ye-logo.v1.2

День Героїв та барельєфи визначним українцям — 23 травня в історії

Історія 2657
Сьогодні, 23 травня, в Україні відзначають День Героїв
Сьогодні, 23 травня, в Україні відзначають День Героїв. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 23 травня, в Україні відзначають День Героїв. Він присвячений пам’яті борців за свободу та незалежність України. Зокрема, лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської доби, гайдамаків, опришків, січових стрільців, вояків Армії УНР, ОУН-УПА, а також героїв Небесної сотні та нинішньої російсько-української війни.

Вперше День Героїв було вирішено відзначати 23 травня ще у 1941 році на зборі Організації Українських Націоналістів. Така дата була обрана невипадково, адже саме цього дня у 1938 році в Роттердамі агент НКВС Павло Судоплатов вбив Євгена Коновальця — першого голову ОУН. Вибуховий пристрій, який забрав життя одного з ідеологів українського націоналізму, був замаскований під коробку шоколадних цукерок з традиційним українським декором. Крім того, у травні також не стало Миколи Міхновського та Симона Петлюри.

Фактично День Героїв як свято почало набувати ваги після початку російсько-української війни. Нині він поки що не визначний як офіційне державне свято, але дедалі активніше відзначається у різних частинах країни та визначається все більшою кількістю органів місцевого самоврядування.

У Хмельницькому традиційними подіями у цей день стали марші та концерти. Однак торік через жорсткий карантин масштабність святкових заходів довелося обмежити. Цього ж року 23 травня вулицями обласного центру прийде Марш Героїв. Стартує він о 15:00 на майдані Незалежності. Крім того, з 10-ї ранку до 13-ї години біля кінотеатру імені Тараса Шевченка триватиме виставка військової техніки.

До речі, також 23 травня святкують День морської піхоти України. Ця дата для відзначення цього свята була встановлена президентом у 2018 році. Натомість впродовж 2014-2017-х років День морської піхоти України відзначався 16 листопада.

Цей день в історії Хмельниччини

23 травня 1999 року відбулося урочисте відкриття барельєфа Кобзаря, встановленого на стіні Лицарської вежі в Меджибожі. Втілення цього проєкт в життя стало заслугою Галини Медведчук, яка понад тридцять років життя присвятила Меджибізькій фортеці. Ідею увіковічення пам’яті про перебування Тараса Шевченка на Поділлі, зокрема в Меджибожі вона разом з Мирославом Пінчаком виношували давно, разом шукали спонсора та скульптора для виконання замовлення.

А 23 травня 2018 року у Хмельницькому відбулося освячення меморіальної дошки Євгену Коновальцю та відкриття пам’ятної плити Роману Шухевичу. Меморіальну дошку Головнокомандувачу УПА встановили на фасаді кінотеатру імені Тараса Шевченка. Над меморіалом працював скульптор Роман Албул.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1430 рік — у битві при Комп’єні бургундці взяли в полон Жанну д’Арк, котру згодом вони продали англійцям.

1592 рік — у Венеційській республіці Свята інквізиція арештувала італійського філософа Джордано Бруно, звинуваченого в єресі.

1984 рік — головний лікар США оголосив пасивне паління шкідливим для здоров’я.

Цього дня народилися

1878 рік — Олександра Скоропадська, дружина Гетьмана Української Держави Павла Скоропадського.

1908 рік — Джон Бардін, американський фізик, винахідник транзистора.

1917 рік — Едвард Лоренц, американський математик і метеоролог, один із творців теорії хаосу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую