіх прав і заслання у Сибір. Надалі це також дало змогу російській владі закрити десятків інших єврейських типографій.

А 30 березня 1971 року відбулось відкриття першої музейної експозиції у Меджибізькій фортеці. ЇЇ розмістили в одному з відреставрованих приміщень — будинку коменданта. Його завідувачем став Михайло Ягодзінський, який згодом зробив музей «самостійним». А через 30 років на базі Меджибізької фортеці було утворено Державний історико-культурний заповідник «Межибіж».

30 березня 2014-го хмельничани вшановували пам’ять полеглих Героїв Небесної Сотні. Фото: з архіву редакції

30 березня 2014-го хмельничани вшановували пам’ять полеглих Героїв Небесної Сотні. Фото: з архіву редакції

Цього дня у 2014 році цього дня на хмельницькому майдані Незалежності пройшло Недільне віче. Жителі міста прийшли на головну площу вшанувати пам’ять полеглих Героїв Небесної Сотні, адже цього дня минуло 40 днів з трагічних подій 18-20 лютого.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую