ye-logo.v1.2

Перепоховання Тараса Шевченка та руйнація палацу Сангушків — 22 травня в історії

Історія 2426
Унікальний палац Сангушків нині перебуває на межі цілковитого зникнення
Унікальний палац Сангушків нині перебуває на межі цілковитого зникнення. Фото: Folkerman/uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня у 2018 році сайт «Є» писав про те, що в Ізяславі обвалилася частина унікальної споруди — палацу Сангушків. Хоч цей палацовий комплекс перебуває під охороною держави, жодних реставраційних та протиаварійних робіт там не виконували. Саме це за словами місцевих активістів і спричинило такі руйнування.

Цікаво, що саме у цій частині комплексу, частина якої уже обвалилася, мешкав колись архітектор Паоло Фонтана, який і збудував головний корпус палацу та є автором унікальної композиції двору заславського замку — патіо, який вирізняється високою мистецькою вартістю і є «єдиним подібним рішенням не лише на Волині, але й в архітектурі цілої Речі Посполитої». Він також автор костелу, розташованого неподалік резиденції.

А ініціювала зведення замку вдова князя Павла Карла Сангушка Барбара Сангушкова. Будівництво тривалого впродовж 1754-1770 років. Палац мав досить багату історію, але у наприкінці ХІХ століття почав занепадати, коли князь Роман Даміан Сангушко був змушений продати свою заславську резиденцію російській владі. Після того був розроблений проєкт його переоблаштування під казарму, в якій мали розміститися помешкання, їдальня, бібліотека для офіцерів російського війська.

Суттєвих ушкоджень палацу Сангушків зазнав у 1944 році під час артилерійського обстрілу радянських військ і пожежі, викликаної ним. Хоча після завершення Другої світової війни його не використовували, зрештою палац дещо відремонтували й знову передали військовим. Але ті остаточно відмовилися від нього у 1980-х роках. Як наслідок унікальний палац Сангушків нині перебуває на межі цілковитого зникнення.

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня у 2013 році в Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького урочисто відкрили Алею слави. Вона увіковічує пам’ять про бойові заслуги та подвиги воїнів-прикордонників усіх поколінь.

22 травня 2015 року хмельничанка Марина Бех стала володаркою Кубка України з легкої атлетики. Тоді вона стала єдиним спортсменом з Хмельниччини, якому вдалося здобути нагороду. На Кубку України з легкої атлетики нашу область представляли лише троє спортсменів. У завершальному стрибку Марина стрибнула на 6 метрів 63 сантиметри та стала володаркою Кубка України.

А 22 травня 2016 року у зоні проведення ООС загинув 45-річний Микола Іськов. Військовослужбовець родом із села Пахутинці Волочиського району. Був начальником інженерно-ремонтної майстерні 54-ї окремої механізованої бригади.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1861 рік — Перепоховання Тараса Шевченка. Після смерті Тараса Григоровича 10 березня 1861 року його прах 58 днів перебував у Петербурзі. Щоб виконати заповіт Кобзаря його друг Михайло Лазаревський отримав дозвіл перевести його в Україну. І 8 травня домовину викопали, перенесли через увесь Петербург до вокзалу й залізницею перевезли до Москви, а опісля — у Київ, де багато людей прийшло попрощатися з Тарасом Шевченком. Далі 20 травня року на пароплаві «Кременчук» його останки перевезли з Києва до Канева. Дві доби домовина перебувала в Успенському соборі, а 22 травня після відслуженої в церкві панахиди, прах Кобзаря перепоховали на Чернечій горі.

1892 рік — Американський стоматолог Вашингтон Шеффілд винайшов тюбик для зубної пасти.

1939 рік — Гітлер та Муссоліні створили політичний і військовий альянс між Німеччиною та Італією — так званий «Сталевий пакт».

2009 рік — Служба безпеки України порушила кримінальну справу за фактом Голодомору 1932-1933 років за частиною 1 статті 442 Кримінального кодексу України (Геноцид).

Цього дня народилися

1840 рік — Марко Кропивницький, український актор, режисер і драматург, з ім’ям якого пов’язане створення українського театру.

1859 рік — Артур Конан Дойл, англійський письменник, автор оповідань про Шерлока Голмса.

1879 рік — Симон Петлюра, державний і військовий діяч, третій очільник Української Народної Республіки.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую