ye-logo.v1.2

22 квітня: історія, події та факти

Історія 503
Сьогодні відзначають Міжнародний день Землі
Сьогодні відзначають Міжнародний день Землі. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 22 квітня, у світі відзначають Міжнародний день Землі. Історія цього свята розпочинається в США, де у 1971 році був започаткований Щорічний тиждень землі. В 1990 році День Землі став міжнародним святом, а в 2009 році ООН проголосила Міжнародний день Матері-Землі, постановивши відзначати його 22 квітня. На даний час ця дата відзначається у 193 країнах світу кожного року. В цей день в різних куточках світу проводять різноманітні акції, які покликані спонукати людей бути уважнішими до навколишнього середовища на планеті Земля.

Враховуючи карантинні обмеження щодо проведення масових заходів, хмельничанам цьогоріч пропонують приєднатися до відзначення Міжнародного дня Землі, прибравши прилеглу територію до будинку, берег річки, чи будь-яку іншу засмічену ділянку, посадити дерево тощо. 

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1760 - музикант-бельгієць Жан-Жозеф Мерлін на одному з музичних вечорів у Лондоні вперше продемонстрував роликові ковз.
  • 1838 - уперше пароплав перетнув Атлантичний океан. У гавань Нью-Йорка прибув англійський корабель "Сиріус". Він витратив на подорож 18 днів і 10 годин.
  • 1969 - у Х'юстоні (США) вперше проведена пересадка ока людині.
  • 1972 - перші люди, що перетнули Тихий океан на весловому човні (Сильвія Кук і Джон Файєрфакс), прибули до Австралії після перебування в океані протягом 362 днів.

Цього дня народилися

  • 1724 - народився Іммануїл Кант, німецький філософ, родоначальник класичної німецької філософії.
  • 1870 - народився Володимир Ленін (Ульянов), російський та радянський політичний і державний діяч, революціонер, творець партії більшовиків, філософ-марксист, практик "воєнного комунізму", засновник СРСР.
  • 1904 - народився Роберт Опенгеймер, американський фізик, творець атомної бомби.
  • 1937 –Джеймс Стівен Фоссетт, американський мільярдер, авіатор, мореплавець, мандрівник; встановив 116 світових рекордів подорожуючи на повітряній кулі, на вітрильнику, в літаку та на планері; перший, хто облетів земну кулю на повітряній кулі.

Цей день в історії Хмельниччини

22 квітня 1676 року турецьке військо штурмом взяло Сатанів. Жертвами яничарів стали чотири тисячі жителів містечка та його околиць. Історичні джерела розповідають, що місцеві жителі мужньо відбивався і в замку, і в церквах, і в синагозі. Турки ж, здобувши місто, нікого не помилували, загинуло близько 4 000 осіб, а місто спалили. Ще одне свідчення подій того дня - образ Христа Спасителя, що зберігався в церкві святого Георгія. Турки посікли ікону в трьох місцях: на очах Спасителя, на устах і на грудях. На іконі був напис: «Образ Спасителя, турками посічений 1676 року квітня 22 дня».

1883 році 22 квітня у Кам’янці-Подільському відкрито перше відділення Подільського Селянського поземельного банку. Особливістю діяльності банку було те, що він, окрім надання кредитів селянам для придбання землі, мав право сам купувати поміщицькі маєтки з метою перепродажу їх дрібним землевласникам. Позики надавали спершу на 25 років (під 8,5% річних) або на 25 років (7,5% річних), згодом максимальний термін позики збільшився до 55 років. Кам’янець-Подільське відділення Селянського Поземельного Банку було серед перших дев’яти утворених в імперії.

22 квітня 1943 року в Меджибожі гітлерівці провели масштабну облаву. Вони оточили декілька житлових кварталів і всі, хто потрапив до її рук, ставали невільниками Рейху. Під час Другої світової війни, окупанти вивозили людей до Німеччини, спочатку заманювали гарними умовами, а коли охочий не залишилось почали примусову депортацію. Щоб уникнути примусової депортації населення симулювало небезпечні хвороби та переховувалося. Для того аби відправити на роботу у Німеччину найбільшу кількість людей, гітлерівці проводили облави. До осіб, що ухилялись від відправлення у Німеччину, застосовували різні види покарань: спалення дворів, захоплення заручників у родинах. У Проскурівському гебіті (окрузі) за відмову їхати у Німеччину розстріляли 177 мешканців та спалили 500 будинків. За період окупації з області було депортовано 117 тисяч осіб.

У роки окупації Другої світової війни німецькі порядки були жорстокі. Життя людей регламентувалось наказами та розпорядженнями. На Поділлі у населених пунктах була запроваджена комендантська година з 9 годин вечора до 5 годин ранку. Ходити в цей час без спеціального пропуску заборонялось. Але були випадки, коли патріоти пустили під укіс два поїзди під самим носом блокпоста. Сила вибуху була великою, рельси покрутило у дуги, залізниця не працювала більше неділі.

Після цього 22 квітня 1943 року Проскурівська міська управа зробила нове оголошення. Згідно нього, приватним особам міста Проскурова та його околиць заборонялося ходити по полотну залізниці без дозволу. По полотну могли ходити лише залізничні службовці. Перехід через залізничне полотно дозволялося лише у відповідних місцях (переїздах), а з настанням темноти ніхто не мав права наближатися до залізничного полотна. При цьому пости залізничної охорони мали вказівки стріляти в кожного, хто негайно не підкориться наказу зупинитися на місці.

У 2016 році цього дня Хмельницька обласна рада звернулася до уряду та парламенту щодо розірвання усіх торговельних зв’язків з Росією. У тексті до уряду та парламенту, який прийняла облрада, йдеться про те, що другий рік поспіль триває війна на сході з країною-агресором - Російською Федерацією, яка застосувала силу і зброю проти територіальної цілісності Української, а також анексувала Крим. А Україна й досі не припинила торгівлю з країною агресором – Росією, яка «веде з нами війну та використовує прибуток, отриманий від свого російського бізнесу на нашій українській землі, для фінансування тероризму і закупівлі зброї, якою вже в подальшому вбивають наших українських бійців та мирних жителів».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую