ye-logo.v1.2

Кавовий рекорд, візерунчастий перехід у День міста Хмельницький - 26 вересня в історії

Історія 1279
В останні вихідні вересня хмельничани традиційно відзначають День міста
В останні вихідні вересня хмельничани традиційно відзначають День міста. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Торік цього дня теж відзначали річницю Дня міста Хмельницький. 26 вересня розпочалася її дводенна святкова програма, яку готували відповідно до карантинних норм – без вечірніх концертів та запрошених зірок, щоб не допустити скупчення людей. Водночас планувалися короткотривалі музичні виступи у центрі міста, молодіжна програма в парку Франка.

Проте через авіакатастрофу військового літака на Харківщині,  яка сталася напередодні ввечері, в Україні оголосили день жалоби. Тому в Хмельницькому частину розважальних заходів скасували. Замість них хмельничанам підготували багато візуальних атракцій.

Додамо, сьогодні святкування Дня міста у Хмельницькому ще тривають. На містян очікують виступи, різноманітні змагання, концерти, кавовий фестиваль, вогняне шоу.

Цей день в історії Хмельниччини

26 вересня у Кам’янці-Подільському в ХІХ столітті розпочинався один з місцевих ярмарків. Зокрема, у 1840 році в «Подільських губернських відомостях» з'явилося оголошення про функціонування у місті і трьох річних ярмарків: 23 квітня, 24 червня, 26 вересня. Через три роки тривалість ярмарків міста була збільшена: з 23 по 30 квітня, з 20 по 28 червня, з 26 вересня по 1 жовтня. Цей крок був зроблений з огляду зростання торговельних оборотів Кам’янця-Подільського. Для заохочення іногородніх та іноземних купців перші три роки податки за торговельні місця та вигони для випасу худоби не збиралися.

У другій половині 1920-х років в прикордонних населених пунктах через Збруч процвітала контрабанда. Тоді майже зник обмін сільськогосподарських продуктів харчування на промислові вироби, тобто своєрідний бартер, а на його заміну прийшло придбання товарів за грошові кошти. Контрабандні товари, придбавалися як для власного користування, так і для подальшого продажу на ринках містечок Лянцкоруні (сьогодні с. Зарічанка), Ориніна та Смотрича. На виручені кошти у спекулянтів, це були, як правило, особи єврейської національності, купувалися долари за курсом 1 долар = 2,7 карбованця. Потім у темну пору доби здійснювався перехід через кордон і, як правило, в польському селі Бережанка або у місті Скала купувалися товари, що доставлялися до села П’ятничани. 26 вересня 1928 року при переході державного кордону з контрабандним товаром прикордонниками було затримано кількох жителів села. Переважно, це були хустки та тканини.

26 вересня 1973 року українського байкаря з Кам’янця-Подільського Микиту Годованця в день його 80-річчя відзначено орденом «Знак пошани». Народився байкар у 1893 році. У Камянці-Подільському Микита Павлович вчителював у початковій школі в селі Голосків нинішнього Кам’янець-Подільського району. Паралельно працював у редакціях газет «Червоний край» (Вінниця), «Радянська Волинь» (Житомир). 31 січня 1937 року незаконно заарештований в Києві. Ухвалою особливої наради при НКВС від 13 червня 1937 року його було вислано на Середню Колиму, де він пробув до 1947 року. Тільки 1954 року офіційно дозволено поселитися в Кам’янці-Подільському. Реабілітовано 11 вересня 1957 року. За час праці письменик видав два десятки збірок. Помер 27 липня 1974 року в Кам’янці-Подільському.

У 2015 році 26 вересня у Хмельницькому приготували рекордну кількість кави. 200 літрів ароматної кави у легендарній турці, що приїхала у обласний центр із Кам'янця-Подільського. В такий спосіб хмельничан вітали з Днем міста. Кавою пригостили усіх бажаючих.

Декілька років тому у Хмельницькому за допомогою металевого трафарету та декількох літрів фарби, перетворили звичайну «зебру» на візерунчасту. Фото: з архіву

У 2018 році 26 вересня в Хмельницькому з'явився візерунчастий пішохідний перехід. По вулиці Соборній, у напрямку пішохідної Проскурівської працівники комунального підприємства за допомогою металевого трафарету та декількох літрів фарби, перетворили звичайну «зебру» на візерунчасту. Такий подарунок хмельничанам вирішили зробити до Дня міста. Ідея створення «зебри» з візерунком належить Агенції розвитку Хмельницького.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1887 - у США запатентовано перший фонограф для запису звуку, винайдений Томасом Едісоном.
  • 1995 - Україну прийняли до Ради Європи.
  • 1996 - американська астронавтка Шерон Лусід повернулася з космосу після 188 діб польоту (рекорд тривалості для жінок).

Цього дня народилися

  • 1889 - народився Мартін Гайдеґґер, німецький філософ-екзистенціаліст.
  • 1901 - народився Семен Скляренко, український письменник.
  • 1936 - народився Євген Пронюк, український політик, правозахисник, дисидент, політв'язень радянських часів.
  • 1965 - народився Петро Олексійович Порошенко, український державний діяч, підприємець, п'ятий Президент України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую