ye-logo.v1.2

Підземелля з колодязем та середньовічною керамікою: у Старокостянтинові обстежили пам’ятки

Історія 6464
Пам
Пам'ятка потребує археологічних досліджень та реставрації. Фото: з архіву

Вперше зробили обміри підвальних приміщень колишнього Домініканського кляштора.

У Старокостянтинові пам’яткоохоронці обстежили давні пам’ятки. Як розповів сайту «Є» Сергій Шпаковський, заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва, провели пам’яткоохоронні обстеженя на території підземель пам’ятки архітектури національного значення – комплексу споруд оборонної башти XVI століття та Домініканського кляштора XVII століття, як вважається щойновиявленим об’єктом культурної спадщини за видом архітектура та містобудування і перебуває в користуванні Свято-Хресто-Воздвиженського чоловічого монастиря.

«Ми зафіксували технічний стан споруд і вперше зробили обміри підвальних приміщень, - розповідає Сергій Шпаковський. – З надзвичайно цікавого – в підвалах кляштора є мурований давній колодязь. Самі підвали частково розчищені. Утім, більша частина закладені сучасною кладкою. Цілком ймовірно, судячи з того, що ми побачили, що ці підвали з’єднували також кляштор з костелом, руїни якого збереглися, і з оборонною вежею. Це досить складна, на мій погляд, підземна конструкція».

Пам’яткоохоронці вважають, що підвали з’єднували кляштор з костелом, руїни якого збереглися, і з оборонною вежею. Фото: з фейсбук-сторінки Сергія Шпаковського

У підземному мурованому колодязі, за словами Сергія Шпаковського, донині є вода. Частково її відкачують, адже в період повноводдя в річці, яка протікає неподалік, вода з’являється і в самих підвалах. Тож наразі пам’яткоохоронцям довелося працювати в чоботях.

У підземному мурованому колодязі донині є вода. Фото: з фейсбук-сторінки Сергія Шпаковського

«Виміряли висоту, ширину усіх наявних коридорів під кляштором. Навіть підняли кераміку пізнього середньовіччя, яка є в цих підземеллях в місцях обвалів давньої кладки. Це надзвичайно цінні та цікаві залишки підземних мурованих споруд», - розповідає Сергій Шпаковський.

Відтак пам’яткоохоронці надали рекомендації місцевій владі щодо перспектив проведення тут реставраційних робіт та подальшого проведення пам’яткоохоронних досліджень на території цієї пам’ятки архітектури, зокрема археологічних досліджень.

Тут вперше зробили обміри підвальних приміщень. Фото: з фейсбук-сторінки Сергія Шпаковського

«Археологічні дослідження вкрай важливі, - каже Сергій Шпаковський. – Про ці підземелля відомо дуже мало. З наукової точки зору вони можуть розповісти багато нового».

Наразі, додає він, вирішується питання власності земельної ділянки.

У підвалах натрапили на середньовічну кераміку. Фото: з фейсбук-сторінки Сергія Шпаковського

«Пам’ятку потрібно взяти на баланс, щоб вже наступного року можна було подавати на «Велику реставрацію» та сподіватися на державне фінансування робіт з відновлення пам’ятки, - зазначає пам’яткоохоронець. - Проєкт на реставрацію комплексу руїн костелу і вежі уже підготовлений ще в 2018 році».

Читайте також: У Сатанові знайшли оздоби давнього костелу

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую